Karys nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas

Vasario 4-ąją Plungės apylinkės teismo rūmų teisėja Irena Šeškauskienė paskelbė nuosprendį 1998-aisiais gimusiam kuršėniškiui Pauliui Jurašiui. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono karys kaltintas sukėlęs avariją, kurios metu vienas žmogus žuvo, o kitas buvo nesunkiai sužalotas. Nuo pat pradžių kaltę pripažinęs jaunas vyras atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Skaudžios avarijos aplinkybės
1956-aisiais gimusio šateikiškio gyvybę nusinešusi eismo nelaimė įvyko praėjusių metų birželio 14 dieną, apie 18.20 val., ties Šateikių seniūnijos Narvaišių kaimu, kelio Šiauliai–Palanga 105-ajame kilometre. Tragiškos avarijos kaltininkas P. Jurašius, neatsargiai vairuodamas automobilį „Audi A4“, užvažiavo ant dešiniojo žvyruoto kelkraščio, po to metėsi į priešpriešinę eismo juostą ir kaktomuša susidūrė su pastarąja atvažiuojančia „Volvo V40“, prie kurios vairo sėdėjo šateikiškis.
„Volvo“ vairavęs vyras iškart po smūgio dar buvo gyvas ir skubiai išgabentas į Plungės ligoninės priėmimo skyrių. Kaip „Žemaičiui“ po avarijos sakė Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, šateikiškis patyrė ypač sunkių, su gyvybe nesuderinamų sužalojimų.
Nors buvo taikytos skubios reanimacinės priemonės, žmogus neišgyveno – praėjus maždaug valandai po avarijos, ligoninėje, vežamas į rentgeno tyrimų kabinetą, šateikiškis mirė. Kartu su juo važiavusiam vyriškiui buvo nustatyti daugybiniai viso kūno sužalojimai, tačiau rimtų traumų jis išvengė. Nepaisant to, jam teko gydytis traumatologijos skyriuje.
Nesutramdė ašarų
Teisiamųjų suole atsidūręs karys visiškai pripažino savo kaltę. Nuo ašarų pasruvusiomis akimis P. Jurašius atsiprašinėjo žuvusiojo artimųjų ir paprašytas prisiminė tragiškos nelaimės detales. Jis pasakojo, jog minėtą dieną, apie 17.30 val., iš Klaipėdos mamai priklausančiu automobiliu vyko aplankyti Kuršėnuose gyvenančių tėvų. Tikino, kad jam leistino – 70-ies kilometrų per valandą – greičio neviršijo. Aiškino, kad nesinaudojo telefonu, nesiblaškė.
Jaunas karys teisme neprisiminė visų to įvykio detalių. Pasakojo negalintis paaiškinti, dėl kokios priežasties jo vairuojama mašina užvažiavo ant žvyruoto kelkraščio. Anot kaltinamojo, viskas vyko pernelyg greitai, susivokė tik po smūgio.
Sunkiai rinkdamas žodžius kuršėniškis prisiminė pirmiausia nuskubėjęs prie „Volvo“ važiavusio keleivio. Šiam išlipus iš sumaitoto automobilio, esą pribėgo prie vairuotojo, bandė atidaryti dureles, bet nepavyko. Krauju pasruvusį šateikiškį iš metalo gniaužtų teko vaduoti gaisrininkams.
Kad „Volvo“ vairuotojas žuvo, P. Jurašius sužinojo būdamas ligoninėje, kur buvo paimtas kraujo mėginys blaivumui nustatyti. Nustatyta, kad avariją sukėlęs karys buvo blaivus.
Ieškiniuose – didžiulės sumos
Kiti proceso dalyviai sausio 21-ąją teisme nebuvo apklausti, mat byla išnagrinėta sutrumpinto proceso tvarka. Nukentėjusieji pasisakė dėl pareikštų civilinių ieškinių. Pastaruosius pateikė ne tik žuvusiojo žmona, du vaikai, bet ir keturi anūkai.
Šateikiškio žmonos paprašyta suma – didžiausia. Iš jauno vyro ji prašė priteisti net 30 000 eurų. Tokia suma ji įvertino sveikatos sutrikimus, pasireiškusius mirus sutuoktiniui. Tiesa, kaltinamasis jai jau sumokėjęs 3 600 eurų, dar 1 900 eurų jis atidavė teismo dieną. 4 000 eurų našlė gavo iš draudimo bendrovės, todėl prašoma suma buvo sumažinta iki 20 500 eurų.
Du žuvusiojo vaikai prašė jiems priteisti po 15 000 eurų, o keturi anūkai – po 10 000 eurų neturtinės žalos. Bendra civilinių ieškinių suma – 90 500 eurų.
Teisėja domėjosi, kaip dažnai šateikiškio vaikai ir anūkai bendravo su žuvusiuoju, juk visi jie gyvena užsienyje. Teisme dalyvavęs sūnus tikino kurį laiką dirbęs ir gyvenęs svetur kartu su tėvu, o dabar su šeima mažiausiai du kartus kasmet grįžta į tėvų namus. Ir patys tėvai esą pasisvečiuoti atvykdavo. Bet įvardinti, kodėl prašoma būtent tokia suma, vyras negalėjo. Tik aiškino, kad pasipelnyti tikrai nesiekia, esą pats užsidirba pragyvenimui.
Tiesa, kartu su šateikiškiu vykęs vyras, kuris per avariją buvo sužalotas, pretenzijų P. Jurašiui neturėjo. Jis tik linkėjo jam išpirkti kaltę prieš žuvusiojo artimuosius ir kad tokios nelaimės ateityje aplenktų.
Prašomos sumos pasirodė per didelės
Dėl civilinių ieškinių pasisakė ir P. Jurašius. Nors buvo matyti, kad jaunas vyras labai išgyvena dėl nelaimės, prašomos sumos jam pasirodė per didelės. Kuršėniškis abejojo, ar tokią sumą per visą gyvenimą galėtų surinkti.
Kaltinamasis pasakojo, jog po nelaimės buvo susitikęs su žuvusiojo artimaisiais, bandė su jais taikiai tartis. Jie lyg ir nebuvo prieš, tačiau įvardijo P. Jurašiui per didelę sumą – 40 000 eurų. Karys tikino, kad tokie pinigai – dideli. Nepaisant to, jis bandė skolintis iš banko, bet esą pastarasis paskolos nesuteikė.
P. Jurašius tikino, kad nukentėjusiems asmenims galėtų sumokėti 10 000–15 000 eurų.
Laiduotoja sutiko būti mama
Pradedant nagrinėti šią baudžiamąją bylą, teismui buvo pateiktas prašymas P. Jurašių atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotoja sutiko būti jo mama.
Moteris savo sūnų apibūdino kaip niekada rūpesčių nekėlusį vaiką, kuris pasižymi sąžiningumu, rūpestingumu. Kalbėdama kuršėniškė jaudinosi ir tikino suprantanti, ką reiškia prarasti artimąjį, tačiau išgyvenimų kupinas dabar ir jos, ir sutuoktinio bei sūnaus gyvenimas. Juk sūnų visą likusi gyvenimą slėgs kaltės dėl atimtos gyvybės jausmas.
Kalbėdama apie iš sūnaus prašomas priteisti sumas, moteris tikino, kad finansiškai padėti savo atžalai negali, mat šeimoje dirbanti – tik ji viena. Vyras dirbti negali dėl patirto infarkto.
Kalte neabejojo
Prokuroras kuršėniškio kalte neabejojo, tačiau neatmetė galimybės nutraukti baudžiamąją bylą pagal laidavimą. Todėl teismo jis prašė atleisti P. Jurašių nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą vienerių metų laikotarpiui be užstato, priežiūrą paskiriant jo mamai.
Tam pačiam laikotarpiui prašyta uždrausti nuteistajam vairuoti bet kokią transporto priemonę. O civilinius ieškinius siūlė tenkinti vadovaujantis sąžiningumo, teisingumo ir protingumo kriterijais.
Tam, kad karys būtų atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, neprieštaravo ir nukentėjusieji. Jie tik prašė priteisti įvardytas sumas.
Byla nutraukta
Teismas nustatė, kad kaltinamasis pažeidė kelių eismo saugumo taisykles. Nuspręsta  P. Jurašių atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, perduodant jį mamos atsakomybei. Laidavimo terminas – metai ir šeši mėnesiai.
Tuo pačiu nuosprendžiu kuršėniškiui metams uždrausta vairuoti kelių, oro ir vandens transporto priemones.
Civilinius ieškinius nuspręsta tenkinti iš dalies, prašytas sumas ženkliai sumažinant iki  13 000 eurų (be to, ką jau sumokėjo). Be to, iš P. Jurašiaus priteista ir 1 000 eurų bylinėjimosi išlaidų.
Nuosprendis per dvidešimt dienų gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...