Pinigų – sočiai, darbų – šykščiai

L1812-00052609,6 tūkstančiai eurų – tiek valstybės biudžeto lėšų šiemet buvo skirta palei sodininkų bendrijas besidriekiančiai Babrungo gatvei rekonstruoti. Kadangi pinigų nestigo (o tai, reikia pripažinti, būna labai retai), visi tikėjosi, jog metų pabaigoje jau lėks asfaltuotu keliu. Deja… Gatvė žiemai liko pusiau skusta, pusiau lupta. Kodėl? Šiems darbams nusamdyta UAB „Valda“ nesuskubo visko užbaigti. Dėl rangovo nerangumo ne tik kelias liko neasfaltuotas, bet ir paskirtieji pinigai grąžinti atgal į valstybės biudžetą.

Turėjo, bet nepanaudojo
Babrungo gatvės, kuri driekiasi per Nausodžio seniūnijos Kaušėnų ir Noriškių kaimus, rekonstrukcijos projekto vertė – 782 tūkst. eurų. Gauti finansavimą tokiems objektams nėra lengva, bet Plungės savivaldybei, galima sakyti, šypsojosi sėkmė – iš Kelių priežiūros ir plėtros programos šiemet tam gauta net 609,6 tūkst. eurų. Iš pradžių – 207,8 tūkst., gegužę atskiru susisiekimo ministro įsakymu skirta dar 313,3 tūkst., o lapkritį iš Vyriausybės rezervo – dar 88,5 tūkst. eurų. Taigi pinigų išties buvo, grėsmė prasiskolinti rangovui nekilo, tad reikėjo tik vieno – kibti į darbus.
Suskubti vertėjo dėl dviejų priežasčių. Pirmoji, žinoma, – gyventojai, kurių patogumui šis kelias ir rekonstruojamas. Antroji – būtinybė įsisavinti gautus pinigus, nes priešingu atveju, kaip visi žinome, jie grįžta ten, iš kur atėję – į valstybės biudžetą.
Tiesą sakant, perspektyvos vaizdavosi šviesios. Rodės, viskas turėtų slysti, lyg sviestu patepta. Juk objekte darbavosi saviškis – bendrovė „Valda“. Jos savininkas ir vadovas Tomas Raudys – Savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos atstovas, mero Audriaus Klišonio bendrapartietis – Liberalų sąjūdžio narys. Pinigų buvo parūpinta sočiai. Bet… darbai Babrungo gatvėje judėjo vėžlio greičiu.
Redakcijos žiniomis, „Valda“ Savivaldybei buvo įsipareigojusi Babrungo gatvę sutvarkyti iki praėjusių metų pabaigos. Tiesa, šis įsipareigojimas – tik žodinis. Oficialiai objektas turi būti baigtas 2019-aisiais. Bet rangovas lyg ir neturėjo priežasties temti gumą. Juk kuo greičiau viską atliksi, tuo anksčiau darbai bus užaktuoti ir į sąskaitą įkris pinigai.
Deja, viskas išėjo kitaip, nei tikėtasi. Didžioji dalis Babrungo gatvės kaip buvo, taip ir liko žvyrkelis, o Kelių priežiūros ir plėtros programos pinigai, galėję juodu asfalto sluoksniu gulti ant intensyviai eksploatuojamos priemiesčio gatvės, sukapsėjo atgal į valstybės biudžetą.
Gruodžio pabaigos duomenimis, iš pirmosios skirtos 207,8 tūkst. eurų sumos įsisavinta tik 9,8 tūkst. eurų, antroji 313,3 tūkst. eurų suma panaudota visa, o iš Valstybės rezervo skirtų liko apie trečdalis lėšų. Bendra šiam projektui nepanaudotų lėšų suma – apie 226 tūkst. eurų.
Kas kaltas – rangovas ar aplinkybės?
Šis neracionalumo atvejis gruodį tapo viena aktualiausių politikų temų. Apie tai kalbėta ir Savivaldybės tarybos posėdyje, ir per metinę Savivaldybės vadovų spaudos konferenciją.
Meras A. Klišonis kaltina aplinkybes (kur girdėta frazė „aplinka kalta“?). „Darbai Babrungo gatvėje juda, bet užbaigti jų nepavyko. Daug sugaišta sprendžiant gatvės apšvietimo klausimą. Mat konkursą laimėjęs pirmasis rangovas atsisakė, tad teko rinktis kitą, o tam reikia laiko. Kadangi vienas darbas be kito nevyksta, teko laukti. Kita priežastis – užtruko tilto per kanalą projektavimo darbai. Vėliau, tvirtinant jį betono sluoksniu, teko 30 dienų laukti, kol jis sustings. O kur dar gyventojų išradingumas prisijungiant prie lietaus vandens kanalizacijos…“
Žodžiu, nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių – apstu. Ir tik vienu sakiniu meras pripažino: „Rangovas, aišku, galėjo pasistengti labiau.“
Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis visgi linkęs kaltinti rangovą. „Mano nuomone, didžiausia problema vis dėlto – rangovo požiūris ir neveiklumas. Matyt, per daug objektų turėjo. Gal tikėjosi visur suspėti, bet išėjo priešingai. Kiek žinau, rietaviškiai, kretingiškiai ir kiti džiaugiasi „Valdos“ punktualumu, o mes štai ne. Ne kartą bandėm su „Valdos“ direktoriumi kalbėti, bet jis su Administracija nekontaktavo, į prašymus ir reikalavimus nereagavo“, – sakė G. Bagužis.
Direktorius sakė kaltinąs ir save – kad patikėjo „Valdos“ pažadais viską baigti iki metų pabaigos, nepareikalavo, kad ši įsipareigotų raštiškai, nesukontroliavo. „Iš dalies koją pakišo tai, kad dėl ligos keletą mėnesių nebuvau darbe. Na, o dabar belieka atsiprašyti gyventojų ir Seimo nario Jono Varkalio, kad jo pastangos gauti lėšų tam keliui nuėjo veltui. Išties apmaudu dėl tų 270-ies tūkstančių, kurių šiemet nepanaudojome. Už tokią sumą plungiškiai galėjo turėti dar vieną asfaltuotą gatvę, bet… Vis tikėjomės, kad rangovas suskubs ir tie pinigai bus panaudoti pagal paskirtį“, – reziumavo G. Bagužis.
Kritikos rangovo adresu negailėjo ir Tarybos narys Liudas Skierus: „Babrungo gatvė – chrestomatinis pavyzdys, kaip nereikia daryti.“ Jo įsitikinimu, jei rangovas būtų pradėjęs balandį ir visą sezoną nuosekliai dirbęs, rugsėjį gatvė jau galėjo būti užbaigta. Ir tuo būtų džiaugęsi ne tik sodų bendrijų gyventojai. „Ši gatvė, jei būtų rekonstruota, nuo miesto centro nuimtų didelę dalį transporto srauto. Juk vien į „Vičiūnus“ kasdien važiuoja 200–250 automobilių. Dalis jų tikrai rinktųsi naująją gatvę“, – teigė jis.
„Jei ne pakeitimai, būtume suspėję“
O ką sako pats rangovas? „Valdos“ direktorius T. Raudys, kaip ir meras, pirštu baksnoja į aplinkybes. Jis „Žemaičiui“ pripažino, kad metų pradžioje matęs galimybių darbus pabaigti iki 2018-ųjų pabaigos, bet paskui esą viskas keitėsi. Kas konkrečiai? „Labiausiai darbus stabdė projektiniai pakeitimai. O jų buvo n… Vienas sudėtingiausių – dalyje gatvės turime pusantro metro paslinkti kelią, nes į jį su savo sklypais yra įlindę privatininkai. Jei ne pakeitimai, manau, būtume suspėję. Iki šios dienos esame atlikę 67 procentus darbų“, – tikino T. Raudys.
Šiuo metu darbai Babrungo gatvėje sustabdyti – dėl įšalo paskelbta pauzė. „Kai tik galėsime, dirbsime toliau. Mūsų sutartis baigiasi 2019-ųjų rugpjūtį, bet objektą atiduosime gegužės mėnesį“, – pažadėjo „Valdos“ direktorius.
Ar tiesa, kad norėdama kuo daugiau padaryti, „Valda“ į šį objektą buvo pasitelkusi kitas firmas? „Ne, – sakė T. Raudys. – Subrangovų mes negalime samdyti ir nesamdėme. Tik kitų įmonių techniką bei transportą nuomojomės. Ją žmonės tikrai galėjo matyti dirbant Babrungo gatvėje.“
Dar pasidomėjome, ar T. Raudžio, kaip Tarybos nario, negraužia sąžinė dėl nepanaudotų lėšų ir dėl to, kad jas teko grąžinti į biudžetą. „Valdos“ vadovas atsakė: „Metų pradžioje buvo gautas tik dalinis finansavimas. Vėliau lėšų buvo jau optimistiniam variantui, bet neišėjo taip, kaip tikėtasi. O lėšos nepanaudotos ne tik Babrungo, bet ir kitose gatvėse, tačiau kažkas nori matyti tik tą vieną.“
Pasak mero A. Klišonio, šiemet problemų kilo ne tik dėl Nausodžio seniūnijoje esančios Babrungo gatvės, bet ir dėl Ryto bei Rietavo gatvių Plungėje. „Jų, kaip minėjome, taip pat nepavyko sutvarkyti. O pinigai buvo paskirti. Tad neįsisavintų lėšų suma kur kas didesnė. Dalį jų panaudojome kitam tikslui – apie 400 tūkst. eurų sumokėjome už 2017-aisiais išasfaltuotą Sausdravo gatvę. Už ją turėjome atsiskaityti per dvejus metus, bet būsime atsiskaitę anksčiau. Nepanaudotų liko 270 tūkstančių.“

8 komentarai(-ų)

 • nu jo:

  yra kaip yra, Raudys nors prisipažino susimovęs, o Klišonis toliau varo savo melavimo stiliumi („aplinka kalta“)…

 • Sąžinė:

  Raudys taip ir neatsakė, ar sąžinė jį graužia!
  Bakanauską ŽDM direktorių meras labai greit norėjo nubausti už negautus projektui pinigus, o Raudžiui už prarastus -nieko!!!

 • ojoj:

  O kada tvarkysite išasfaltuotos dalies broką???? Nes linksmieji kalniukai kaip ir kad prieš keletą metų laisvės gatvėje buvo. Ar tik ne tie patys darbus darė???

 • Faktas:

  O kiek laiko darbavosi po kelis darbininkus, kiek buvo darbo dienu kai isvis technika stovedavo ir viskas- darbai isvis nevykdavo. Šūdarankiu kompanija !!!
  Kaip galima taip sakyt kad paskutini ruoza jie dare ?? dare kiti tik 20 kartu greiciau ir geriau, pokyciai matydavosi kasdien !

 • bistro:

  nu, nepykit, če Klišonio karalystė, Raudys princas, nenoriekėt, kad karaliai kalti liktų :) Vasara pabandė Bagužis paspausti „Valdą, tai vos neišlėkė iš darbo…

 • knš:

  Gintarą Baguži į merus.

 • plungiškis:

  manau kad Bogužis butu geriausias kandidatas is visu esamu?!

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...