Prestižinis tualetas – direktorei, tarybiniai – mokiniams?

G. Rimeikis tikina, jog mokyklos po truputį atnaujina savo tualetus

G. Rimeikis tikina, jog mokyklos po truputį atnaujina savo tualetus

Po to, kai „Žemaitis“ parašė apie prastą Plungės mokyklų tualetų būklę, elementariausių higienos priemonių juose deficitą bei paviešino nuotraukas, kuriose – apgailėtinai atrodančios švietimo įstaigų tualetų tupyklos, visuomenėje kilo dar didesnė pasipiktinimo banga nei tada, kai apie visai tai feisbuke parašė viena plungiškė mama.
Paaiškėjo, jog situacija – dar blogesnė, nei mes aprašėme. Redakciją pasiekė laiškas, kuriame teigiama, kad bent jau „Babrungo“ progimnazijos mokinių tualetuose vaizdelis – kur kas kraupesnis. Esą redakcija publikavo mokyklos tualeto, kuriuo naudojasi tik įstaigos administracija, nuotrauką, o mokiniams gamtinius reikalus tenka atlikti apgailėtinomis sąlygomis. Apie plačiai nuskambėjusią problemą „Žemaitis“ kalbėjosi su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju Gintautu Rimeikiu.

Progimnazijos tualetuose – antisanitarinės sąlygos
„Kodėl straipsnyje apie mokyklų tualetus buvo įdėtas „Babrungo“ progimnazijos prestižinis tualetas, į kurį eina tik direktorė? Jei ten užeina vaikai, valytojos šaukia, varo lauk. Todėl, kad tas tualetas kvepia, yra suremontuotas ir labai gražus“, – piktinosi minėto laiško autorius.
Pasak jo, progimnazijos tualetai neremontuoti dar nuo tarybinių laikų. Tik langai kažkada buvo pakeisti. Prie laiško buvo prisegta ir situaciją atspindinčių nuotraukų. Jos – išties iškalbingos. Retas į tokį tualetą drįstų užeiti.
Laiško autoriui pirmiausia norisi paaiškinti, kad laikraštyje paviešinome vieno iš „Babrungo“ progimnazijos moksleivių atsiųstą tualeto nuotrauką. Tas pats mokinys tikino, kad progimnazijos tualetuose retai kada nebūna tualetinio popieriaus.
Dabar galima tik spėlioti, ar nuotraukos autoriui nėra tekę apsilankyti ir kituose mokyklos tualetuose, išskyrus minėtąjį „prestižinį“, ar jis paprasčiausiai pabijojo viešinti mokyklos problemas. Aišku tik viena – „Babrungo“ progimnazijoje nėra viskas taip gražu, kaip pasirodė iš pradžių.
Direktorė turi užnugarį?
Neaišku ir tai, ką mano įstaigos vadovė Janina Pociutė, redakcijai pateikusi realybės neatitinkančią informaciją, esą mokykla rūpinasi, jog tualetuose būtų asmens higienos priemonių  – tualetinio popieriaus, muilo, vienkartinių rankšluosčių? Net aiškinta, jog įstaiga turi už tai atsakingą asmenį. Matyt, pastarasis – labai jau neatsakingas.
Įdomu, ką veikia įstaigoje dirbančios valytojos, jei visur – apleista? Anot redakcijai parašiusio asmens, šios nuolat rėkia ant vaikų. „Ar jos tai gali?“ – klausiama laiške.
Laiško autorius įsitikinęs, kad tokia „tvarka“ mokykloje įsitvirtino dėl direktorės, kuri neva Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje turi tvirtą užnugarį. Dėl to esą šis skyrius į viską, kas vyksta progimnazijoje, žiūri pro pirštus.
Ilgai spėlioti neteko, kas tas vadinamasis užnugaris. Abejonių nekyla, kad galvoje turima Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė. Ji ir progimnazijos direktorė – seserys.
Vis dėlto šio skyriaus vedėjas G. Rimeikis patikino, kad jo pavaduotoja yra nusišalinusi nuo Babrungo progimnazijos reikalų.

Taip atrodo „Babrungo“ progimnazijos berniukų tualetai

Taip atrodo „Babrungo“ progimnazijos berniukų tualetai

Sužinojo iš spaudos
Su G. Rimeikiu „Žemaitis“ kalbėjosi ir apie kilusį pasipiktinimą dėl mokyklų tualetų bei higienos priemonių juose deficitą. Jis aiškino, kad dėl šių bėdų įstaigose yra gavęs tik vieną nusiskundimą.
„Mūsų skyriaus specialistė buvo nuvykusi į tą įstaigą pasidomėti padėtimi. Pakalbėjus su mokyklos administracija, problema buvo greitai išspręsta. Dėl kitų mokyklų skundų nesame gavę. Apie tai, jog yra nusiskundimų, sužinojome tik iš spaudos“, – dėstė vedėjas.
Pasiteiravus, kas atsakingas už tai, kad švietimo įstaigose būtų laikomasi higienos normų, G.  Rimeikis kalbėjo, jog galėtų atsakyti biurokratiškai – paaiškinti, kad už tai atsakingos mokyklų administracijos. Bet, anot vedėjo, žinant realią situaciją, kad mokykloms tikrai nėra lengva, nes visų biudžetai yra riboti, tenka dėlioti prioritetus, kam skirti savarankiškas lėšas.
„Gal ir atrodo, jog mokykloms skiriamas didelis finansavimas, tačiau didžioji jo dalis yra valstybės skiriamos mokymo lėšos, o jų aplinkai ir jai tvarkyti naudoti negalima.
Kita skiriama lėšų dalis yra Savivaldybės biudžeto pinigai. Kaip pavyzdį galiu pateikti, jog vienai mūsų rajono mokyklai iš Savivaldybės biudžeto metams yra skiriama 116 tūkst. eurų. Iš jų 78 tūkst. eurų – aptarnaujančio personalo darbo užmokesčiui, o likę 36 tūkst. skirti įvairioms reikmėms: komunalinėms išlaidoms, smulkiam remontui, įrangai, apmokėti už ryšių paslaugas, įsigyti prekes ir kitas paslaugas, padengti transporto išlaidas ir pan.
Nors ir atrodo, jog tai – didelė suma, bet dažnai tai patenkina tik minimalius įstaigų poreikius, nes per metus nutinka daug netikėtų situacijų. Dažnai įstaigos stengiasi investuoti į ugdymo aplinkos atnaujinimą ir šiokį tokį pagerinimą, kad vaikams būtų jauku ir malonu mokytis“, – išaiškino G. Rimeikis.

O taip atrodo prestižiniu vadinamas progimnazijos tualetas, iš kurio mokiniai esą varomi lauk

O taip atrodo prestižiniu vadinamas progimnazijos tualetas, iš kurio mokiniai esą varomi lauk

Neįžvelgia nieko neįprasto
„Kelerius metus dirbau keliose sostinės mokyklose.Ten taip pat galiojo tokia praktika, jog metų pradžioje moksleivių ir jų tėvų prašoma mokykloms padovanoti tualetinio popieriaus. Toks prašymas atsirasdavo ne dėl to, jog mokykla neturi lėšų. Tiesiog mokiniai į tai pradeda žiūrėti atsakingiau, nes realybė ta, jog tualetinis popierius „skraido“ po koridorius arba juo užkemšami klozetai, o kartais iškrečiama ir kitokių pokštų. Kai pats duodi, kitaip ir vertini“, – sakė vedėjas.
Dar jis pridūrė, kad mažais žingsneliais mokyklos tvarko ir savo tualetus. Antai praėjusiais metais buvo sutvarkytos dušinės ir tualetai prie sporto salių „Ryto“ pagrindinėje ir Senamiesčio mokyklose. Pastarojoje dar keli tualetai suremontuoti vieno tėvelio iniciatyva.
Pernai tualetai, persirengimo kambariai bei dušinės sutvarkytos ir prie sporto salių Žemaičių Kalvarijos vyskupo Motiejaus Valančiaus bei Kulių gimnazijose. Šiemet planuojama tvarkyti dušines ir tualetus prie sporto salės Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje. Šiais metais yra gauta lėšų Kulių gimnazijos patalpoms tvarkyti, tad nebus aplenkti ir tualetai.
Kada bus pasirūpinta kitomis mokyklomis, kol kas nėra aišku.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...