Užsimojo per plačiai, o dabar abejoja, ar įgyvendins

Liudo Skieraus (kairėje) nuomone, šis projektas – turtingo, pinigų neskaičiuojančio žmogaus fantazijų įkūnijimas

Liudo Skieraus (kairėje) nuomone, šis projektas – turtingo, pinigų neskaičiuojančio žmogaus fantazijų įkūnijimas

Praėjusią savaitę posėdžiavusiam Plungės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui buvo pateikta informacija apie vadinamąjį keturių gatvių projektą, pagal kurį būtų tvarkomos Plungės miesto Telšių, Laisvės, Rietavo ir Minijos gatvės. Projektas būtų lyg ir sveikintinas, jeigu ne vienas „bet“ – Savivaldybės biudžetui jis atsieis apie 3,6 milijono eurų. O tai – jau ne brangu, o prabangu.

Po teismo sprendimo – naujas rangovas
Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Agnė Stankūnienė komiteto nariams minėjo, kad Taryba dar 2015 metais pritarė, jog būtų rengiamas projektas „Plungės miesto Telšių, Laisvės, Rietavo ir Minijos gatvių atkarpų techninių parametrų gerinimas ir eismo saugos priemonių diegimas“. Dar vienas Tarybos sprendimas šiuo klausimu priimtas 2016 m. birželį – tąkart pritarta projekto įgyvendinimui ir daliniam jo finansavimui.
Beje, pradedant rengti projektą, buvo numatyta, kad jis atsieis apie 905 tūkst. eurų ir kad didžiąją dalį tos sumos – apie 769 tūkst. eurų (85 proc.) – dengs Europos Sąjunga. Savivaldybės indėlis turėjo būti tik 7,5 proc. – 67 tūkst. eurų. Parengus investicijų projektą, jo vertė išaugo iki 1,589 mln. eurų. ES parama eurais išliko tokia pati, o Savivaldybės dalis išaugo iki 751 tūkst. (47,3 proc.).
Dar drastiškiau situacija koregavosi parengus gatvių techninius projektus – projekto vertė šoktelėjo net iki 5,21 mln. eurų. Tiesa, įvykdžius rangos darbų viešąjį pirkimą ji šiek tiek sumažėjo. Galutinė vertė – 4,524 mln. eurų. ES dalis liko stabili, valstybės – taip pat (67 tūkst.), o prisidėjimas iš Savivaldybės biudžeto išaugo net iki 3,686 mln. eurų. O tai reiškia, kad Savivaldybė savo pinigais turės padengti daugiau nei 80 proc. visų kaštų.
Priminsime, kad vadinamojo keturių gatvių projekto rangos darbų konkursą buvo laimėjusi UAB „Žemaitijos keliai“. Ši jau ir darbus Rietavo gatvėje buvo pradėjusi, tačiau Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią sutartį pripažino niekine, o Savivaldybės administraciją įpareigojo iš naujo vertinti viešajam pirkimui pateiktus pasiūlymus.
Galiausiai konkurso laimėtojais pripažinti jungtinės veiklos partneriai  AB „Eurovia Lietuva“ ir UAB „Plungės lagūna“. Jie darbus turėtų atlikti už 4,442 mln. eurų (iš bendros projekto vertės išskaičiavus 81 tūkst. eurų sumą už darbus, kuriuos spėjo atlikti „Žemaitijos keliai“).
Beje, sutartis su „Eurovia Lietuva“ ir „Plungės lagūna“ dar nepasirašyta. Prieš šį veiksmą norėta išgirsti Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto narių nuomonę. Mat, kaip minėjome, darbai gerokai patuštins Savivaldybės kišenę. Per trejus metus iš kažkur reikės „ištraukti“ 3,604 mln. eurų. Specialistai šią sumą dėlioja taip: 2019 m. –
1,201 mln. eurų (300 tūkst. – iš Kelių priežiūros ir plėtros programos(KPPP), visa likusi suma – iš biudžeto), 2020 ir 2021 m. – taip pat po 1,201 mln. eurų, tik iš KPPP jau būtų skiriama po 600 tūkst. eurų.
Siūlė atsisakyti šio projekto
Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto narys Liudas Skierus domėjosi, ar bent dalis projektui reikalingų lėšų yra numatyta šių metų Savivaldybės biudžete? Išgirdęs, kad ne, tęsė: „Šį projektą pavadinčiau turtingo, pinigų neskaičiuojančio žmogaus fantazijų įkūnijimu. Tai žiaurus atvejis. Į kokią padėtį pastatyta Savivaldybė, visa Plungės bendruomenė? Finansiniai įsipareigojimai tokie, kad trejiems metams įstumsime bendruomenę į nepriteklių.“
Be to, L. Skierus sakė domėjęsis, ar yra kokių galimybių iš ES ar valstybės gauti papildomų lėšų, ir sužinojęs, kad tai neįmanoma. Vadinasi, lieka vienintelis šaltinis – savas biudžetas.
Komiteto narys Adomas Zamulskis pritarė kolegos išsakytoms mintims: „Savivaldybei gresia paspringimu. O gal turėtume galvoti apie galimybes atsisakyti šio projekto?“
Jam atsakyta, kad projekto galima nevykdyti, bet tuomet Savivaldybė neteks apie 830 tūkst. eurų (ES ir valstybės dalies), o kartu ir galimybės ateityje gauti finansavimą šiam projektui įgyvendinti.
Pabrango net 5,7 karto
Beje, įdomu ne tik tai, iš kur Savivaldybė ims pinigų tokiam projektui, bet ir pats faktas, kad jo vertė nuo 905 tūkst. eurų išaugo iki 5,21 milijono, tai yra pabrango net 5,7 karto. A. Stankūnienė sakė, kad tuomet, kad buvo nustatyta pirminė vertė, ji dar nedirbo, bet spėja, kad pirmoji suma buvo orientuota į ES paramą.
Vėliau, rengiant investicinį projektą, projektas pabrango iki 1,589 mln. eurų. Mat tada jau daryta sąmata, darbus įvertinant pagal bendrovės „Sistela“ įkainius, kuriais visi vadovaujasi. O rengiant techninį projektą galutinė suma išaugo net iki 5,21 mln. eurų. Esą investiciniame projekte buvo numatyti tik dviejų sluoksnių asfalto danga, šaligatvių danga, nuovažos ir apšvietimas.
Techninio projekto apimtis – kur kas didesnė, su daugiau darbų (lietaus vandens surinkimo sistema, eismo saugos priemonės, atraminės sienelės ir t. t.). Na, žinoma, dėl to projektas galėjo brangti, bet kad šie papildomi „pagražinimai“ kainuos 3,7 mln. eurų, atrodo mažų mažiausiai neįtikėtina.
Neįtikėtina, bet tiesa. Kad ir kiek politikai piktinosi Savivaldybei užkrauta našta, atsisakyti jos nesiryžo. Vadinasi, projektas bus įgyvendinamas.

Vienas komentaras

  • Va:

    dienos švieoje numatyta afera. Tik tokie seniai ,,išgarsėję,,konkurso laimėtojai gali išlupti 4,5 milijono. Kas dedasi? Nėra Teisėsaugos institucijų .Kas sustabdys milijonų ,,įsisavinimą,, ?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...