Festivalis suvienijo keturių šalių vaikus ir jaunimą

G1903-00038Lygiai prieš keturiolika metų veiklios ir idėjų nestokojančios Plungės kultūros centro meno vadovės Ilonos Baltikauskaitės iniciatyva gimė tarptautinis vaikų ir jaunimo šokių festivalis „Kovo 11-osios vaikai“. O neseniai jis perkrikštytas nauju – „Laisvės vaikai“  – pavadinimu. Liaudiškų šokių bei dainų ansambliui „Suvartukas“ vadovaujanti plungiškė užsimojo į mūsų miesto kultūrinį gyvenimą įpinti tokį renginį, kuris sukviestų ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių šokėjus, o jo metu skambėtų jų krašto liaudies muzika bei dainos.
Ir jai pavyko. Kitąmet jau 15-ąjį savo istorijos puslapį atversiantis festivalis „Laisvės vaikai“ praėjusį sekmadienį, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, suvienijo keturių šalių vaikus ir jaunimą.

Prieš į sceną pabyrant šokėjams, renginio vedėja Simona Gudavičiūtė priminė, kad festivalis skirtas ne tik pažinčiai su mūsų šalies bei užsienio valstybių liaudies kultūra, bet ir paminėti Kovo 11-ąją.
Džiugu, kad šiemet švęsti drauge su plungiškiais panoro kolektyvai iš Latvijos, Baltarusijos bei Serbijos, taip pat atvyko ir šiauliškių. Visiems festivalio dalyviams susispietus scenoje, joje pasirodė ir grupės „Tabasco“ vokalistas Giedrius Norvaišas. Jo atlikta daina kiekvieno širdyje pažadino patriotiškumo jausmą, o jį sustiprino visų drauge sugiedotas Lietuvos himnas.
Apie tėvynę, tai, kad ji alsuoja žmogaus dvasia, žmogumi, o šis ją įprasmina savo viltimis, tikėjimu ir gerais darbais, kalbėjo ir S. Gudavičiūtė. Pasidžiaugusi susirinkusiųjų gausa, ji į sceną pakvietė Plungės rajono savivaldybės merą Audrių Klišonį, kad šis pasisveikintų su iš tolimiausių kraštų atvykusiais kolektyvais bei pasveikintų plungiškius, o kartu ir visą Lietuvą reikšmingos šventės proga.
Kaip ir dera, festivalį pradėjo šeimininkai – ansamblio „Suvartukas“ šokėjai. Po jų publikos dėmesį prikaustė iš Serbijos sostinės – Belgrado – atvykusi šokių grupė „Radost“. 1975-aisiais įsikūrusio jaunimo ansamblio šokėjai ir muzikantai su didžiuliu užsidegimu perteikia tautinio pasaulio grožį. Ne veltui kolektyvas ir pavadintas „Radost“, lietuviškai – džiaugsmas.
Ansamblis gali didžiuotis turįs labai platų autentiškų liaudies šokių repertuarą. Įvairiuose renginiuose jis pristato per dvi dešimtis tautinių šokių su skirtingais, originaliais kostiumais. Pasigrožėti jais buvo galima ir sekmadienį. Kiekvieną kartą žengdami į sceną serbai buvo pasipuošę vis kita apranga, kuri dar labiau pagyvino jų ir taip charakteringus šokius.
Svečius ir Belgrado scenoje pakeitė iš Latvijos atvykęs Bauskės vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvas „Memelite“, gyvuojantis beveik tris dešimtmečius ir vienijantis per 200 šokėjų. Plungiškių rengiamame festivalyje „Laisvės vaikai“ jis dalyvavo jau penktąjį kartą.
Atgal prie lietuviškų tradicijų publiką sugrąžino Šiaulių Romuvos progimnazijos liaudiškų šokių grupė „Žalnieriukas“, kuri savo pirmąjį istorijos puslapį atvertė 1996-aisiais. Draugiškoje ir nuotaikingoje šokių grupėje šoka apie aštuoniasdešimt  šiauliškių.
Po gražiai pasirodžiusių svečių iš saulės miesto į sceną žengė kitas kolektyvas, kurio dėka publika turėjo progą nusikelti į tolimąją Baltarusiją. Minsko vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Čabarok“ savo veiklą pradėjo 1986-aisiais. Įsimintini šiam ansambliui ir  2006-ieji, mat tais metais jis apdovanotas kaip garbingiausias Baltarusijos mėgėjų kolektyvas.
Šiuo metu „Čabarok“ liaudiško šokio ritmu sukasi maždaug pustrečio šimto įvairaus amžiaus šokėjų. Baltarsusių liaudiškas šokis išsiskiria stipria energija ir temperamentingumu. Tuo įsitikinta ir sekmadienį.
Ne vieną valandą trukusi liaudiškos muzikos bei šokių šventė abejingų nepaliko. Žinoma, labiausiai publiką sužavėjo svečių iš užsienio pasirodymai, mat jų tautiniai šokiai – visai kitokie nei lietuvių. Bene kiekvieną judesį lydi smagūs sušukimai, pakili nuotaika. Ne mažesnį įspūdį paliko ir tų šalių tautiniai drabužiai.
Susižavėjimo festivalio dalyvių pasirodymais neslėpė ir Kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis nepamiršo padėkoti visų kolektyvų vadovams ir pamalonino juos padėkos raštais bei simbolinėmis dovanomis. Žinoma, didžiausia padėka iš jo lūpų nuskambėjo I. Baltikauskaitei, kuri inicijavo renginį, iki šiol neprarandantį populiarumo.
O kad festivalis „Laisvės vaikai“ reikalingas, rodo ne tik dalyvių gausa, bet ir žiūrovų ištikimybė. Kasmet jų būna tiek daug, kad visiems neužtenka sėdimų vietų. Kitiems tenka rikiuotis ant laiptų. Ne išimtis buvo ir šie metai.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...