Alsėdžių gimnazistų idėjai – Prezidentės dėmesys

alsėdžiai3Dar praėjusiųjų metų vasarą Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija nusprendė dalyvauti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro skelbtame konkurse. Jo rengėjai sulaukė 157 paraiškų, iš kurių atrinko 28 geriausius sumanymus. Tarp atrinktųjų – ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos projektas „Signatarų takais 1918–2018“. Rengdami jį, alsėdiškiai numatė bendrų veiklų su kitomis signatarų vardus turinčiomis šalies mokymo įstaigomis. Į Alsėdžių gimnazijos kvietimą pavedžioti jaunimą signatarų takais atsiliepė Vilniaus Mykolo Biržiškos, Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio, Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio ir Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos.

Pirmasis susitikimas – Alsėdžiuose
Pirmasis projekto „Signatarų takais 1918–2018“ dalyvių susitikimas, trukęs net dvi dienas, įvyko rugsėjį Alsėdžiuose. Iš skirtingų šalies regionų suvažiavę jaunuoliai susipažino su iš Žemaitijos krašto kilusiais Nepriklausomybės Akto signatarais, aplankė Stanislovo Narutavičiaus kapą, jo dvarelį Brėvikių kaime (Telšių r.), atminimo lentą broliams Gabrieliui ir Stanislovui Narutavičiams prie Telšių katedros, vyko kūrybinės dirbtuvės „Suvenyras signatarui“. Be to, dalyviai ėmė interviu iš vietos gyventojų, o vakare aktyviai dalyvavo viktorinoje.
Šimtas jaunuolių – į Vilnių
Rudens atostogų metu, spalio 29–30 dienomis, beveik šimtas jaunų žmonių iš visos Lietuvos susitiko Vilniuje. Visi pirmiausia buvo sutikti Mykolo Biržiškos gimnazijoje. Smagu, kad signataro Mykolo Biržiškos – žemaičio nuo Viekšnių – gyvenimu ir palikimu domisi ir rūpinasi jaunoji sostinės karta. Vilniečiai svečiams pristatė gimnazijos teatro spektaklį „Herojus lieka namuose“, atspindintį visą M.  Biržiškos ir jo šeimos gyvenimą bei puikiai paaiškinantį, kodėl žemaičiai tuo metu namuose kalbėdavo lenkiškai.
Susipažinus su gimnazija ir jos bendruomene, prisiminti Vilniuje amžinojo poilsio atgulę Nepriklausomybės Akto signatarai bei kovotojai už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Antakalnio kapinėse pagerbtas Sausio 13-osios aukų ir Medininkų pasieniečių atminimas, žvakelės uždegtos ant poeto Justino Marcinkevičiaus, partizano Adolfo Ramanausko-Vanago ir kitų kapviečių. Dauguma moksleivių po Antakalnio kapines vaikščiojo pirmą kartą, tad čia palaidotiesiems parodyta pagarba ilgam pasiliks atmintyje.
Kita stotelė – senosios Rasų kapinės. Tik įėję gimnazistai pamatė tarpukario Lenkijos vadovo Jozefo Pilsudskio širdies kapą. Buvo akivaizdu, kad lenkams ši vieta ypatinga – kapą puošė gausybė gėlių ir Lenkijos vėliavėlių. Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Birutė Kuorienė visiems pristatė J. Pilsudskio gyvenimo ir kovos kelią, primindama faktą, kad Vilniuje ilsisi tik jo širdis, o kūnas  – Krokuvoje. J. Pilsudskis buvo artimas pirmojo Lenkijos Prezidento Gabrieliaus Narutavičiaus bičiulis. Teigiama, kad po to, kai pastarasis buvo nužudytas, kėsintasi ir į J. Pilsudskį.
Moksleiviai dalijosi istorinėmis žiniomis apie Rasų kapinėse palaidotą Joną Basanavičių, vasarą čia perlaidotus Mykolo Biržiškos šeimos narius. Bene labiausiai visus sukrėtė šiose kapinėse pastatytas simbolinis signatarų Kazio Bizausko, Prano Dovydaičio ir Vlado Mirono kapas – kenotafas. Mat tikroji vieta, kur ilsisi sovietinių represijų aukomis tapusių K. Bizausko, P. Dovydaičio ir V. Mirono palaikai, nėra žinoma. Tad jų atminimas įamžintas tokiu būdu.
Malda ir žvakių liepsnelėmis pagerbę tautos šviesuolius, pažintį su didelius sunkumus patyrusios lietuvių tautos istorija jaunimas tęsė žiūrėdamas kino filmą „Tarp pilkų debesų“.
Susitikimas su Prezidente Dalia Grybauskaite
Turininga bei labai darbinga buvo ir antroji diena Vilniuje. Simbolinės istorijos pamokos prasidėjo Valstybės pažinimo centre, kur dar kartą visi pasitikrino, ar žino svarbiausius istorijos ir šalies kūrimosi faktus, susipažino su Lietuvos demografine situacija, kalba ir tarmėmis.
Būtent Valstybės pažinimo centre visų dalyvių laukė didžiulė staigmena, kurią organizatoriams iki tol pavyko išlaikyti paslaptyje – nepaisant įtemptos darbotvarkės, susitikti su jaunimu laiko surado šalies Prezidentė.
„Dalia Grybauskaitė pasveikino jaunimą išradingai minėjus valstybės atkūrimo metines ir įsitraukus į pilietiškumą skatinančią veiklą. Šalies vadovė pabrėžė, kad projekto dalyviai stiprino savo istorinį ir pilietinį sąmoningumą. Eidami savo valstybės istorijos keliu jie priminė sau ir kitiems, kad Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašę signatarai – tai mūsų visų istorijos dalis“, – tokį pranešimą spaudai po susitikimo išplatino Prezidentūros spaudos tarnyba.
Jaunimas Prezidentei įteikė dirbtuvėse „Suvenyras signatarui“ sukurtų darbų. D. Grybauskaitė domėjosi jaunimo lūkesčiais, atsakė į juos dominusius klausimus, papasakojo, kaip atsirado Valstybės pažinimo centras, prisipažino, kad jos vadovavimo šaliai metu pavyko sutvarkyti Prezidentūros kiemelį, kurį itin pamėgę jaunavedžiai ir kuris savaitgaliais atvertas visiems šalies gyventojams ir turistams.
Moksleiviai neslėpė, kad šis susitikimas jiems buvo labai jaudinantis ir įsimintinas. „Prezidentės apsilankymas tarsi patvirtino, kad tai, ką darome ir kuo domimės, nėra svarbu vien tik mums“, – pasakojo dalyviai.
Visas projekto „Signatarų takais 1918–2018“ veiklas vainikavo apsilankymas Signatarų namuose. Visų mokyklų atstovai čia dar kartą pristatė Nepriklausomybės Akto signatarus, kurių vardais pavadintos jų gimnazijos. Sudėlioti svarbiausi jų gyvenimo akcentai, aptartos veiklos, pasidalyta kita retai kur randama informacija.
Pristatyti ir darbai, kurie buvo pradėti Alsėdžiuose. Meniškiausi dirbtuvių „Suvenyras signatarui“ kūriniai buvo padovanoti Signatarų namų vedėjai Meilutei Peikštenienei. Ši dėkojo jaunimui, kuris domisi šalies istorija, ją kūrusiomis asmenybėmis. Už idėją suvienyti šalies gimnazijas ir projekto vykdymą Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijai įteiktos Signatarų namų išleistos knygos apie 1918 metų vasario 16-osios akto signatarus Saliamoną Banaitį ir Vladą Mironą.
Projekte dalyvaujančių šalies gimnazijų jaunimas ir pedagogai puikiai ir prasmingai praleido rudens atostogų dienas ir svarstė, kokius bendrus projektus galėtų vykdyti ateityje. Atrodo, kad „Signatarų takais“ jie vaikščios dar ne kartą.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...