Jei kas netyčia degtuką brūkšteltų…

Akimis neaprėpiamos padangų krūvos – ir kieme, ir visoje sodybos teritorijoje

Akimis neaprėpiamos padangų krūvos – ir kieme, ir visoje sodybos teritorijoje

„Jei kokie vaikai išdykaudami tas padangas padegtų ar kas netyčia degtuką numestų, visus Stalgėnus evakuoti reikėtų, o paskui – visas trobas perdažyti“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus, aprodydamas kaimo pakraštyje gyvenančio Virgilijaus Arlausko sukauptą „turtą“ – tūkstančius senų padangų.

Pjausto ir pina kilimą
Stalgėnų seniūnas apie vieno gyventojo pomėgį kaupti padangas prakalbo per neseniai vykusį seniūnų pasitarimą. A. Jurkus pripažino: „Kai tik pritemsta, žiūrėk, jau ir veža tas padangas. Galima sakyti, kad žmogus kasdien tvarkingai savo darbą atlieka. Iš kur gabena? Nežinau. Ir ką daryti, nežinau.“
Kolegos jam patarė: kviesti aplinkosaugininkus ar gaisrininkus ir bausti. „Važiuoja pas jį visi, ir baudų jau nesuskaičiuojamai priskaičiuota, bet jis į tai nereaguoja. Toliau sau veža ir viskas“, – atsakė A. Jurkus.
Seniūno pasakojimas sudomino. Nuvykę į vietą, įsitikinome – A. Jurkus nemelavo. V. Arlauskas senų padangų užgyvenęs tiek, kad net akimis sunku aprėpti. Jų pilna ir kieme, ir visoje sodybos teritorijoje. Dalis gražiai surikiuota, kitos – į bendrą krūvą sumestos. Yra ir nuo lengvųjų automobilių, ir nuo sunkiojo transporto.
Kam žmogui reikia tokio kiekio padangų? Šį klausimą norėjome užduoti V. Arlauskui, tačiau jo namuose neradome. Vėliau susisiekę su juo telefonu išgirdome: „Čia kaip pažiūrėsi. Jums tos padangos – atliekos, o man – statybinė medžiaga. Aš jas pjaustau ir pinu kilimą. Juo išklosiu teritoriją, skirtą sunkiajai technikai laikyti“, – dėstė V. Arlauskas. Beje, jokios technikos, kurią vyras ruošiasi rikiuoti ant padanginio kilimo, jo sodyboje nepastebėjome.
Pasiruošęs kovai su sistema
Apie tai, kad padangos – atliekos, o jų kaupimas yra neteisėtas, V. Arlauskas taip pat turi savo nuomonę: „Nėra skirtumo, kur tos padangos yra – ant mašinos, pamiškėje ar mano kieme. Jos visur vienodos. Nuo to, kad atvežtos į sodybą, jos pavojingesnėmis netampa. Tik kažkodėl, kol ant automobilio, niekam neužkliūva, o kai jau kieme, tai labai blogai.“
Stalgėniškis neneigė, kad ir Aplinkos apsaugos inspekcija, ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba jį ne kartą lankė ir ne kartą baudė. Tačiau vyriškis į tai nereaguoja. „Kažkas kuria kvailus teisės aktus ir nusprendžia, kad visi jų turi laikytis, – kalbėjo jis. – Aš su ta sistema nesutinku, esu nusprendęs jai nepaklusti ir  priešintis, nes kaupdamas padangas aš niekam nekenkiu – nei gamtai, nei žmogui. Jos kitų gyvų organizmų nežudo, tai kodėl negaliu laikyti savo teritorijoje? Todėl, kad kažkas taip nusprendė? Ne, aš nebūsiu nuo sistemos kenčiantis vergas, jie manęs nepririš.“
O kaip būtų, jei padangas kažkas padegtų? „Žinoma, nuo to niekas nėra apsaugotas. Kaip ir nuo apiplėšimo ar nuo nužudymo. Bet tų padangų taip paprastai nepadegsi, ir nemanau, kad kažkam gali kilti mintis taip pasielgti“, – toks V. Arlausko atsakymas.

Virgilijaus Arlausko tikslas – padangas paversti kilimu technikai laikyti

Virgilijaus Arlausko tikslas – padangas paversti kilimu technikai laikyti

Iš Keturakių – į Stalgėnus
Seniūnas A. Jurkus pasakojo, kad V. Arlauskas padangas savo sodyboje kaupia nuo 2017-ųjų. „Iki tol šią problemą turėjo Žlibinų seniūnija – Virgilijus ne vienerius metus padangas  tempė į Keturakiuose turėtą sklypą. Vėliau, kiek žinau, jį pardavė, o pirkėjas jam iškėlė sąlygą – išvežti padangas. Tai jis parsivežė į Stalgėnus“, – pasakojo A. Jurkus.
Seniūnijos vadovas pripažįsta, kad V. Arlausko pomėgis temptis padangas – ne tik keistas, bet ir įtartinas. „Man kyla minčių, kad galbūt jis taip užsidirba – gal jam kokie servisai senas padangas atiduoda ir dar primoka, kad tik išvežtų. Tada utilizavimu nereikia rūpintis“, – svarstė A. Jurkus.
Pasidomėjus, ar seniūnija imasi kokių veiksmų, kad tų padangų kaimo pakrašty neliktų, seniūnas atsakė: „Ir ko tik mes nedarom. Ir geruoju su juo kalbam, ir piktuoju, ir įvairioms institucijom skundžiam, bet…“
Ruošia medžiagą teismui
Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Nerijus Ablingis patvirtino, kad aplinkosaugininkams ši situacija žinoma iki skausmo. V. Arlauskui ne kartą rašyti protokolai, skirtos baudos. Kartais jis pats jas sumoka, kartais antstoliai išieško, tačiau jokios nuobaudos šio pažeidėjo nesutramdo. Jis toliau daro tą, ką daręs – tempia ir tempia pas save padangas.
Aplinkosaugininkai V. Arlausko sodyboje paskutinį kartą lankėsi šių metų sausio 28 dieną. Patikrinimo metu nustatyta, kad gyventojas ir šįkart neįvykdė jau ne kartą jam duoto nurodymo išvežti padangas į kurią nors atliekas tvarkančią įmonę. Tad jam dar kartą surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir eilinį sykį paskirta bauda – 430 eurų.
Kovo 28-oji buvo paskutinė diena, iki kurios jis turėjo išgabenti savo turtą, bet, kaip matėme balandžio 2-ąją, padangos tebėra ten, kur buvusios. „Kadangi jokios kitos priemonės neveikia, dabar ruošiame medžiagą teismui – tikimės, kad bent teismas V. Arlauską privers įvykdyti mūsų nurodymus“, – sakė N. Ablingis.
Ar teismas įkibs į V. Arlauską, tikrai nežinia – juk vyras aiškiai pasakė, kad nežada pasiduoti sistemai, veikiančiai, ant jo, pagal kvailus teisės aktus. Tad garantijų, kad Stalgėnai išsivaduos nuo padangų, o gyventojai galės nebebijoti galinčio kilti gaisro, tikrai nėra.

Vienas komentaras

  • Dalius:

    Vargšą keistuoli uzsipuole seniunas .Milasaiciu lenpjuveje jeigu kiltu gaisras tai visu milasaiciu neliktu mediena sukrauta net parke kur zaidzia vaikai ten gali ir dektuka kas brukstelt ir rastai ant vaiku uzkristi bet seniunui tai nerupi nes su verslininku seniunas yra draugelis

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...