Ateinančiųjų išgerti vaistų nuo tuberkuliozės – vos vienas

Viliją Razmienę ir Vaidą Vaičikauskienę domino, kodėl daugėja tuberkuliozės atvejų

Viliją Razmienę ir Vaidą Vaičikauskienę domino, kodėl daugėja tuberkuliozės atvejų

Praėjusią savaitę posėdžiavusi Rietavo savivaldybės taryba patvirtino Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro parengtą Rietavo savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2018 metų ataskaitą. Tarybos nariai kaip aktualiausias išskyrė dvi problemas – augantis sergančiųjų tuberkulioze skaičius ir tai, jog vis mažiau tėvų rūpinasi tuo, kad jų vaikų dantys būtų padengti silantu.

Gyventojų vis mažiau
Ataskaitos rengėjai visų pirma apžvelgė savivaldybės gyventojų demografinius pokyčius. Akcentuota, kad jie, kaip ir visoje Lietuvoje, – į neigiamą pusę: nuo 2001 metų gyventojų skaičius Rietavo savivaldybėje „nutirpo“ nuo 10 453 iki 7 542 (2018 metų pradžios duomenimis).
2018-ųjų pradžioje Rietavo savivaldybėje 1 000-iui vyrų teko 1 075 moterys. Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė siekė 76,8 metų. Beje, šiuo rodikliu Rietavas lenkė Lietuvos vidurkį, kuris yra 75,5 m. Pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai.
Daugėjo sergančiųjų tuberkulioze
Analizuodami savivaldybės gyventojų sveikatos rodiklius, ataskaitos rengėjai išskyrė tris, kurių pokytis prastėja.
Vienas iš jų – daugėjo sergančiųjų tuberkulioze. Specialistų teigimu, pastaruosius 11 metų Lietuvoje šis skaičius nuolat mažėja, o Rietave išaugo. 2016 m. registruoti 6 nauji šios ligos atvejais, 2017-aisiais – 8. O nuo 2014 pradžios iki 2017-ųjų pabaigos naujų atvejų – net 28.
Nuo 2018-ųjų Rietavo savivaldybėje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis vykdomas projektas „Ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų Rietavo savivaldybėje prieinamumo tuberkulioze sergantiems asmenims gerinimas“. Pacientai skatinami kiekvieną dieną atvykti į gydymo įstaigą išgerti vaistų. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą ambulatorinį tuberkuliozės gydymą, naudojamos motyvacijos priemonės – sergantieji kartą per savaitę gauna maisto talonų.
Tikimasi, kad šis projektas padės pažaboti ligą ir 2018-ųjų rodikliai jau bus geresni.
Ataskaitos rengėjai pažymėjo ir kitus neigiamus rodiklius. Daugėjo 65-erių metų ir vyresnio amžiaus žmonių sužalojimų dėl nukritimo skaičius: 2016-aisiais tokių atvejų buvo 22, 2017-aisiais – jau 33. Dauguma susižalojimus patyrė nukritę namuose.
Be to, daugėjo darbingo amžiaus asmenų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumas. 2016-aisiais negalia pripažinta 46-iems žmonėms, 2017 metais  – 52-iems. Pagrindinės neįgalumo pripažinimo priežastys – piktybiniai navikai, kraujotakos sistemos, jungiamojo audinio, raumenų ir skeleto ligos.
Beje, rietaviškių gyvensena keitėsi į gerąją pusę. Atlikti tyrimai parodė, kad padidėjo fizinis aktyvumas, daugiau žmonių valgė pusryčius, didėjo vaisių, daržovių suvartojimas. Ypač svarbu tai, kad mažėjo rūkančiųjų – lyginant 2011-ųjų ir 2018-ųjų metų rodiklius rūkančiųjų procentas nuo 65,1 nukrito netgi iki 18,6. Gerokai sumažėjo ir alkoholio vartojimas: 2011 metais asmenų, kurie alkoholį vartojo dukart per savaitę ir dažniau, buvo 19,3 proc., 2018-aisiais – 6,4 proc.
Ataskaitos rengėjai išskyrė ir kitus gerėjančius rezultatus: ilgėja rietaviškių gyvenimo trukmė, mažėja ilgalaikių bedarbių, vis mažiau nemokamai maitinamų mokinių ir socialinių pašalpų gavėjų (šis skaičius per 5 metus nuo 903 sumažėjo iki 213!), mažiau hospitalizacijų dėl diabeto ir jo komplikacijų, mažiau naujų susirgimų antrojo tipo diabetu ir kt.
Be paminėtųjų prastėjančių rodiklių (tuberkuliozės, vyresnio amžiaus žmonių susižalojimų nukritus ir naujų neįgalumo atvejų), jų esama ir daugiau: mažiau vaikų paskiepyta DTP3 vakcina (nuo difterijos, kokliušo ir stabligės), mažiau vaikų (6–14 metų amžiaus) dalyvavo krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje (jų procentas nuo 38,1 sumažėjo iki 19,7 proc. arba nuo 257 iki 124 vaikų), be to, mažiau žmonių dalyvavo prevencinėse programose dėl krūties vėžio, gimdos kaklelio piktybinių navikų, širdies ir kraujagyslių ligų.
Silantavimas – tėvų rūpestis
Išklausę ataskaitą, Tarybos nariai daugiausia klausimų kėlė dėl tuberkuliozės ir vaikų dantų silantavimo.
„Kodėl daugėja tuberkuliozės atvejų? Ar tai reiškia, kad mes tos ligos nesuvaldome?“ – klausė Tarybos narė Vilija Razmienė. Jai atsakyta, kad problemų buvo 2017-aisiais, o įgyvendinant europinę programą, liga turėtų būti pažabota.
V. Razmienei antrino Tarybos narė Vaida Vaičikauskienė, paklaususi, kiek gi žmonių dalyvauja toje programoje, kiek sergančiųjų ateina pas gydytojus kasdien išgerti vaistų. Atsakymas nedžiuginantis – į Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrą užsuka vos vienas žmogus. Taigi dėl programos efektyvumo ir ligos suvaldymo yra daug abejonių.
Tarybos narys Juozas Barsteiga domėjosi, dėl kokių priežasčių nesilantuojami vaikų dantys?
Medikų teigimu, vaikų dantų silantavimas – ne gydymo įstaigų, o šeimos reikalas. „Vaikus turėtų atvesti tėvai, bet taip nėra. Tiesiog trūksta sąmoningumo. Esame bandę tuo užsiimti kartu su mokykla – kai mokytojai, gavę tėvų sutikimus, atvesdavo vaikus sutartu laiku. Tuomet viskas būdavo gerai, o kai tuo turi pasirūpinti patys tėvai, jau neišeina“,  – kalbėjo UAB „Rietavo šeimos daktaras“ vadovė Stanislava Mačiuitytė.
Savo nuomonę šiuo klausimu išsakė ir Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė: „Bėda ta, kad mokyklose nebėra sveikatos priežiūros specialistų. Taip, mus aptarnauja Visuomenės sveikatos biuras, taigi specialistas lyg ir yra, bet realiai jo nėra.“
Tarybos narės Virginijos Jakavičienės nuomone, kaip dėl skiepų, taip ir dėl dantų silantavimo tėvams trūksta informacijos. „Gal jie vaikų neveda dėl to, kad bijo, jog jiems nuo mažens į burną kažkokia chemija brukama? Gal trūksta žinių?“ – svarstė politikė. Tarybos narės Janinos Drevinskienės nuomone, jei tėvai nesirūpins, nei mokykla, nei gydymo įstaiga, kad ir kiek stengsis, nieko nepadarys.
Rietavo mero Antano Černeckio teigimu, parengtoji ataskaita rodo, kad esama problemų: „Akivaizdu, kad turi susirinkti visos tais klausimais suinteresuotos institucijos, aptarti problemas ir imtis jas spręsti. Mums svarbu, kad kiekvienas padarytų savo darbą ir kad būtų rezultatas. Žinoma, ir Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komitetas į tai turėtų įsitraukti.“

Vienas komentaras

  • Milda:

    Šios dvi „politikės“ gal jau eitų pailsėti. Iš tuščio į kiaurą ir be naudos.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...