Ginčai – dėl nendrių, salos ir tualetų

Susirinkusieji reikalavo, jog prie apžvalgos aikštelės būtų įrengtas viešasis tualetas

Susirinkusieji reikalavo, jog prie apžvalgos aikštelės būtų įrengtas viešasis tualetas

pakrantės1Praėjusio trečiadienio vakarą į Savivaldybę buvo kviečiami visi, kam įdomu, kaip bus sutvarkytos vadinamosios Plungės jūros pakrantės. Projekto sprendinius pristatė bendrovių „Urbanistika“ bei „Kelprojektas“ atstovai Vaidas Šeibokas ir Ričardas Skorupskas. Kadangi į viešus projektų pristatymus paprastai ateina vos vienas kitas visuomenės atstovas, šįkart nustebino jų gausa. Šiame susibūrime, kaip ir daugelyje kitų, aiškiai jautėsi – artėja rinkimai.

Nendrių nenaikins
Kaip susirinkusiesiems pasakojo Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys, vadinamosios Plungės jūros pakrantės bus tvarkomos pagal du projektus. Pagrindinis finansavimo šaltinis – trečiasis tikslinės teritorijos projektas „Plungės miesto poilsio ir rekreacijos zonų sukūrimas prie Babrungo upės ir Gondingos hidroelektrinės tvenkinio bei prieigų prie jų sutvarkymas“ (vertė – 3,5 mln. eurų), kurio lėšomis bus tvarkomi keliai, įrengiami takai, aikštelės, apšvietimas ir kt.
Antrasis finansavimo šaltinis  – projektas „Kraštovaizdžio planavimas, tvarkymas ir būklės gerinimas Plungės rajone“ (vertė – 378 tūkst. eurų), pagal kurį bus tvarkoma gamtinė aplinka, želdynai, atkuriamas pažeistas reljefas ir pan.
Projekto pristatymas pradėtas nuo šiaurinės Plungės jūros pusės. Pirmasis objektas  – Lurdo grotos aplinka. Ten planuojama sutvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę ir įrengti taką Lurdo link.
Pirmąjį klausimą projekto rengėjams uždavė Savivaldybės tarybos narys Raimondas Doviltis: „Visa Plungės jūros pakrantė ties Lurdu apaugusi nendrėmis. Ką ten planuojama daryti, ar augalai bus išnaikinti?“ Atsakyta, kad nendrės kaip buvo, taip ir liks, nes projekto pinigai skirti tik sausumai, taigi į vandenį jų „kišti“ nevalia.
„Prieš kelerius metus ta vieta jau buvo tvarkyta Europos Sąjungos lėšomis, tad penkerius metus prie jos grįžti negalim. Be to, akivaizdu, kad kova su nendrėmis – lyg  su vėjo malūnais. Juk buvome jas išnaikinę, bet ir vėl ataugo. Sutinku, kad išvalyta teritorija  – estetiškai gražu, bet realiai tai būtų pinigų metimas į balą tiesiogine to žodžio prasme“,  – kalbėjo architektas T. Jocys. Jam pritarė ir R. Skorupskas: „Norint išnaikinti nendres, reikėtų pašalinti sluoksnį, kuriame jos auga. Tam reikalingos didelės sąnaudos, o efektas menkas. Juolab kad vieta labai sekli.“
Kita Tarybos narė Jolanta Skurdauskienė stebėjosi, kad tiek mažai dėmesio bus skirta vienam lankomiausių Plungės objektų – Lurdo grotai. „Lurdas turėtų būti savotiška pakrantės dominantė, jį reikėtų kažkaip išryškinti, o jūs visas lėšas kažkodėl metat į kitą krantą“, – priekaištavo ji. Ir T. Jocys, ir V. Šeibokas buvo priešingos nuomonės. Pasak jų, kuo mažiau invazijos į pakrantę, tuo ryškesnis liks Lurdas. „Jei pernelyg išblizginsim aplinką, tai užgoš Lurdo sakralumą“, – sakė jie.
Toliau bus tvarkomas takas, kuris dabar išmintas palei Plungės jūrą. Jis bus padengtas asfaltu, tad naudotis galės ir pėstute į gimnaziją einantys moksleiviai, ir dviratininkai.

Norintiesiems pailsėti – takai ant polių ir hamakai

Norintiesiems pailsėti – takai ant polių ir hamakai

O kur tualetas?
Kita vieta, ties kuria stabtelėjo diskusija, – automobilių stovėjimo aikštelė, esanti priešais senąsias kapines.
Ten bus įrengta į balkoną panaši apžvalgos aikštelė, iš kurios atsivers puikus vaizdas į Plungės jūrą, liks automobilių stovėjimo aikštelė su elektromobilių įkrovimo vieta, be to, bus įrengta infrastruktūra kokiai viešojo maitinimo įstaigėlei.
Visi projekto sprendiniai susirinkusiesiems patiko, išskyrus vieną – kad nenumatyta vieta viešajam tualetui. Kad ir kaip projektuotojai įtikinėjo, kad tualetas nepuoš aplinkos, kad nuo jo sklis nemalonus kvapas ir kad užteks to, kuris bus kavinukėje, visuomenės atstovai laikėsi savo – tokioje vietoje reikalingas tualetas, į kurį būtų galima užsukti bet kuriuo paros metu. Juolab kad bus automobilių įkrovimo stotelė. „Juk dabar yra modernių tualetų, kurie automatiškai išsivalo ir kuriuose net norimą muziką galima pasirinkti. Ir kainuoja ne kažin kiek – už 10 tūkstančių eurų nupirksit“, – kalbėjo Tarybos narys Aidas Kėsas.
Protokole pažymėta – visuomenė pageidauja vietos gamtiniams reikalams atlikti.

Trečiąjį tikslinės teritorijos projektą pristatė Vaidas Šeibokas

Trečiąjį tikslinės teritorijos projektą pristatė Vaidas Šeibokas

Kam tą salą trypti?
Rytinėje Plungės jūros pakrantėje (ten, kur įrengta vadinamoji pumpinė) bus sutvarkyta gatvelė, krantinė, automobilių stovėjimo aikštelė, įrengta pontoninė prieplauka, atsiras statinys, skirtas stebėti varžybas ant vandens, bus vieta laivams į vandenį nuleisti. Be to, bus nutiestas tiltas, sujungsiantis tame Plungės jūros gale esančią salą su krantu.
Dėl šio sumanymo susirinkusieji susiginčijo. „Kas tokį sumanymą paskatino? Kam reikia to tilto ir kam tą salą trypti? Ji fantastiška, tad gaila net pagalvoti, kaip ji atrodys, kai į ją eis visi, kas panorėję. Be to, juk ten ir paukščių buveinė“, – kalbėjo A. Kėsas.
Kiti buvo priešingos nuomonės – smagu, kad į salą bus galima nueiti, pailsėti joje, pasigrožėti.
Pietinė Plungės jūros pakrantė, kuri driekiasi žemiau Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos, palei vadinamąjį Meilės kalnelį ir tolyn irklavimo bazės link, bus pritaikyta poilsiui ir rekreacijai. Čia bus įrengta apžvalgos aikštelė, kurioje bus galima ir sėdėti, ir gulėti, poilsiui skirti hamakai, takai, tinkantys ne tik pasivaikščioti, bet ir važinėti dviračiais ar riedučiais, veiks paplūdimys, bus vaikų žaidimų, treniruoklių aikštelių, vieta automobiliams statyti, viešasis tualetas.
Pasak projektuotojų, pritaikant teritoriją poilsiui, stengtasi išlaikyti jos reljefą, nepažeisti to, ką yra sukūrusi gamta. Taigi išliks ir medžiai, ir versmės, ir visa kita.
Susirinkusiuosius, žinoma, domino, kada galima tikėtis darbų pradžios. Pasak Architektūros ir teritorijų skyriaus vedėjo T. Jocio, projektavimo darbai kaip ir baigti, tad netrukus jau būtų galima skelbti viešuosius pirkimus, o šių baigtis visiškai neprognozuojama, juolab kad neretai prireikia ir teismo procesų.
Na, jei viskas vyks taip, kaip planuojama, ir jei visiems numatytiems  darbams nepritrūks tų beveik keturių milijonų eurų, Plungė turės puikią vietą poilsiui. Kaip sakoma, rekreacija beveik neišeinant iš namų.

5 komentarai(-ų)

 • Pasiūlymas:

  Galėtų pastayti stendą su brėžiniais ar nuotraukomis(jei tokių yra) kaip atrodė vietovė prieš užtvindant ją vandeniu.Jug,vietovė buvo užtvindyta praeito amžiaus šeštajame dešimtmetyje.Prieš tai,ten buvo pievos.Manau,tai būtų idomu tiek miesto svečiams tiek,patiems plungiškiams.

 • aš:

  Kiesus tikras proto bokštas ir iš kur tu atsirada toks,,protings,, ?

 • gedas:

  nusišnekėjo T. Jocys- prieš kelerius metus niekas nendrių nevalė, bet siurbė iš dugno užterštą gruntą… Turėtų specialistas pasidomėti ir neklaidinti visuomenės

  • to gedas:

   o tai kuriam krante siurbe ta uztersta grunta ?

  • T.J.:

   Pabandyk iš po nendrių išsiurbti užterštą gruntą, nesusiurbdamas nendrių. Esmė ne kokios veiklos buvo vykdomos teritorijoje priešais Lurdą, o kad joms įgyvendinti panaudoti E.S. pinigai. O būtent ta zona pažymėta, kaip teritorija kurioje buvo išsiurbtas dumblas.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...