Prisiminti garsieji Platelių festivaliai

J1811-16363Praėjusį šeštadienį Platelių dvaro svirne surengta jauki popietė, kurios metu prisiminti garsieji Platelių festivaliai. Juos įamžinusių nuotraukų parodą pristatė buvęs ilgametis „Žemaičio“ fotokorespondentas Vladas Gaudiešius. Be to, susirinkusieji turėjo galimybę išvysti ir jo sukurtą filmą apie Platelių festivalius. Žiūrėdamas jį ne vienas aikčiojo, ekrane išvydęs save ar pažįstamą, įamžintą prieš kelis dešimtmečius.

Renginį vedusi etnologė Aldona Kuprelytė neslėpė, kad buvo nelengva prikalbinti V. Gaudiešių pasiknisti savo archyvuose ir paieškoti istorinių nuotraukų, kuriose užfiksuoti 1958–1985 metais vykęs Platelių festivaliai. Bet galiausiai pavyko jį įkalbinti, tad svirno sienas papuošė unikali nuotraukų ekspozicija.
Pats V. Gaudiešius pasakojo, kad jam pavyko įamžinti tik oficialiąją festivalio renginių dalį. Nors tie, kam teko nors kartą dalyvauti bent viename Platelių festivalyje, žino, kad ne ką mažiau veiksmo vykdavo užkulisiuose – prie ežero žaliuojančiuose miškeliuose ir pakrūmėse, kurios tiesiog ūždavo nuo kompanijų linksmybių.
A. Kuprelytė pasakojo, kad įkūrus Žemaitijos nacionalinį parką ji su tuometiniu parko direkcijos vadovu Vidmantu Bezaru važiavo pas rajono vadovus kalbėtis dėl galimybės atgaivinti festivalius, tačiau šiam sumanymui taip ir nebuvo pritarta. Esą priminta apie tai, kad Platelių festivaliai rengti kaip priešprieša Didiesiems Žemaičių Kalvarijos atlaidams, kad juose netrūko sovietinės dvasios propagandos.
Apie tai, kad nebepavyktų atkurti tuometinis festivalių dvasios, kalbėjo ir V. Gaudiešius. „Tais laikais kiekviename kaime buvo po mokyklą, veikė kultūros namai, buvo suburti saviveiklininkų kolektyvai. Visi ir suvažiuodavo. Dabar jų tiek nebėra. Pagrindinė transporto priemonė buvo sunkvežimis. Nors priekaboje leisdavo vežti tik 25 žmones, jų sulipdavo tiek, kad visiems belikdavo tik stovėti“, – prisiminimais dalijosi V. Gaudiešius.
Ir renginyje dalyvavę plateliškiai pasakojo, kad tų sunkvežimių per festivalius būdavo pilna ne tik paežerė, bet ir visos miestelio gatvės. Jų pristodavo ir plateliškių kiemuose bei ganyklose. Į festivalius traukdavo ne tik aplinkiniai, bet ir iš toliau – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos. Netrūkdavo ir valdžios atstovų, atvykdavo net Aukščiausios Tarybos prezidiumo pirmininkas Justas Paleckis.
Plateliškis žurnalistas Eugenijus Bunka užsiminė girdėjęs, kad būtent dėl J. Paleckio pirmasis asfaltas rajone buvo išlietas dabartinėje Ežero gatvėje, kad šis aukštas pareigas ėjęs asmuo galėtų patogiai pasiekti festivalio renginius. Tik nežinia, tiesa tai ar pramanas.
Buvo prisimintos ir vienais metais kilusios bei plačiai nuskambėjusios riaušės tarp festivalio svečių bei tvarką žiūrėjusių milicininkų. Plateliškiai pasakojo, jog viskas prasidėjo dėl tuometinės Platelių seniūnės Stefos Augustinienės sumanymo festivalio renginius pabaigti 23 valandą. Susirinkusiesiems buvo prisakyta skirstytis, tačiau jaunimas nenorėjo paklusti.
Organizatoriams kelis aktyviausiai prieštaravusius jaunuolius nusivedus pasikalbėti, likusieji ėmė siautėti, vartyti prekybinius kioskus, daužyti langus. Įsišėlusi minia net sugebėjo į ežerą nuridenti milicijos automobilį. Kai atvyko milicininkų pastiprinimas daryti tvarkos, siautėjusieji išsislapstė po visą miestelį, tačiau dauguma vis tiek buvo surasti. Kalbama, kad norėdami atvėsinti įsikarščiavusius jaunuolius, milicininkai juos išvežė ir vidury nakties paleido miškuose Mažeikių pusėje.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...