Fontanas yra, leidimo nėra?

Fontanas išbandytas kovo 1-ąją, kai tvenkinuką dar dengė ledas

Fontanas išbandytas kovo 1-ąją, kai tvenkinuką dar dengė ledas

„Kas čia per monai?“ – pečiais traukė ne vienas plungiškis, kovo 1-ąją Oginskių dvaro parke, ant užšalusio tvenkinuko, esančio tarp rūmų ir žirgyno, išvydęs trykštantį fontaną. Ir kaip nesistebėsi: sumanymas tokiu metų laiku šokdinti vandens čiurkšles – tikrai ne tipinis. Kadangi džiugesiu dvelkianti žinia apie naująjį fontaną  tuoj pat atsidūrė Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio feisbuko paskyroje, iškart „prašviesėjo“ atsakymai į visus „kodėl?“. Taigi – rinkimai.

Neužtenka vien gražios idėjos
Rinkimai rinkimais, bet apie fontaną yra rimtai ką pakalbėti. Priminsime, kad idėja tvenkinuką papuošti fontanu sklando jau porą metų. Sumanymo autorius, jei nepaveda atmintis, – meras A. Klišonis. Nesiginčysime: fontanas – ir akims, ir ausims mielas dalykas. Bet ar jis tikrai būtinas lelijomis žydinčiame ir Veneros bei kupidonų skulptūromis puoštame vandens telkinyje?
Vieni turbūt atsakytų, kad gražu, kiti – kad tvenkinukas ir be fontano tobulas. Žodžiu, skonio reikalas. Tačiau ne skonis čia svarbiausia, o tai, kad norint įrengti fontaną Oginskių dvaro parke, kuris yra kultūros paveldo objektas, neužtenka vien gražios idėjos. Reikia ir lėšų bei paveldosaugininkų leidimo.
Pirma sutartis, paskui – pinigai
Pradėkime nuo lėšų. Aiškindamiesi, kada Savivaldybės taryba savo sprendimu palaimino fontano įrengimą ir skyrė tam lėšų, kreipėmės į Savivaldybės administraciją. Mums atsakyta, kad 2017 metų birželio 28 d. tuometinis Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis pasirašė įsakymą dėl viešojo pirkimo „Plungės dvaro sodybos parko centrinio parterio tvenkinio fontano remonto darbai“ įtraukimo į tais metais planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų planą (beje, joks Savivaldybės tarybos sprendimas, kuriuo fontano remontas būtų palaimintas, atsakyme neminimas, tik A. Krauleidžio įsakymas).
Konkursas įvyko labai greitai ir mažiau nei po mėnesio – liepos 24 dieną – A. Krauleidis jau pasirašė 70 707 eurų vertės sutartį su UAB „Poolservice“. Įmonė fontano remonto darbus įsipareigojo pradėti 2017-aisiais, o baigti 2018 metais.
Įdomu ir tai, kad pirmieji pinigai fontanui buvo paskirti ne tvirtinant tų metų biudžetą, o tik tuomet, kai jau buvo pasirašyta sutartis su „Poolservice“ – 2017 metų rugsėjo 21 dieną, kai Savivaldybės taryba savo sprendimu patvirtino biudžeto pakeitimus. Biudžeto 8-ajai programai, kurią kuruoja Vietos ūkio skyrius, papildomai skirta 165,5 tūkst. eurų. Šioje sumoje – ir 22 tūkst. fontano remontui.
Žodžiu, čia kaip tame filme, kur kėdės ryte, pinigai – vakare. Tų metų gruodžio mėnesį fontanui skirti dar 3 tūkst. eurų. Likusioji reikalinga suma (47 510 eurų) numatyta šių metų biudžete.
Ir viename, ir kitame Savivaldybės tarybos sprendime lėšos fontanui užslėptos taip, kad jas ir su žiburiu sunkoka rasti. Ar kiekvienas Tarybos narys žinojo, kad 2017-ųjų rugsėjį tvirtintuose biudžeto pakeitimuose ir 2019 metų biudžete esama pinigų fontanui? Vargu…
A. Eičas leidimo nepasirašė
Kaip ten bebūtų, lėšų fontanui buvo surasta, tačiau vieno dalyko šios idėjos autoriams vis dėlto nepavyko „susiorganizuoti“. Tai – paveldosaugininkų leidimas, kuriuo būtų palaimintas Oginskių laikų tvenkinuko modernizavimas.
Kaip minėjome, fontano remonto darbai turėjo prasidėti 2017-aisiais ir baigtis 2018 metais. Tačiau numatytu terminu niekas neįvyko. Kodėl? Todėl, kad Kultūros paveldo departamento Telšių skyriaus vedėjas Antanas Eičas nesutiko, jog į tvenkinuką būtų nuleistas įrenginys, kuris ir vandens čiurkšlėmis, ir spalvomis užgožtų autentiškas skulptūras.
O kaip dabar? Ar leidimas jau duotas? „Ne, leidimas iki šiol nėra duotas, bet fontanas montuojamas ir tiek. Tokia savivalė, kokios man dar neteko sutikti. Aš pasirašęs tik vieną leidimą – bendrovei „Poolservice“ leista tvarkyti elektrotechninę dalį, mat elektros reikėtų ir tvarkant senąjį fontaną. Bet parašo, leidžiančio įgyvendinti visą projektą, nesu padėjęs. Be to, ir prieš perkant fontaną į mus niekas nesikreipė, neprašė išduoti sąlygų, kokiam įrenginiui mes pritartume“, – „Žemaičiui“ sakė A. Eičas.
Paveldosaugos specialisto teigimu, istorinis fontanas buvo paprastas – su devyniais skulptūrų pade sumontuotais vandens purkštukais. Iš pradžių A. Eičas sakė pritaręs tik tam, kad fontanas būtų atkurtas būtent toks, koks buvo. Vėliau nusileidęs – esą tegul bus naujas įrenginys, bet tik su tiek purkštukų, kad vandens čiurkšlių gausa ir aukštis negožtų skulptūrų. Ir dar – kad nebūtų jokio šviesų žaismo. Bet… sumontuotasis fontanas yra gerokai galingesnis – su 150 purkštukų, aukštai šokančiomis srovėmis ir besikeičiančiomis spalvomis.
„Prieš dvejus metus fontaną įsigijo, o dabar žiūri, kaip čia jį prastumti. Kuo čia viskas baigsis, nežinau, bet dar bandysiu ir su ta įmone, ir su muziejum, ir su Savivaldybe kalbėti. Na, nevalia paveldosauginiame objekte statyti ką užsimanius! Aš čia įžvelgiu vieną – kažkieno norą pasipuikuoti prieš rinkėjus. Blogai, kad tai daroma bet kokia kaina“, – sakė A. Eičas.
Paveldosaugininkas dar pajuokavo – esą belieka tikėtis, kad dėl tvenkinuke esančio dumblo įrenginys greitai užsikimš ir paprasčiausiai nebeveiks.
Ant ledo – nes tokia praktika
O ką apie tai sako Žemaičių dailės muziejaus, kuriam pavesta prižiūrėti parką, direktorius Alvidas Bakanauskas? Jo teigimu, fontanas tvenkinuke – ne muziejaus, o Savivaldybės, tiksliau – mero
A. Klišonio sumanymas. Fontano atidarymas buvęs numatytas seniai – pernai rugpjūtį, prasidedant Tarptautiniam Mykolo Oginskio festivaliui. Tačiau tada, neleidus paveldosaugininkams, darbai buvo sustabdyti.
O kaip dabar? „Dabar įmonės atstovai mane tikina, kad visi dokumentai tvarkoj, bet aš mačiau ir pats pasirašiau tik vieną leidimą – elektrotechninei daliai tvarkyti. Pačiam fontano įrenginiui – ne. O kodėl tokiu metų laiku montuoja? Jie sako, kad jiems taip esą lengviau – pastato ant ledo, o paskui panardina. Ir tai tik pabandymas – žiūrima, kaip viskas veiks. Paskui viskas bus užšaldyta iki pavasario. Paskutinis taškas dar tikrai nededamas, nes dar daug neužbaigtų darbų, dar elektros kabeliai neįkasti ir visa kita nepadaryta“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Paklaustas apie uždumblėjusį tvenkinuko dugną, A. Bakanauskas sakė, kad jį galėsią išvalyti ir po to, kai fontanas bus sumontuotas. Gal ir galės, bet kodėl nebuvo galima viską daryti iš eilės – pirma išvalyti, o paskui statyti? Gal ta skuba išties prieš rinkimus?
„Reikia ieškoti galimybių“
Dėl fontano kreipėmės ir į merą A. Klišonį, teiraudamiesi, kaip čia jo sumanymas įgyvendinamas be paveldosaugininkų leidimo. „Ką jūs sakot?! Viskas suderinta. Dar rudenį lankėsi Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis, kuris tuomet laikinai ėjo direktoriaus pareigas. Su juo viskas ir sutarta“, – tikino A. Klišonis. Paklaustas, ar taip tik sutarta, ar yra ir parašu patvirtintas dokumentas, meras kiek sutriko. „Kiek žinau, taip“, – atsakė, nors tas atsakymas – labai jau negarantuotas.
A. Klišonis, kaip jam pastaruoju metu įprasta, pažėrė priekaištų Savivaldybės administracijai. Esą fontanas turėjo būti pastatytas dar pernai vasarą, tačiau dėl administracijos kaltės tai nebuvo padaryta. „Jei darbas yra suplanuotas, jį reikia ir padaryti. Jei atsiranda kliūčių, reikia ieškoti galimybių jas įveikti“, – atsakė meras. Tiesą sakant, atsakymas nuskambėjo lyg siūlymas nepaisyti ar kažkaip apeiti paveldosaugininkų reikalavimus. Bet argi meras šitaip galėtų?
Fontaną stačiusios UAB „Poolservice“ direktorius Mantvydas Šakalys patvirtino tą patį, ką sakė ir A. Eičas – įmonė turi paveldosaugininkų leidimą elektrotechninei daliai tvarkyti. O kur kitas –
pačiam įrenginiui montuoti?
M. Šakalio tikinimu, joks kitas leidimas jiems nesąs reikalingas. Nes fontano įrenginys – tai ne statyba. „Jeigu jūs sumanysite parke pasistatyti kėdę, kaip manot, ar jums reikės leidimo?“ – keistą palyginimą pateikė „Poolservice“ vadovas.
Taigi patvirtinimo A. Klišonio žodžiams, kad su Kultūros paveldo departamentu viskas suderinta ir kad tas suderinimas patvirtintas A. Degučio parašu, negavome. Įranga jau išbandyta ir panardinta į tvenkinuką. Ar pavasarį fontanas tikrai bus paleistas, dar pamatysim. Nesakome, kad jis nereikalingas, tik norėtųsi, kad viskas būtų daroma laikantis įstatymo raidės, o ne stengiantis jį apeiti. Bet juk ko kartais nepadarysi, norėdamas pasiekti savo ar parodyti, koks esi veiklus.

Vienas komentaras

  • siga:

    sukrypo tas fontanas, nugrimzdo į dumblą… Teisti reikėtų tokius sumanytojus ir darbų vykdytojus…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...