Dviguba plungiškių audėjų šventė

Audimo amato puoselėtojos

Audimo amato puoselėtojos

Audimas, kadaise laikytas vienu reikšmingiausių moters darbų, reikalavęs begalinio kruopštumo, šiandien nebeįsivaizduojamas kaip kasdienybės dalis. Vis mažėja ir šio amato puoselėtojų, o kartu nyksta ir dalis mūsų kultūros. Laimei, tai laiku suvokė žinoma mūsų krašto tautodailininkė Zafira Leilionienė. Jai nebuvo vis tiek, kad jaunoji karta apie audimą bei šimtmečius puoselėtas šio amato tradicijas sužinos tik iš senolių, o šių nelikus – iš literatūros. Jai rūpėjo, kad kuo daugiau žmonių prisiliestų prie audimo staklių, kurios šiais laikais geriausiu atveju „rymo“ muziejuose.
Siekdama naujam gyvenimui prikelti audimo amatą, Z. Leilionienė Plungės kultūros centre subūrė audėjų klubą. Šiemet jis mini savo veiklos dešimtmetį. Ta proga praėjusį penktadienį atidaryta audėjų darbų paroda. Šventę papuošė ir audimo klubo įkurtuvės.

Į pagalbą atskubėjo švedai
Z. Leilionienė, sumaniusi atgaivinti mūsų krašte kone bebaigiantį išnykti audimo amatą, rado nemažai bendraminčių, kurie taip pat buvo neabejingi senosioms tautodailės tradicijoms. Daug kas norėjo sėsti į audimo stakles ir mėginti austi. Juk kažkada šį amatą buvo įvaldžiusi kiekviena žemaitė moteris. Jaunos merginos į stakles sėsdavo besirūpindamos savo kraičiu, o vyresnio amžiaus moterims rūpėjo, kad šeimos nariai būtų apsirengę, kad namus puoštų gražiausi kilimai, staltiesės bei lovatiesės. Tad audimo staklės puikavosi kone kiekvienuose namuose.
Tiesa, Z. Leilionienė nieko nebūtų nuveikusi be Boksholmo (Švedija) organizacijos „Draugas draugui“. Švedų rūpesčiu į Plungę atkeliavo nemažai audimo staklių. Negana to, švedai sutiko pamokyti audimo subtilybių plungiškes ir plateliškes moteris.
Audėjos – naujose patalpose
Netrukus Plungės kultūros centre buvo įrengtos audimo dirbtuvės. Čia plungiškės audėjos stakles „kalbina“ ir šiandien. Tik įstaigos rūsyje esančios jų patalpos dabar – sutvarkytos, tebekvepiančios dažais.
2009-aisiais įsikūręs audimo klubas nuolat plečią savo ratą bei stebina išradingumu, kuris skleidžiasi jų darbuose. Renginio metu pristatytoje parodoje eksponuoti audėjų darbai – išties įspūdingi. Dabartinė audimo klubo vadovė Jolanta Miltenė susirinkusiesiems siūlė įsižiūrėti į kiekvieną takelį, drabužį, juostą. Kiekvienas parodos eksponatas žavi kruopštumu, spalvomis, raštais.
Sveikinimų – it iš gausybės rago
Tiek paroda, tiek atnaujintomis audimo klubo erdvėmis pirmiausia pasidžiaugė J. Miltenė. Ji dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie audimo amato Plungės krašte atgimimo, tradicijų puoselėjimo bei patalpų sutvarkymo.
Prie sveikinimų prisijungė ir Kultūros centro direktorius Romas Matulis, džiaugęsis auksarankiais audėjais, pagaliau turinčiais savo „namus“, kur gali kurti, susitikti su bendraminčiais. Vadovas prisiminė, kaip rūsys atrodė iki tol, kol į jį įžengė Z.  Leilionienė. Viskas čia skendėjo tamsoje, atrodė itin niūriai.
Kaip ir dera minint jubiliejų, labiausiai nusipelniusiems įteiktos padėkos. Pirmoji padėka už svarų indėlį puoselėjant rajono tautodailės ir amatų tradicijas iškeliavo dabartinei audimo klubo vadovei J. Miltenei. Padėkos raštais pamaloninti ir Rimantas Baginskas, Jurgita ir Vladas Balvočiai, Laimutė Puidokienė, Zita Stasiškienė,  Ada Černiauskienė, Vlada Mišeikienė, Birutė Tolvaišienė, Liucija Bertulienė.
Padėkos žodžiai nuskambėjo ir pagrindinėms audimo amato Plungėje gaivintojoms – Z. Leilionienei bei Vandai Bendorienei, kuri buvo tarsi tarpininkas tarp plungiškių ir švedų, padovanojusių pirmąsias audimo stakles mūsų kraštietėms audėjoms.
Audimo entuziastus pasveikino ir Plungės šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis. Prieš pašventindamas atnaujintas audėjų patalpas, dvasininkas gyrė parodos autorius už kruopštumą, už įdėtą šilumą bei meilę.
Pasidžiaugta darbais
Po gausybės sveikinimo kalbų J. Miltenė papasakojo, kad per prabėgusį dešimtmetį išties daug nuveikta. Surengtas ne vienas teorinis-praktinis audimo seminaras, edukacinis užsiėmimas, popietė. Susipažinti su audimo amatu kvietė net šešios parodos, surengtos ne tik Plungėje ir Plateliuose, bet ir Švedijoje.
Klubas šiuo metu turi daugiau nei dvi dešimtis audimo staklių. Tiesa, dar devyni švedų dovanoti įtaisai yra įkurdinti audėjų namuose. Audimo stakles puikiai pažįsta ir vaikų globos agentūros „Cyrulis“ vaikai. Staklių yra ir kitur.
Žinoma, šventėje dalyvavo ir ilgametė buvusi audimo klubo vadovė Z. Leilionienė bei daug prie vieno seniausių amatų atgimimo Plungėje prisidėjusi V.  Bendorienė. Pastaroji prisiminė, kaip audimo staklės iš Švedijos vežtos į Plungę. Ji nerimavo, kaip jos bus iškrautos ir suneštos į reikiamą vietą. „Šiandien visa tai – praeityje. Lieka džiaugtis neapsakomai gražiu rezultatu, apie kurį papasakosiu ir švedams. Tikiu, jie bus sujaudinti to, kas vyksta Plungėje“, – kalbėjo V. Bendorienė.
O Z. Leilionienė akcentavo, kad tautinis paveldas ir tradiciniai amatai yra viena svarbiausių kiekvienos valstybės etninės kultūros savybių, todėl itin svarbu stengtis prikelti išnykusius ar merdėjančius tradicinius amatus, puoselėti ir populiarinti juos. Dešimtmečio proga Z. Leilionienė savo „įpėdinei“ perleido ir kažkada švedų jai padovanotą mažytę suvenyrinę šaudyklėlę, kurią segi kiekvienas audėjas.
Po oficialiosios dalies audėjai ir kiti šventės dalyviai dar ilgai šnekučiavosi, aptarinėjo parodos eksponatus. O gerą jų nuotaiką kurstė Plungės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Minija“, vadovaujama Aldonos Smagurienės.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...