Brangs ir šiluma, ir karštas vanduo

L1811-00001Panašu, kad 2019-aisiais rietaviškiai už komunalines paslaugas paklos daugiau, nei mokėjo šiemet. Tiesa, pabrangimas nėra labai jau didelis – centralizuotai tiekiama šiluma turėtų brangti apie 5,8 proc., karštas vanduo – apie 15,4 procento. Naujus įkainius praėjusią savaitę apsvarstė Rietavo savivaldybės tarybos Ūkio plėtros ir ekologijos bei Finansų ir ekonomikos komitetai.

Kaip sakė šilumą ir karštą vandenį rietaviškiams tiekiančios UAB „Rietavo komunalinis ūkis“ direktorius Alvydas Rojus, naujieji įkainiai tvirtinami 2019 metams, tačiau kainos – tik projekcinės. O tai reiškia, kad kas mėnesį, priklausomai nuo to, už kiek bendrovė pirks biokurą, jos bus koreguojamos.
Šių metų spalio mėnesį 1 kilovatvalandė (kWh) šilumos kainavo 6,75 euro cento (visos kainos nurodytos be pridėtinės vertės mokesčio). Kitąmet kaina šoktelės iki 7,14 ct už 1 kWh ir tai yra 0,39 cento arba 5,8 proc. daugiau nei yra dabar. „Jei kuro kaina būtų stabili, tokia kaina galiotų visus metus. Tačiau ji kinta, tad ir įkainį koreguosime. Žinant, kad biokuras brangsta, aišku, kad ir kaina kils“, – sakė A. Rojus.
„Rietavo komunalinis ūkis“, kaip ir kiti šilumos gamintojai, kurą gali pirkti tik „Baltpool“ energijos išteklių biržoje. Kitus tiekėjus galima rinktis tik tais atvejais, jei šių siūloma kaina ne mažiau kaip 5 proc. žemesnė nei biržos. Be to, renkantis tiekėją reikia surengti apklausą, kurioje būtų bent trys dalyviai. Kaip sakė direktorius, jų bendrovė taip ir daro – organizuoja apklausas ir kurą perka pigiau nei yra biržoje. „Mes perkame ne visam sezonui, o kiekvieną mėnesį. Dabar turime šiek tiek atsargų, bet netrukus vėl pirksime, o kainos dabar tokios aukštos, kokių dar nėra buvę“, – sakė A. Rojus.
Kaip minėjome, brangesnis kitąmet bus ir karštas vanduo. Šiuo metu kubinis metras kainuoja 5,36 euro. Projekcinė kitų metų kaina – 6,19 euro. Kodėl šiluma brangsta 5,8 proc., o karštas vanduo – net 15,4 procento? A. Rojus paaiškino: „Nuo liepos mėnesio maždaug 30-čia procentų pabrango šaltas vanduo. Nepaisant to, karšto vandens įkainis nebuvo kilęs. Į formulę, kurią taikome skaičiuodami kainą, šaltas vanduo buvo įtrauktas senąja kaina. Naująjį karšto vandens įkainį skaičiavome jau vadovaudamiesi didesne šalto vandens kaina, todėl pabrangimas ir skiriasi.“
Pasak „Rietavo komunalinio ūkio“ direktoriaus, naujieji įkainiai – ne bendrovės sugalvoti. Tiesiog yra Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta formulė, į kurią reikia surašyti nurodytas sąnaudas. Pagal jas ir suskaičiuojama kaina. Šįkart ji – nepalanki rietaviškiams.
Pasak Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininko Jono Eugenijaus Bačinsko, naujieji įkainiai – nestebinantys. Juk viskas dabar brangsta, tad logiška, kad ir šilumos kaina didėja. Be to, jei nuo sausio didės elektros kilovatvalandės tarifas, jei daugiau mokėsime už biokurą, tikėtina, kad įkainis už šildymą dar šoktelės. „Kad ir su skaudama širdimi, bet sutinkam, kad kainą reikia didinti“, – sakė komiteto pirmininkas.
Komiteto narys Arturas Kungys piktinosi: „Niekaip nesuprantu, kas galėjo sugalvoti tokią nesąmonę – ne tik mažųjų, bet ir didžiųjų miestų katilines kūrenti biokuru. Juk buvo aišku, kad pritrūksime medienos, o kai jos neliks, mokėsime labai brangiai. Taip dabar ir yra.“ Pasak A. Rojaus, medienos kaip ir netrūksta, tačiau ydingi esą viešieji pirkimai, neleidžiantys bendrovei pasirinkti tiekėjo ir taip palaikyti vietos verslininkus, gaminančius biokurą.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...