Tymų virusas – jau ir Plungės rajone

Pastarosiomis savaitėmis nerimą kelia netikėtai atgimęs ir per Europą besiritantis tymų viruso protrūkis. Pernai Lietuvoje šia liga susirgo tik 30 žmonių, o šiemet iki kovo 28 dienos registruoti jau 284 atvejai. Didžioji dalis sergančiųjų – Kaune, bet ši liga pamažu plinta ir į kitas šalies teritorijas. Praėjusią savaitę ja susirgo ir du Plungės rajono gyventojai. Rietavo savivaldybėje kol kas tokių nenustatyta.

Nepasiskiepijus lengva užsikrėsti
Išgirdę, kad jau beveik pamirštas buvęs tymų virusas atgijo, žmonės suskubo domėtis galimybėmis pasiskiepyti nuo šios ligos. Dėl tokios padidėjusios paklausos šalyje ėmė trūkti kombinuotosios vakcinos, kuria paskiepijus du kartus (dabar ja pirmąkart  skiepijami 15 mėn. kūdikiai, antrąkart – 6–7 metų vaikai) susiformuoja imunitetas nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, kad nepaisant to vaikai ir toliau be jokių trikdžių skiepijami pagal vadinamąjį skiepų kalendorių – vakcinos tam užtenka. Skubos tvarka skiepijami ir tie, kurie turėjo kontaktų su sergančiaisiais tymais. Visi kiti norintieji ir iki šiol nepaskiepyti šio skiepo turės palaukti.
Kodėl taip svarbu laiku pasiskiepyti nuo tymų? Kadangi tai yra vienintelis būdas išvengti šios labai lengvai plintančios užkrečiamosios ligos. Užtenka prie tymais sergančio žmogaus pabūti tik 15 minučių, ir bus 90–95 proc. tikimybė, jog užsikrėsi. Tiesa, tas galioja tik nepaskiepytiesiems.
Susirgo du asmenys
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus praneša, kad iki praėjusio penktadienio Plungės rajone užfiksuoti du šios ligos atvejai.
Viena iš susirgusiųjų – 20-metė mergina, kuri mokosi Kaune. Duomenų apie tai, ar vaikystėje buvo skiepyta minėtąja vakcina, nėra. Antrasis susirgęs – vienerių metų plungiškis. Jis dar nebuvo paskiepytas, mat, kaip minėta, pirmasis skiepas priklauso tik sulaukus 15 mėnesių amžiaus.
Abu ligoniai buvo hospitalizuoti Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamente ir sėkmingai pasveiko.
Kaip „Žemaičiui“ sakė Plungės rajono savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė,  privalomais skiepais paskiepijama 99 proc. mūsų rajono vaikų. Tad reikia tikėtis, jog didelio sergamumo tymais rajone bus išvengta. Vis dėlto, pasak jos, šeimos gydytojai pastarosiomis dienomis jaučia padidėjusį žmonių susirūpinimą dėl šios ligos.
O. Gerulskienė ragina visus, kas abejoja, ar vaikystėje buvo paskiepyti, kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šis nurodys, kokį kraujo tyrimą reikia atlikti, kad būtų aišku, ar pacientui yra susiformavęs imunitetas tymų virusui.
Tiesa, šis kraujo tyrimas yra mokamas ir kainuoja apie 20 eurų. Vis dėlto rekomenduojama nepagailėti tam pinigų, mat per vėlai diagnozuota liga gali baigtis net mirtimi. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.
Pirmas požymis – aukšta temperatūra
Tymais užsikrečiama per orą ir paviršius, kuriuos lietė sergantis asmuo. Liga prasideda ūmiai, pirmasis požymis – aukšta temperatūra (39–40 laipsnių C). Ligoniai skundžiasi galvos, krūtinės, raumenų ir pilvo skausmais, kartais vemia, gali atsirasti traukuliai, sloga, varginantis kosulys. Parausta akių junginės, paburksta, traiškanoja akys, bijo šviesos, ašaroja.
Dažniausiai ligą galima diagnozuoti jau 3–4 dieną, atsiradus bėrimui (Filatovo-Kopliko dėmelėms), kuris pasireiškia didžiajai daliai ligonių. Sergant tymais, dažnai dar prisideda plaučių ar vidurinės ausies uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas).

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...