Diena, kai persipina ir liūdesys, ir džiaugsmas

sausio13-1Tylos minutė… Būtent nuo jos sekmadienį prasidėjo Laisvės gynėjų dienai skirtas renginys Plungės kultūros centre. Taip susirinkusieji atidavė pagarbą tiems keturiolikai žmonių, kurie 1991 metų sausio 13-osios naktį, beginkliai stoję ginti dar tokios trapios Lietuvos nepriklausomybės, tapo sovietų agresijos aukomis.

Laivės gynėjų dienai skirti renginiai šiemet prasidėjo pora dienų anksčiau – sausio 11-ąją, penktadienį. Tądien visoje šalyje vyko pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Joje dalyvavo ir plungiškiai bei rietaviškiai, aštuntą valandą ryto savo namų, įstaigų ar įmonių languose uždegę žvakeles žuvusiesiems atminti.
Į Laisvės gynėjų dienos paminėjimą aktyviai įsitraukė ir jaunoji karta – Plungės jaunimo reikalų tarybos nariai penktadienį rinkosi į Savivaldybę ir kiekvienam atėjusiajam prisegė po neužmirštuolės žiedelį, simbolizuojantį, kad kovojusieji už Lietuvos laisvę nėra pamiršti.
Sausio 13-ąją renginiai pradėti šv. Mišiomis Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po jų plungiškiai patraukė prie Laisvės paminklo, kur padėta gėlių, uždegtos žvakutės, nuskambėjo „Tautiška giesmė“.
Didžioji dalis tautos prisimena, kas vyko prieš 28 metus, nes viską matė savo akimis, patyrė savo širdimis. Tik jaunajai kartai Sausio 13-osios įvykiai – jau istorija. O vyresnieji gerai pamena, kokia grėsmė tuomet buvo iškilusi vos prieš metus atkurtai Lietuvos nepriklausomybei, kaip tauta stojo jos ginti ir apgynė. Sovietų kariuomenė tuomet šturmavo strateginius objektus Vilniuje, siekė įvykdyti valstybės perversmą, bet beginklė Lietuva tam pasipriešino. Tiesa, tas pasipriešinimas pareikalavo aukų  – 14 žmonių žuvo, šimtai buvo sužeisti.
„Tą naktį nė vienas, stovėjęs prie Parlamento, Lietuvos radijo ir televizijos pastato, televizijos bokšto ir kitų svarbių objektų, negalvojo, kad yra didvyris, nesitikėjo už tai medalio. Tik darė tai, ką liepė sąžinė ir širdis. Ir visus juos vienijo ta pati svajonė – apginti ir išsaugoti laisvę, kurios laukta net 50 metų“, – Kultūros centre vykusio renginio metu kalbėjo jį vedusios merginos.
Žodį tarė ir valdžios atstovai  – Seimo nariai Jurgis Razma ir Andriejus Stančikas bei Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Pasak mero, Lietuvos nepriklausomybė pareikalavo daug aukų. Pirmųjų  – 1918-aisiais, ypač daug – dešimčių tūkstančių – po 1940-ųjų okupacijos ir, reikia manyti, paskutiniųjų – 1991-aisiais. Ši šventė tautai – ir liūdna, ir džiugi, nes tądien šalis apgynė savo nepriklausomybę.
„Laisvės gynėjų dėka šiandien turim nepriklausomą valstybę. Na, o koks didžiausias paminklas būtų tiems, kurie vardan laisvės žuvo? Ar tas, prie kurio Antakalnyje nevysta gėlės? Žinoma, ir tas, bet kur kas svarbesnis kitas – tai, kokią valstybę mes kuriame, kaip vertiname žūtimis paženklintą laisvę, kiek stengiamės nuveikti – ne tik dėl savęs, bet ir dėl Lietuvos“, – mintimis dalijosi J. Razma.
Po pasisakymų į sceną pakviesta unikali ir autentiška folkloro grupė iš Vilniaus „Ugniavijas“. Ne tik instrumentais, bet ir peiliais bei kirviais ginkluoti vyrai traukė senoviškas karo dainas, kurios mena ir seniausius Lietuvos laikus, ir partizaninį pokario laikotarpį.
Laisvės gynėjų diena minėta ir Rietave – rietaviškiai buvo kviečiami į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur aukotos mišios už Lietuvą ir žuvusiuosius. Po jų surengtas minėjimas bei aplankytas Laisvės paminklas. Renginyje dalyvavo Rietavo šaulių 3-ioji kuopa, „Vykinto“ draugovė, Rietavo kultūros centro dramos studija „Didžioji T“, jungtinis bažnyčios ir Kultūros centro mišrus choras „Jūrava“.
Švęsta ir kitose vietovėse. Žemaičių Kalvarijos gyventojai rinkosi į šv. Mišias, po kurių giedojo Žemaičių Kalvarijos Kalnus. Šateikiškiai pašventino tautodailininko Antano Vaškio sukurtą ir miestelyje pastatytą kryžių, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui.
Be to, būrelis plungiškių – Sausio 13-osios įvykių liudininkų – dalyvavo Seime surengtame šios dienos paminėjime. O Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos atstovai savo jėgas išbandė tradiciniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ Vilniuje bei buvo pakviesti į Seime surengtą tradicinį Laisvės gynėjų susitikimą „Budėjimas naktyje“.

2 komentarai(-ų)

  • albertas:

    prasti reikalai jusu laikrastyje jei rasydami toki straipni tiek tesugebejot parasyti o juk ta lemtingaja nakti plungeje irgi buvo organizuojama gynyba tik tie kurie organizavo nelenda niekami akis noreciau zinoti ka veike klisoniai razmos ir stancikai

  • motulė:

    jie tikrai nešalo,o gulėjo lovose ir žiūrėjo televizorių,o mums grįžusiems iš budėjimų pareiškė ,o ko jūs ten važiavot,kas jūsų prašė mes durniai šalom per naktis nevažiuočiau daugiauniekada

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...