Šateikių dvaro sodyba – tarp blogiausiai prižiūrimų

Neseniai vykusio Plungės rajono savivaldybės Tarybos švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu politikai buvo supažindinti su darbo grupės, kuri buvo sudaryta dėl Šateikių dvaro sodybos pastatų, veiklos ataskaita. Anot grupės vadovės Jolantos Skurdauskienės, dvaro sodyba nėra eilinis objektas. Ji yra viena iš trijų Plungės rajone saugomų, į kultūros paveldo registrą įtrauktų dvarų sodybų. Tačiau šiandien, pažiūrėjus į šiuos istorinius pastatus, galima tik verkti. Kultūros paveldo departamento duomenimis, jie net įtraukti į blogiausiai Lietuvoje prižiūrimų kultūros paveldo objektų šešiasdešimtuką.

J. Skurdauskienės teigimu, į šį sąrašą dvaro sodyba pateko dėl to, kad jos būklė yra kritinė ne tik fizine, bet ir teisine prasme. Mat iš vienuolikos sodybos objektų tik trys – įteisinti. Todėl daug metų besitęsianti situacija negrįžtamai atsiliepė pačiam objektui. Esą žala galbūt nebepataisoma. Komiteto narė akcentavo, jog su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos laikotarpiu susijusių objektų išlikę labai mažai, o Šateikių dvaro sodyba, kaip medinis dvaras, yra viena iš dviejų šalyje išlikusių dvarų, siekiančių XVIII amžių.
Pačiame miestelio centre esantys apgailėtinos būklės dvaro pastatai bjauroja ir visą gyvenvietę. Dėl to, kad daug metų niekaip neišsprendžiama teisinė situacija, vietos bendruomenei surišamos rankos kažką pakeisti, imtis pastatų tvarkymo, priežiūros darbų.
Maža to, Šateikiai yra įtraukti į lankytinų vietų sąrašą, todėl savaime suprantama, kad pritraukia būrius lankytojų. Tai reiškia, kad šis dvaras  – ne tik žinomas, bet ir matomas kultūros paveldo objektas.
J. Skurdauskienė įsitikinusi, kad ši situacija iki šiol nebuvo traktuojama pakankamai rimtai. Esą darbai buvo pradedamai ir neužbaigiami. Situacijai nesikeičiant metų metais, iškilo poreikis dar kartą viską įvertinti. Būtent dėl šios priežasties spalio 11-ąją ir buvo sudaryta minėta darbo grupė.
Pirmiausia imtasi dokumentacijos surinkimo ir jos analizės. Be to, jau spėta susitikti su dabartiniu Šateikių dvaro sodybos ponų namo savininku Dariumi Lauraičiu ir Šateikių seniūnu, pabendrauti su kažkada pajus įgijusiais žmonėmis. Ieškota teismų praktikos, narpliota kiekvieno objekto situacija.
Pavyko surasti pluoštą dokumentų, tarp kurių – Savivaldybės administracijos parengta Šateikių dvaro sodybos išsaugojimo programa, įsakymas dėl dviejų dvaro sodybos pastatų pripažinimo bešeimininkiais, žmonių, ketinančių pirkti Šateikių dvaro pastatus, raštai-prašymai, Kultūros paveldo departamento paklausimai, pajininkų atsisakymai į gautą turtą Šateikių dvaro sodyboje.
Darbo grupė nutarė kaip įmanoma greičiau pradėti pripažinimo bešeimininkiais procedūrą Šateikių dvaro sodybos svirnui, oranžerijai, ledainės ir kluono liekanoms, alaus daryklai bei tvoros fragmentams. Taip pat būtina parengti užklausą Viktorui Momkui, prašant raštiškai pateikti faktus dėl jam priklausančių arklidžių situacijos ir galimų pastato įregistravimo terminų.
Bet kai kurių posėdžiavusiųjų teigimu, šios užduotys nėra jau tokios paprastos. Anot Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio, užtenka vieno asmens, kuris neatsisakys pajų, ir visam procesui bus užtrauktas „rankinis stabdys“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...