Signatarų takai alsėdiškius nuvedė į Varšuvą

lenkija1Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, norėdama suvienyti šalies ugdymo įstaigas, turinčias 1918 metų vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų vardus, rudenį ėmėsi įgyvendinti projektą „Signatarų takais 1918–2018“. Į jo veiklas įsitraukė ne tik patriotiškai nusiteikę Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus, bet ir Vilniaus Mykolo Biržiškos, Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio, Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio, Ukmergės Antano Smetonos gimnazijų mokiniai ir pedagogai. Taip jaunimas skatintas domėtis signatarų gyvenimais, rinkti ir dalintis informacija apie juos.

Pradžia – Alsėdžiuose
Pirmoji projekto dalyvių pažintis įvyko Alsėdžių gimnazijoje. Tąkart jaunimas turėjo galimybę sužinoti apie Nepriklausomybės Akto signatarą Stanislovą Narutavičių ir jo brolį, pirmąjį Lenkijos Prezidentą Gabrielių Narutavičių.
Susirinkusieji dalyvavo šv. Mišiose Alsėdžių bažnyčioje, aplankė signataro S. Narutavičiaus kapą Alsėdžių kapinėse, jo gimtąjį dvarelį netoliese esančiame Brėvikių kaime. Toliau kelionė tęsėsi į Telšius, kur aplankyta katedra, jos požemiai, apžiūrėta lenta, skirta broliams S. ir G. Narutavičiams atminti.
Kai grįžo į gimnaziją, visų laukė skirtingos užduotys: vieni keramikos dirbtuvėse darė suvenyrus savo signatarui, kiti domėjosi Alsėdžių krašto istorija, treti kūrė pasakojimus, filmukus, nuotraukų koliažus. Be to, gimnazijų komandos dalyvavo viktorinoje „Ką žinome apie 1918 metų Nepriklausomybės Akto signatarus“.
Antrasis susitikimas – Vilniuje
Spalio pabaigoje projekto dalyviai – beveik 100 jaunų žmonių iš visos Lietuvos – susitiko Vilniuje, Mykolo Biržiškos gimnazijoje. Pasidžiaugta, kad žemaičio nuo Viekšnių gyvenimu ir palikimu domisi ir rūpinasi sostinės jaunoji karta. Vilniečiai svečiams pristatė M. Biržiškos ir jo šeimos gyvenimą atspindintį spektaklį „Herojus lieka namuose“, supažindino su gimnazija ir jos bendruomene.
Norėdami pagerbti Vilniuje amžinojo poilsio atgulusius Nepriklausomybės Akto signatarus bei kovotojus už laisvę ir nepriklausomybę, jaunuoliai aplankė Antakalnio kapines, kur pagerbė Sausio 13-osios aukų, Medininkų pasieniečių, poeto Justino Marcinkevičiaus, Adolfo Ramanausko-Vanago ir kitų atminimą.
Kita stotelė – senosios Rasų kapinės, kur projekto dalyviams didelį įspūdį paliko Lenkijos tautiečių pagarba tarpukario Lenkijos vadovo Jozefo Pilsudskio širdies kapui – jis skendėjo gėlėse, buvo papuoštas Lenkijos vėliavėlėmis. Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Birutė Kuorienė pristatė J. Pilsudskio gyvenimo ir kovos kelią, primindama faktą, kad Vilniuje ilsisi tik jo širdis, o kūnas – Krokuvos Vavelyje.
Moksleiviai dalijosi žiniomis apie Rasų kapinėse palaidotą Joną Basanavičių, vasarą čia perlaidotus Mykolo Biržiškos šeimos narius, visiems į atmintį įsirėžė šiose kapinėje esantis simbolinis signatarų Kazio Bizausko, Prano Dovydaičio ir Vlado Mirono kapas, mat kur tiksliai palaidoti sovietinių represijų aukomis tapę signatarai, nežinoma.
Turininga buvo ir antroji diena Vilniuje. Simbolinės istorijos pamokos prasidėjo Valstybės pažinimo centre. Ten jaunuolių laukė ypatinga staigmena – susitikti su projekto dalyviais atvyko šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji domėjosi jaunimo lūkesčiais, atsakė į moksleivių klausimus. Jaunuoliai neslėpė, kad šis susitikimas jiems buvo labai jaudinantis ir įsimintinas. „Prezidentės apsilankymas tarsi patvirtino, kad tai, ką darome ir kuo domimės, yra svarbu ne tik mums“, – tada pasakojo dalyviai.
Projekto „Signatarų takais 1918–2018“ veiklas Vilniuje vainikavo apsilankymas Signatarų namuose, kur moksleiviai dar kartą pristatė Nepriklausomybės Akto signatarus, kurių vardais pavadintos jų gimnazijos. Jaunimas Signatarų namų vedėjai Meilutei Peikštenienei padovanojo Alsėdžiuose pagamintų suvenyrų. Ši už idėją suvienyti šalies gimnazijas ir projektą dėkojo  Alsėdžių gimnazijai, jos atstovams įteikdama knygas apie signatarus Saliamoną Banaitį ir Vladą Mironą.
Finišas – Varšuvoje
Projektas, kuris pradėtas S. Narutavičiaus gimtinėje – šalia Alsėdžių esančiame Brėvikių dvarelyje, pabaigtas Lenkijos sostinėje Varšuvoje. Kaip tik tada, kai Lenkija šventė savo šalies nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį. Alsėdiškių vizito į Varšuvą tikslas – aplankyti katedrą, kurioje ilsisi pirmojo Lenkijos Prezidento G. Narutavičiaus palaikai.
Lietuvos ambasadoje Varšuvoje jaunimas pristatė projekto metu surinktą istorinę medžiagą apie brolius S. ir G. Narutavičius bei surengė nuotaikingą koncertą. Į projekto veiklas aktyviai įsitraukė ir Alsėdžių kuopos jaunieji šauliai bei Žemaitijos 8-osios rinktinės šaulių orkestras.
Lietuvos ambasadoje delegaciją priėmė gynybos atašė Lenkijoje plk. Gytis Kazokas. Pristatyme, kuris buvo skirtas Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui, dalyvavo ir Alsėdžių gimnazijos partneriai iš Golub-Dobžyno Anos Vazos gimnazijos Nr. 1. Čia aptartos ne tik tolesnės bendradarbiavimo galimybės, bet ir aukštas alsėdiškių moksleivių meno kolektyvų lygis, netrūko pagyrų orkestro ir vokalinės grupės vadovams Linui Senkui ir Martynui Miliauskui.
Susipažinę su G. Narutavičių menančiomis vietomis Varšuvoje, projekto dalyviai patraukė į Golub-Dobžyną. Lietuvių delegacija buvo vienintelė, atvykusi savo bičiulius pasveikinti svarbios ir iškilios Lenkijos šventės proga. Dalyvauta visuose oficialiuose renginiuose, o baigiantis šventinei dienai surengtas koncertas Golub-Dobžyno kultūros centre.
Projekto dalyviai džiaugėsi, kad suplanuotos veiklos buvo įdomios ir prasmingos, jaunimas turėjo daug įvairių užduočių, svarbių susitikimų, interaktyvių užsiėmimų. O  svarbiausia, kad visus sujungė istorinė praeitis.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...