Apie nusišnekėjimus

BunkaMoteriškė pasakoja, jog ji labai džiaugiasi, kad nemėgsta prakeiktų pupų, nes jeigu jas mėgtų, reikėtų valgyti, o ji jų pakęsti negali.
Tai – ne nusišnekėjimas, o, atseit, moteriškos logikos pavyzdys. Štai toks pajuokavimas.
Draugo anūkas paklausė senelio:
– Tu pakalikas?
Tuo metu jie ėjo pro bažnyčią, vaikas norėjo sakyti „katalikas“, bet susipainiojo. Tikras nutikimas vėlgi tapo pajuokavimu.
Bet visai nejuokinga, kai nusišnekėjimai pilasi iš lūpų žmonių, kurie turėtų būti atidūs pasirinkdami žodžius.
Girdėjau dainą, kurioje „mūsų pirštai susipynė vienas kito plaukuose“.
Bandau įsivaizduoti tai, ką norėjo pasakyti autorius: jis įkišo vieną ranką į jos plaukus, kitą – į savo. Ji padarė tą patį. Ten pirštai ir susipynė.
Bet, logiškai svarstant, pirštai susipynė vienas kito plaukuose. Vadinasi jie – plaukuoti.
Atgrasokas vaizdelis.
Lietuvos pedagogė, politinė veikėja, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė mokytojų suvažiavime kolegas ragino savo darbą „padaryti kokybiškai ir gerai“.
Nesu kalbininkas, bet atrodo, jog kažkas vieną sykį nusišnekėjo sakydamas „kokybiškai ir gerai“, o kiti pasigavo ir kartoja nemąstydami. Nes „geras“ yra tai, kas padaryta gerai, o „kokybė“ gali būti gera, vidutinė ar prasta.
Kai vėlgi buvusios švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės padėjėja vietoje „ačiū“ parašė „ačių“, žiniasklaida tą „ų“ ant ministrės kabino ilgai ir springdama, nors beveik visi suprato, jog tai buvo tik gramatinė klaida. Bet labai patogi, nes proto daug klibinti nereikia.
Bet pati žiniasklaida rašo: „Dramatiškas WRC ralio finišas: lyderis S. Ogier kvėpavo K. Meeke dulkėmis“.
Kažkoks kanibalizmas. Sutrynė K. Meeke į dulkes ir sušniaukštė kaip uostomąjį tabaką. O juk galėjo parašyti, kad „kvėpavo K. Meeke sukeltomis dulkėmis“. Kitaip sakant, lyderis atsiliko, važiavo iš paskos.
Sakysit, nėra ko kabinėtis prie, regis, smulkmenų, visi esame nuodėmingi. Privačiuose pokalbiuose dar ne tokių dalykų pasakome, dar ne taip nusišnekame. Bet nuo smulkmenų prasideda rimti dalykai. Ypač jeigu jos pasiekia didelę auditoriją.
Ir dar žinant, kad pasaulyje kas 14 dienų miršta vienas kokios nors kalbos dialektas, nes jį nužudo nusišnekėjimai ir patogių svetimybių invazija.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...