„Plungės vandenų“ spindesys ir skurdas

„Plungės vandenų“ direktorius A. Borumas leidžia tūkstančius įmonės reprezentacijai (už granitinę sienelę fojė papuošti nepagailėta net 11-os tūkst. eurų), kai tuo tarpu darbuotojų kabinetai primena niūrią sovietmečio dvasią

„Plungės vandenų“ direktorius A. Borumas leidžia tūkstančius įmonės reprezentacijai (už granitinę sienelę fojė papuošti nepagailėta net 11-os tūkst. eurų), kai tuo tarpu darbuotojų kabinetai primena niūrią sovietmečio dvasią

Dabar jau sunku prisiminti, kas savivaldybių valdomas įmones pavadino mažomis kunigaikštystėmis, o jų vadovus – vietiniais kunigaikščiais, tačiau norisi pagirti šių žodžių autorių už taiklumą. Mat pradėjus domėtis UAB „Plungės vandenys“ viešaisiais pirkimais, išaiškėjo, kad ši švaisto didžiules sumas ne pirmo būtinumo prekėms, o vietos valdžia apsimeta nieko nematanti ir nieko negirdinti.
Pats „Plungės vandenų“ direktorius Antanas Borumas aiškina, kad viskas daroma vardan darbuotojų gerovės. Tiesa, užsukus į šių kabinetus tapo aišku, kad ta gerove ir vadovybės rūpesčiu čia net nekvepia. Bet svarbu, kad įmonės fojė blizga granitu ir prabanga.

Reprezentacijai –11 tūkst. eurų
Jau seniai praeity tie laikai, kai Plungės rajono savivaldybės valdomos įmonės grasino skelbsiančios bankrotą, mat vis giliau klimpo į skolas ir vos vos bekvėpavo. Dabar beveik visos kasmet giriasi mažesniu ar didesniu pelnu ir net ėmėsi sponsorystės.
Antai „Plungės vandenys“ savo interneto svetainėje skelbia, kad pernai net tris kartus skyrė paramą įvairiems prašytojams. Plungiškių draugija paremta trimis tūkstančiais eurų paminklui M. K. Čiurlioniui statyti, Žemaičių dailės muziejus – tūkstančiu eurų „Muziejų nakties“ renginiams. Dar trys šimtai eurų skirta Stalgėnų bendruomenei.
Susidomėję tokiu bendrovės dosnumu, nutarėme užmesti akį į jos rengtus viešuosius pirkimus. Ir čia laukė dar didesnės staigmenos. Bendrovė pastaraisiais metais įgyvendina ne vieną Europos Sąjungos remiamą projektą, atnaujina vandentiekio ir nuotekų tinklus, tad įvairių darbų ir paslaugų perka gana daug. Šių pirkimų būtinybė abejonių nekelia, juolab kad ir pritarimą įgyvendinti šiuos projektus yra davusi Savivaldybės taryba.
Bet tarp naujausių „Plungės vandenų“ sudarytų sutarčių aptikome ir tokią – dėl įmonę reprezentuojančio ženklo iš natūralaus akmens įsigijimo. Šią sutartį su Klaipėdoje registruota UAB „Armava“ A. Borumas pasirašė praėjusį gruodį. Darbų klaipėdiškiai ėmėsi šiems metams prasidėjus ir netruko juos pabaigti. Tad jau daugiau kaip mėnesį bendrovės fojė puošia nedidelė akmeninė sienutė, kuria čiurlena vanduo, o apačioje užrašytas bendrovės pavadinimas.
Dėl skonio, kaip sakoma, nesiginčijama. Tad ir nebandysime to daryti. O štai dėl sumos, kurią „Plungės vandenys“ išleido šiam pirkiniui, norisi pasiginčyti, mat jis  kainavo…  11 253 eurus. Tiek sumokėta už neįmantrią konstrukciją, pagamintą iš 2,6 kv. metro granito.
Relaksacijos zona darbuotojams ir lankytojams
Paprašytas pateikti šio objekto įrengimo sąmatą, A. Borumas tikino, kad tokios neturi, nes pirko prekę, o ne paslaugą ar darbus. Negavome informacijos ir apie tai, kodėl pasirinktas būtent toks reprezentacinis ženklas, ar nebūta pigesnių pasiūlymų.
Pagal naująją Viešųjų pirkimų įstatymo redakciją mažos vertės pirkimai (neviršijantys 10 tūkst. eurų, o minėtoji akmeninė sienelė be PVM kainavo 9 300 eurų) gali būti atliekami neskelbiamos apklausos būdu. Nors rekomenduojama kreiptis į daugiau nei vieną tiekėją, tai tėra tik rekomendacijos. Nieko nepažeisi, jei dėl pageidaujamo pirkinio tarsiesi tik su vienu.
Mūsų spėliones patvirtino ir pats A. Borumas. Pasak jo, „Armava“ tiesiog pateikė jo valdomai įmonei patikusį pasiūlymą, ir ilgai nesvarsčius nuspręsta pirkti (nors pirkinys nebuvo planuotas – 2018 metų planuojamų pirkimų sąraše jo nėra). O kam tokio daikto „Plungės vandenims“ apskritai prireikė?
„Reprezentacinis ženklas skirtas ir UAB „Plungės vandenys“ kolektyvui, ir į bendrovę užsukantiems klientams. Mūsų įmonė įsikūrusi pačiame miesto pakraštyje, tad per pietų pertrauką, poilsio minutėmis daugelis darbuotojų lieka įmonėje. Todėl ir buvo sumanyta įkurti nedidelę poilsio bei relaksacijos zoną. Ja naudotis gali ir klientai, kuriems kartais tenka palaukti, kol juos priims vienas ar kitas darbuotojas“, – savo atsakyme į „Žemaičio“ klausimus (direktorius kategoriškai atsisakė susitikti su žurnalistais ir bendrauti gyvai) rašo A. Borumas.
Gavę tokį paaiškinimą, pakalbinome ir kelis „Plungės vandenų“ administracijos darbuotojus. Išgirdę, kad akmeninė sienelė su ja čiurlenančiu vandeniu įrengta jiems kaip poilsio zona, jie nustebę traukė pečiais. Moterys kalbėjo pietaujančios savo kabinetuose ir ant minkštasuolio, esančio prie akmeninės sienelės, net neprisėdančios.
„Tiek mes ją ir tematom, tik praeidamos pro šalį. Bet vadovybė nusprendė, kad jos reikia, ir tiek. Negi prieštarausi“, – sakė „Plungės vandenyse“ dirbančios moterys.
Paskui jas įėjome ir į vieną kitą kabinetą. Priešingai nei fojė, šie negali pasigirti nei prabanga, nei reprezentacine išvaizda. Išvydome nutrintą grindų dangą, sovietmetį menančius stalus ir darbui nepritaikytas kėdės. Bet darbuotojų kabinetai ir baldai įmonės vadovui, matyt, ne tiek svarbūs, kaip fasadinė, tiksliau – reprezentacinė, bendrovės pusė.

„Plungės vandenų“ fojė neseniai pasipuošė nauju atributu – daugiau kaip 11 tūkst. eurų kainavusia akmenine sienute

„Plungės vandenų“ fojė neseniai pasipuošė nauju atributu – daugiau kaip 11 tūkst. eurų kainavusia akmenine sienute

Direktoriui atrodo, kad per karšta
Beje, moteriškių teiravomės ir apie oro temperatūrą jų kabinetuose. Jos sakė, kad ši gana komfortiška. Žiemą netenka šalti. O vasarą ar nebūna per karšta? „Būna kelios dienos per sezoną, kai saulė smarkiau prikaitina, bet bėdos tikrai nėra“, – kalbėjo jos.
Kodėl tuo susidomėjome? Mat šių metų vasario 5 dieną „Plungės vandenys“ pasirašė sutartį su UAB „Industek“ dėl oro kondicionavimo sistemų įrengimo. Sutarties vertė – 28,5 tūkst. eurų (su PVM).
A. Borumas rašė, esą šią sistemą „būtina pirkti, nes vasarą kabinetuose temperatūra pakyla beveik iki 40 laipsnių. Tai ne tik neatitinka higienos normų reikalavimų, bet ir kenkia darbuotojų sveikatai, jų darbo našumui.“
Paklausti direktoriaus, ar tokios kėdės, ant kurių sėdėdami dirba jo vadovaujamos bendrovės darbuotojai, nekenkia jų sveikatai, negalėjome, nes, kaip minėjome, šis atsisakė bendrauti tiesiogiai.
Belieka apgailestauti, kad kai kurioms Savivaldybės įmonėms maudantis prabangoje, šios valdomos įstaigos gali tik pasvajoti apie tokius pirkinius. Praėjusios vasaros pradžioje, kuri buvo ypač karšta, rašėme, kad moksleiviai klasėse jaučiasi kaip pomidorai šiltnamiuose.
Ar po to nors vienai rajono mokyklai ar lopšeliui-darželiui buvo skirta lėšų oro kondicionavimo sistemai įrengti? Tikrai ne. Ar tokiais patogumais gali džiaugtis gydymo įstaigų pacientai ar senelių namų gyventojai? Toli gražu.
O štai dirbantieji „Plungės vandenyse“ galės, nors ir nemato būtinybės.
Matė, bet nesusidomėjo
Pabandėme išsiaiškinti, ar apie tokių prabangos prekių įsigijimą žino Plungės rajono savivaldybės administracija. Ta tema kalbinta Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė sakė, kad Savivaldybės įmonės savo turtu disponuoja remdamosi Uždarųjų akcinių bendrovių įstatymu, o apie savo pirkinius informuoti Savivaldybės neprivalo.
Ne ką daugiau pasakyti galėjo ir Vietos ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Arvydas Liutika, kuris yra ir „Plungės vandenų“ valdybos pirmininkas. Jis sakė, kad praeidamas pro šalį pastebėjo naująjį įmonės reprezentacinį ženklą, tačiau nei kam jis pirktas, nei už kiek – nesidomėjo. Ir per bendrovės valdybos posėdžius apie tokias išlaidas esą nekalbama.
„Diskutuojam apie investicinius projektus, jų vykdymo eigą, gyventojų aptarnavimo kokybės gerinimą, o administracinių išlaidų, įmonės puošybos detalių nenagrinėjame. Tuos reikalus sprendžia pati bendrovės administracija“, – kalbėjo valdybos pirmininkas. Pasak jo, „Plungės vandenų“ finansiniai rodikliai „labai geri“, bendrovė dirba pelningai, tad, matyt, gali sau leisti tokias išlaidas.
„Aš suprantu, jog tautai smagu būtų matyt, kaip valdininkai sėdi ant beržinių trinkų, šildydamiesi kailinėmis kepurėmis. Bet nebe tie laikai“, – ironizavo A. Liutika, nė nenujausdamas, kad piešia labai panašų vaizdelį į tą, kurį užfiksavo „Žemaičio“ fotografė „Plungės vandenų“ darbuotojų kabinetuose. Tiesa, trinkos čia jau pakeistos šiek tiek patogesnėmis kėdėmis. Bet žinant, kiek bendrovė išleido savo reprezentacijai ir kiek sumokėjo už neaišku kam reikalingą kondicionavimo sistemą, net ir tokios kėdės „iškrenta“ iš konteksto.

11 komentarai(-ų)

 • Antans:

  Tai jau matyt kita dalis nuėjo prie židinio pirtyje

 • plungietis:

  antanai,man atrodo,kad laikas susirinkti zaislus ir ciuozti i uztarnauta poilsi,kaip tu manai?

 • liberalas:

  ontuona,vyniuokes meskeres,e kol laiks varyk i pensejele er zaisk so anukeles,kap tau atruoda a? mon atruoda,kad gers pasiulims ane?

 • albertas:

  o as noriu padekoti siam zmogui uz padoruma nors visi mato tik bloga tai tokia strategine imone apie kurios buvima daugelis nesusimasto isivaizduokit kad plungeje vanduo is vamzdzio neteketu kokia savaite kaip jaustumemes

  • albertas:

   uz tokias replikas ponas galite buti patrauktas baudziamojon atsakomyben nes teismas nenuteise pono borumo o jeigu nenuteise tai melieji galioja nekaltumo prezumcija o direktoriui pasiulyciau kreiptis i policija ir tokius raseivas greitai randa

  • albertui:

   a tu rimtai tiek fau fau, ar tik apsimeti?

 • Kas:

  dedasi? AUB priklauso savivaldybei,bet neturi teisės kontroliuoti savo strateginės įmonės ,kaip leidžia pinigus. Vienas klerkas teigia,kad įmonė pelninga,bet pelninga,už mokėtojų pinigus…Žodžiu dedasi savivalė,nėra kontrolės.

 • Tai va:

  Faktas vienas, kad mes permokam už vandenį, jei lieka pinigų tokiems blizgučiams.

 • Povilas:

  Kad tik neišsivestų tiek direktorių tiek inžinierių nes gyvena Stalgėnuose su antrankiais

 • Antanas:

  Kažkas su Plungės vandenimis vyksta įdomaus. Užsimanė siuntinėti sąskaitas į individualius namus, matyt, turi perdaug darbuotojų ar pinigų pašto išlaidoms padengti. Sistema darosi neaiški: jie nutarė, kad aš išnaudojau 4 kub. metrus vandens, tai ir atsiuntė pagal tai sąskaitą. Aiškiaregiai, ne kitaip, juk niekas manęs neklausė kiek išnaudojau. Rodos, viskas turėtų būti paprasta ir aišku: pagal skaitiklių parodymus mokame už dujas, elektrą, turėtume pagal skaitiklių parodymus mokėti ir už vandenį. Taip anksčiau ir buvo.

 • Ate:

  Šita sienute Borumui padovanokit, kai išeis. Borumas kaip Borjomi.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...