Sunkiai susižalojus dailidei, teisme atsidūrė jo darbdavys

Pirmadienį Plungės apylinkės teismo rūmuose atversta baudžiamoji byla dėl darbų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo. Tuo yra kaltinamas 1970-aisiais gimęs plungiškis Žygimantas Statkevičius. Būtent jo vadovaujamoje uždarojoje akcinėje bendrovėje „Lomeras“, veikiančioje Ruolaičių kaime, Babrungo seniūnijoje, darbo metu sunkiai susižalojo 1954-aisiais gimęs dailidė.

Krito ant betoninio grindinio
Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikančiai prokurorei pagarsinus kaltinamąjį aktą, paaiškėjo, kad tik per plauką tragedija nesibaigusi nelaimė įvyko praėjusių metų liepos 30-ąją minėtosios bendrovės rąstinių namų surinkimo ceche, kai keli darbuotojai rinko rąstinio namo antrą aukštą.
Esą dailide Ž. Statkevičiaus vadovaujamoje įmonėje dirbęs vyriškis, stovėdamas ant lentos maždaug 1,7 metro aukštyje, elektriniu grandininiu pjūklu darė įpjovą rąste. Staiga jis griuvo žemyn ir galva trenkėsi į betoninį grindinį. Nuo smūgio plungiškis prarado sąmonę, jam buvo sunkiai sužalota galva. Vyras buvo skubiai nugabentas į Plungės ligoninę, iš jos netrukus pervežtas į Klaipėdos universitetinę ligoninę.
Medikai vyrui diagnozavo galvos smegenų kontuziją, kaukolės pamato bei stuburo juosmeninės dalies skersinių ataugų lūžius. Šie sužalojimai priskiriami prie sunkių.
Kitą dieną po nelaimės, atliekant įvykio vietos apžiūrą, užfiksuota, kad ceche tęsiami statinio surinkimo darbai. Ant betoninių grindų, kur nukrito dailidė, buvo matyti kraujo dėmė. Tiesa, metalinių pastatomų kopėčių, ant kurių neva palipęs dirbo vyras, ceche nebuvo. Nors Ž. Statkevičius, Valstybinei darbo inspekcijai pranešdamas apie įvykį, nurodė, kad dailidė dirbo palipęs būtent ant kopėčių.
Kaltės nepripažino
Atsakomybė dėl nelaimingo atsitikimo darbe užgulė UAB „Lomeras“ direktoriaus Ž. Statkevičiaus pečius. Vyrui teks atsakyti, kodėl jis darbuotojo nesupažindino su statybos darbų techniniu projektu, neinstruktavo jo, nepasirūpino pastolių įrengimu, neišdavė tinkamų darbo priemonių bei netikrino, ar segimi saugos diržai.
Pirmadienį teismo posėdžio metu kaltinamųjų suole atsidūręs įmonės vadovas susilaikė nuo išsamesnių paaiškinimų. Sakė parodymus duosiantis tik po nukentėjusiojo ir liudytojų apklausos. Jis tik pareiškė savo kaltės visiškai neįžvelgiantis, dėl to nepripažįstantis ir jam mestų kaltinimų.
Iki šiol jaučia traumos pasekmes
Prisiminti 2018-ųjų liepos 30-ąją, kurią paženklino skaudi nelaimė, pirmam teko nukentėjusiajam. Dabar jau buvęs UAB „Lomeras“ darbuotojas prisiminė, kad liepos 30-oji buvo pirmadienis. Tądien esą buvo labai karšta. Kaitinant maždaug trisdešimties laipsnių karščiui, vyras kartu su kitais darbuotojais dirbo angare, surinkinėjo rąstinį namą.
Plungiškis sakė, jog tądien dirbo jam įprastus darbus, kuriuos jis puikiai žinojo. „Lomere“ jis dirbo apie 2,5 metų, o prieš tai apie du dešimtmečius dailide prie rąstinių namų statybų jis dirbo užsienyje.
Vyras tikino, kad į darbą, kaip ir kiekvieną dieną, taip ir liepos 30-ąją, jis atėjo blaivas, nebuvo gėręs ir iš vakaro. Plungiškio aiškinimu, nesiskundė tądien ir sveikata. Bet paklaustas neneigė, jog anksčiau yra kreipęsis į kardiologą, tačiau pastarasis jokių ligų ar sutrikimų esą nenustatė, neskyrė ir vaistų.
Paprašytas detaliau prisiminti nelaimės dieną, buvęs „Lomero“ dailidė prisipažino nežinantis, dėl ko jis krito žemyn. Esą neprisimena. Bet jis puikiai atsimena, kas vyko iki lemtingos akimirkos. Plungiškis pasakojo, kad kopėčiomis palipo maždaug į dviejų metrų aukštį ir atsistojo ant lentos. Penkių centimetrų storio lentą vyras tikino pasidėjęs pats.
Nukentėjusysis aiškino, kad tądien su kitais darbuotojais dėjo vadinamuosius ilginius. Jis turėjo rąstus atsižymėti ir elektriniu pjūklu padaryti juose įpjovas. Dailidės teigimu, tai atlikti pasilipus ant kopėčių yra neįmanoma. Net kelis kartus plungiškis patvirtino stovėjęs būtent ant lentos.
Paskutinio veiksmo iki kryčio vyras negalėjo prisiminti, tik svarstė galėjęs daryti įpjovą. Nepaisant patirtų sunkių sužalojimų, plungiškis nebuvo linkęs nieko kaltinti. Sakė iki šiol neteikęs civilinio ieškinio, bet neatmetė galimybės tai padaryti vėliau. Viskas priklauso nuo bylos baigties bei to, kokios bus traumos pasekmės.
O šiuo metu jų – tikrai daug. Plungiškis sakė sunkiai girdintis viena ausimi, nuolat girdi ūžesį, svaigsta galva. Nors vyras ilgai gydėsi, nemažai laiko praleido reabilitacijoje, jo sveikata po nelaimės itin suprastėjo. Ir apskritai nežinia, ar jis kada nors jausis taip gerai, kaip iki nelaimės. Dėl pašlijusios sveikatos plungiškis nesijaučia galintis dirbti. Šiuo metu jis – jau pensijoje, tačiau sakė, kad jei ne nelaimė, tikrai dar būtų dirbęs.
Nebuvo instruktuotas
Apklausiant nukentėjusį,jo teirautasi, ar dirbant buvo privaloma prisirišti diržais. Vyras teigė, kad nebuvo kur jų rišti. Jis net nežinojo, ar diržai jo darbo vietoje buvo.
Paklaustas prisiminė, jog nebuvo instruktuotas. Neva prieš įsidarbinant jam liepta tik pasirašyti po instruktažu. Tikino nebuvęs supažindintas ir su tuo, kaip saugiai montuoti pastatą. Nukentėjusysis aiškino, kad dažnai dirbdavo pasilipęs ant lentos, kad nėra tekę minėtoje įmonėje dirbti į pagalbą pasitelkiant stelažus ar pastolius. Neva jų net matęs ten nėra. Spėjo, kad įmonė jų neturi.
Kitas šios bylos posėdis numatytas kovo pradžioje. Tada turėtų būti apklausti liudytojai, tarp kurių – buvę dailidės bendradarbiai bei šeimos gydytoja.
Jei bus įrodyta, kad UAB „Lomeras“ direktorius pažeidė Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme ar kituose teisės aktuose nustatytus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus ir dėl to darbe įvyko nelaimingas atsitikimas, jam gresia bauda arba laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...