Rietavo mero uždarbis – solidesnis nei Vilniaus

A. Černeckis: „Manau, tai teisinga, nes daug metų šiai tarnybai atidaviau“

A. Černeckis: „Manau, tai teisinga, nes daug metų šiai tarnybai atidaviau“

Artėjant savivaldybių tarybų rinkimams ir matant, kad ne vieno politiko siekiamybė yra mero pareigos, „Žemaitis“ nutarė pasidomėti, kiek gi uždirba savivaldybių vadovai. Žinoma, visi kandidatuojantieji į merus sako, kad posto siekia vardan pokyčių, vardan žmonių gerovės, bet gal vis dėlto motyvuoja ne tik kilnūs tikslai, bet ir atlyginimas? Taigi žiūrime, koks jis Plungėje, Rietave, pas kaimynus – Telšiuose ir Mažeikiuose, palyginimui dar – ir Klaipėdoje bei Vilniuje. Tuo pačiu pasidomėjome, kiek uždirba kiti, dirbantieji merų institucijose, savivaldybių administracijose.

Atlyginimas – per tris tūkstančius eurų
Pradėkime nuo Plungės rajono savivaldybės, kurioje, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, gyvena arti 34 tūkstančių žmonių. Jos meras Audrius Klišonis 2018-aisiais vidutiniškai uždirbo 2 475 eurų per mėnesį (neatskaičius mokesčių). Jo pavaduotojo alga  – 2 181 euras, o patarėjai, kurių meras turi du, uždirbo po 1 301 eurą.
Kaimyninės Telšių rajono savivaldybės, turinčios beveik 41 tūkstantį gyventojų, vadovas uždirba kiek daugiau nei plungiškis – 2 872 eurus (tiesa, duomenys – ne šviežiausi, o 2018 metų trečiojo ketvirčio). Vicemerui mokama 2 202 eurų alga, dviem patarėjams – po 1 158 eurus.
Mažeikių rajono merui, vadovaujančiam didžiausiai apskrities savivaldybei, kurioje  – 52 tūkst. gyventojų, mokama panašiai tiek, kiek ir Plungės merui – 2 528 eurai (2018 m. antrojo ketvirčio duomenys). Mero pavaduotojas Mažeikiuose uždirba 2 345 eurus, trys patarėjai – po 1 116 eurų.
Bene labiausiai akys išsiplėtė pamačius, koks atlyginimas mokamas mažiausios iš aplinkinių – Rietavo savivaldybės  – merui Antanui Černeckiui. Vos 7,5 tūkstančio gyventojų turinčios Savivaldybės vadovo alga siekia 3 029 eurus. O tai yra 500 eurų daugiau nei gauna Plungės meras, vadovaujantis kone penkis kartus didesnei savivaldybei.
Palyginimui dar knieti pasakyti, kad Vilniaus miesto savivaldybės, kurioje gyvena 547 tūkst. žmonių, meras uždirba 2 744 eurus, Klaipėdos miesto, turinčio 149 tūkst. gyventojų, meras – 2 820 eurų.
Iš kur toks skirtumas?
Žiūrint į skaičius išties kyla klausimas, kodėl mažiausios savivaldybės meras uždirba daugiausiai. Juolab nelogiška, kad jo atlyginimas netgi lenkia Vilniaus mero, po kurio „sparnu“ – daugiau nei pusė milijono žmonių, algą. Kaip šitaip gali būti?
Šiuos klausimus uždavėme pačiam Rietavo merui A. Černeckiui. Šis atsakė: „Tikrai negaunu daugiau nei leidžia įstatymas. Prieš ketverius metus Seimas priėmė įstatymų pataisas, kuriomis pakėlė tiesiogiai išrinktų merų atlyginimus. Nuo tada daugiau kaip 100 tūkst. gyventojų turinčių savivaldybių (tokių yra keturios) merų pareiginės algos koeficientas yra 19, iki 100 tūkst. – 18. Aš, kaip ir dauguma kitų merų, priklausau antrajai kategorijai. Taigi visi mes gauname vienodus atlyginimus“, – tikino meras.
Iki 2015-ųjų merų pareiginės algos koeficientai priklausomai nuo savivaldybės dydžio buvo 12,2 ir 10,5. Tiesiogiai išrinktiems merams jie gerokai kilstelėti – iki 19 ir 18. Skaičiuojant atlyginimą koeficientas dauginamas iš pareiginės algos bazinio dydžio, kuris 2018 metais buvo 132,5 euro.
Taigi Rietavo mero alga – 2  385 eurai. O kas sudaro likusią dalį? „Likusi dalis, o ji sudaro kone trečdalį bendro mano uždarbio, – priedas už stažą, tiksliau – už Lietuvos valstybei ištarnautus metus. Tas mano stažas labai didelis – nuo 1990 metų. Taigi kone 30 metų. Jokių kitokių priedų aš negaunu“, – aiškino A. Černeckis.
Išties įstatymu numatyta, kad savivaldybių vadovų darbo užmokestis susideda iš pareiginės algos ir priedo už ištarnautus metus. Kuo metų daugiau – tuo priedas didesnis. Tad daugiausiai uždirba ne tie merai, kurie vadovauja didžiausioms savivaldybėms ir turi daugiausiai darbo bei pareigų, bet tie, kurie poste  – ilgiausiai.
„Savivaldybei vadovauju nuo 2000 metų, bet man į ištarnautus metus įskaičiuotas ir vadovaujamas darbas mokykloje“, – tvirtino Rietavo meras.
Ar teisinga tokia uždarbio skaičiavimo metodika? „Manau, teisinga, nes daug metų šiai tarnybai atidaviau. Be to, reikėtų įvertinti tai, kad dirbu vienas – be vicemero ir patarėjų. Paskaičiuokite, kiek mero institucija kainuoja kitose savivaldybėse, pamatysite, kad keliskart daugiau“, – kalbėjo A.  Černeckis.
Kiek mokama kitiems?
Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus alga  – 2 236 eurai. Tiek pat uždirba ir Mažeikių savivaldybės administracijos vadovas. Telšiuose ir Rietave šių valstybės tarnautojų atlyginimai mažesni  – atitinkamai 1 875 ir 1 838 eurai. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovas uždirba 2 234 eurus, Klaipėdos – 2 333 eurus.
Direktorių pavaduotojų algos: Plungėje – 1 683 eurai, Rietave  – 1 752, Telšiuose – 1 577 eurai, Mažeikiuose – 1 752 eurai, Klaipėdoje – 1 954 eurai. Vilniuje tokios pareigybės nėra.
Savivaldybės administracijos skyrių vedėjai Plungėje uždirba 1 476 eurus, Rietave – 1 434 eurus, Telšiuose – 1 503 eurus, Mažeikiuose – 1 584 eurus. Vyriausieji specialistai: Plungė  – 970, Rietavas – 990, Telšiai – 823, Mažeikiai – 829.
Beje, seniūnai uždirba mažiau nei skyrių vedėjai. Plungėje jie gauna 1 116 eurų, Rietave  – 1 247 eurus, Telšiuose – 1 095 eurus, Mažeikių savivaldybės svetainėje jų atlyginimas nenurodytas.
O kiek savivaldybėse uždirba, tarkim, vairuotojai ir valytojos? Plungėje jų algos – tikras „mizeris“: vairuotojams priskaičiuojama vos po 263 eurus, valytojoms – po 265 eurus (panašu, kad ir vieni, ir kiti dirba ne visu etatu).
Rietaviškiams atseikėjama kur kas daugiau. Lengvųjų automobilių vairuotojams – 787 eurai, autobusų vairuotojams – 446 eurai, valytojoms – 433 eurai. Vairuotojų neskriaudžia ir Telšių savivaldybė, jiems mokanti po 743 eurus, valytojoms – 387 eurus. Mažeikiuose Savivaldybės vairuotojas uždirba 685 eurus.

15 komentarai(-ų)

 • E:

  Pritariu merui, Rietavo savivaldybė bene vienintelė kuri neturi vicemero(J.E.Bačinskas dirba be atlygio)ir mero patarėjų. Kažkaip kvepia užsakomuoju straipsniu ar tik nebus konkurentu į mero posta darbeliai siekiant gauti daugiau balsų.

 • Simba:

  Rietave konkurencijos nėra.

 • Žemaitis:

  Kad bent meras save nusiskriaustu ?…o politinio susidorojimo aš čia nematau…nematau kad jis čia turėtų ir likti…uzsisidejo manyčiau ir gan per ilgai su visa vsavo administracija…

 • Arvydas:

  Kaip graziai Rietavas tvarkomas su Plunge ner ko lygint taigi tu pinigu Meras nusipelno,ipremjerus ji siulyt gal visoje Lietuvoje tvarkos butu daugiau.

 • Andrius:

  Nematau jokiu grozybiu twarkymui reik keist ta mera

  • E:

   Na tada reiktu išeiti iš namų ir apsidairyti. Gatvės sutvarkytos, parkas taip pat, baigta statyti sporto salė, tvarkoma dvarvietės teritorija, daugelis kaimų turi sutvarkytus bendruomenės namus, sporto erdves. Pažvelk į Tverus, Labardžius, Medingėnus ir kitas gyvenvetes. Tikrai meras nemažai prisidėjo prie Rietavo žmonių gerovės gerinimo.

   • Andriau:

    atvyk į Plungę, pabandyk pasivaikščioti mūsų šaligatviais :) o dar geriau pabandyk vaikišką vežimėlį pastumdyti tai pamatysi skirtumą :)

 • Anonimas:

  O dabar suskaičiuokit duobes keliuose, padalinkit iš mero atlyginimo ir gausit rteisingą vertinimo koeficientą 😀 Kuo jis didesnis – tuo blogiau dirba meras 😉

 • Nemanau:

  Ne meras kelius asfaltuoja. Pasikeitus merui nepadaugės atsfaltuojamų kelių. Juolab jei meru taps jokios politinės patirties neturintis žmogus, jis bus tik pastumdėlis valstybinių instituciju. Dabartinis meras turi užsitarnavęs varda ir pagarbą.

  • Anonimas:

   O, Jūs, gerb. Nemanau įsigilinot kas parašytą apie mero reitingą 😉 Ar tik rašot bile ką negalvodamas? 😀 Jei Rietave duobių nėra, o mero atlyginimas didžiasias, tai reiškia, kad jo vertinimo koeficientas nykstamai mažas – todėl jis labai geras meras 😉

 • Vytautas:

  Gerai meras tvarkosi, nėra reikalo keisti. Kaip sakoma, patikrintas laiko. Reikia ir už jo komandą balsuoti, kad meras tvirčiau jaustųsi. Ir vėl iš pirmo turo.

 • Kęstutis:

  nors ne Rietave gyvenu, bet žinau šį žmogų. Laikykit jį ilgiau mero poste ir nepavydėkit. Žmogus sąžiningai atidirba už kiekvieną centą.

 • o mokytojai:

  nesaziningai dirba uz savo keliskartus mazesne alga ?..Armokytojams duoda sitokius priedus uz staza ? Vidutine alga Rietave 800,tai gal ir mero bent jau tik pora jkartu didesne galetu but. Mokytojams tai siulo tik 30procentu didesne uz vidutine. Valdzia pirmiausia rupinasi S A V I M I !!!

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...