Kaip seno grindinio akmenys atsidūrė darbininko valdose?

Rimas Gaučys neslėpė, kad akmenis parsigabeno iš statybvietės

Rimas Gaučys neslėpė, kad akmenis parsigabeno iš statybvietės

Praėjusią savaitę „Žemaitį“ pasiekė žinia, kad Plungėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, kur kasamas tunelis po geležinkeliu, nuėmus esamą asfalto dangą buvo rastas senas akmeninis grindinys. Bet šis netrukus buvo išardytas, o akmenys atsidūrė ne valstybinės įmonės „Kelių priežiūra“ žinioje, o vieno darbininko valdose.

 

Savivaldybė informavo direkciją
Priminsime, kad „Latvijas tilti“, „Eurovia Lietuva“ ir „Plungės lagūna“ tunelio statybos darbus pradėjo dar pernai. Iš pradžių kasė už geležinkelio, vadinamojoje kareivinių pusėje, o neseniai jau persikėlė ir miesto centro pusėn. Dariaus ir Girėno gatvėje nuėmus asfalto dangą surastas senas akmeninis kelias, kurį, žinoma, teko iškasti.
Pagal galiojančią tvarką grindinio akmenys (kaip ir visa kita, kas iškasama tvarkant kelius) turėjo būti nuvežta į „Kelių priežiūros“ Plungės kelių tarnybos teritoriją. Tiesa, dalis jų ten ir atsidūrė, bet tikrai ne visi.
Kaip taip galėjo atsitikti, praėjusią savaitę „Žemaitis“ teiravosi tuomet dar Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjusio Gintaro Bagužio. „Gavęs informacijos, kad vagiami grindinio akmenys, pradėjau aiškintis, ar tai tiesa. Netrukus paaiškėjo, kad taip ir yra – jie „nukeliavę“ pas vieną darbininką, gyvenantį Vandentiekio gatvėje, Plungėje. Asmeniškai aš tai traktuoju kaip neteisėtą turto pasisavinimą.
Kadangi ta gatvė – ne Savivaldybės, o Lietuvos automobilių kelių direkcijos nuosavybė, išsiunčiau jai pranešimą“, – kalbėjo G. Bagužis.
O gal į tai, kad išvežti seno grindinio akmenys, turėtų sureaguoti ir paveldosaugininkai? „Ir tai bandžiau aiškintis, bet sužinojau, kad su paveldosauga tai neturi nieko bendro. Kaip suprantu, tą grindinį buvo galima nuardyti be apribojimų“, – sakė direktorius. Tą mums patvirtino ir Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistas Gintaras Ramonas: „Tas grindinys įrengtas tarpukariu ir jis nėra paveldo objektas. Rekonstruojant kelius tokie grindiniai paprasčiausiai nukasami.“
„Ne pilį iš jų statysiu“
Aiškindamiesi situaciją, taip pat nuvykome į Vandentiekio gatvę pasikalbėti su Rimu Gaučiu, šalia kurio kiemo – nemenka krūva akmenų ir žvyro. Bendrovėje „Eurovia Lietuva“ dirbantis vyras neslėpė: „Na, taip, parsigabenau tuos akmenis pas save. Kiek žinau, jie iškasti ne Dariaus ir Girėno, o Žemaitės gatvėje. Tikrai nemaniau, kad tai kažkas nelegalaus ir kad iš to gausis toks kriminalas.“
R. Gaučys sakė akmenis parsivežęs prieš porą savaičių. Jie buvę ne tokie, kokie dabar, o bendroje krūvoje su žvyru, tad kiekvieną teko nuvalyti. „Tikrai ne pilį iš jų statysiu, ne savo reikmėms naudosiu. Žemiau mano sklypo teka Babrungas. Gyvenu ties upės vingiu, srovė čia stipri, tad labai graužia krantą. Baiminuosi, kad vieną dieną nugarmėsiu žemyn ir jau seniai noriu tą krantą sutvarkyti. O čia tie akmenys pasitaikė“, – atviravo vyras.
Nusivedęs prie upės žmogus pasakojo, kad žvyrą pila ant kranto, o akmenis ketina leisti į vandenį ir kišti į išgraužtas skyles. „Tik laukiau, kol sušils vanduo, kad galėčiau įbridęs tuos akmenis sudėti taip, kaip reikia. Nes jei tik sumesi, naudos nebus“, – aiškino situaciją.
Plungiškio klausėm, ar jis gavo kieno nors leidimą tuos akmenis išsigabenti? „Ne, niekieno aš neklausiau. Bet jau daug metų dirbu statybose ir visada tokia praktika buvo – kas nevertinga, pasiimdavom. Žinoma, negerai gavosi. Bet kodėl niekas nemato, kad aš tuos akmenis noriu naudoti geram darbui?“ – kalbėjo R. Gaučys.
Kiek atveža, tiek priima
Savivaldybės meras Audrius Klišonis sakė situaciją žinąs, tačiau pernelyg į ją nesigilinęs. „Gatvė – direkcijos nuosavybė, tad mūsų veiksmai šiuo atveju labai riboti. Nesvarbu, ar tai mūsų turtas, ar direkcijos, aš manau, kad toks jo pasisavinimas – neteisėtas“, – sakė meras.
„Kelių priežiūros“ Plungės kelių tarnybos vadovas Rimas Žiūraitis patvirtino, kad akmenys iš statybvietės vežami į jų teritoriją: „Atveža, bet tikrai nežinau, ar visus, kiek iškasa. Tai, kas atvežama, mes priimame ir registruojame, bet statybvietės netikriname. Juolab kad bendrovės gana dažnai ir akmenis, ir išfrezuotą asfaltą naudoja statybvietėse – aikštelėms, įvažoms įrengti.“
O kaip situaciją komentuoja tunelį statančių įmonių atstovai? „Žinau, kad taip nutiko, bet mūsų jungtinėje veikloje pagrindinė bendrovė yra „Latvijas tilti“, tad jos atstovai ir turėtų komentuoti“, – sakė „Plungės lagūnos“ vykdantysis direktorius Povilas Batavičius. Kreipėmės ir į „Latvijas tilti“ atstovę Reginą Barkauskienę. Ši sakė kol kas į situaciją neįsigilinusi, tad į klausimus atsakyti negalinti. „Būtinai pasidomėsiu ir atsakysiu jums raštu“, – sakė ji.
Ar gali būti, kad šis reikalas pasieks policiją? „Jei dar dirbčiau, pirmiausia pareikalaučiau, kad tie akmenys būtų grąžinti. Kad ir kam tas žmogus juos ketina naudoti, nederinęs imti negalėjo. Ar tai būtų direkcijos turtas, ar Savivaldybės, savivaliauti nereikėtų. O dėl kreipimosi į policiją negaliu atsakyti. Tai turėtų padaryti tas, kieno turtas pasisavintas. Jei iš Dariaus ir Girėno gatvės – vadinasi, pavogtas direkcijos turtas, jei iš Žemaitės gatvės – Savivaldybės“, – sakė buvęs administracijos vadovas G. Bagužis.

3 komentarai(-ų)

  • AS:

    Jei jau zmogus pasieme,tai jau darom kriminala,o jei but koks ponaitis juos pasiemes,tai manau nebutu jokio skandalo,nes laisvoj Lietuvoj ponam viskas galima,o gal tu akmenu labai reikejo tam kuris cia ta skandala iskele,dabar juos nori kazkaip ,tipo teisingai padet,o paskui is savo kiema nusivezt,juokingai skamba tokia iskelta problema.Na aisku ponaiciai prigalvos visokiu istatymu kad but ju tiesa.

  • plungiskis:

    Negražu vogti mūsų senolių akmenys,labai negražu , kurkutis pripratęs viską tempt namo kas blogai padėta

  • Plungiškė:

    Akmenys dabar kainuoja pinigus. Tai vertybe. Juos galima panaudoti prie paveldo objektu, o ne isisavinti vis naujas lesas. Toks neukiskumas prives prie krcho, kaip TSRS!

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...