Sugedus valymo įrenginiams, nuotekos plūstelėjo į Miniją

Kol keičiamos vieno nuotekų rezervuaro vamzdžių susidėvėjusios guminės tarpinės, kitas dirba dvigubu apkrovimu

Kol keičiamos vieno nuotekų rezervuaro vamzdžių susidėvėjusios guminės tarpinės, kitas dirba dvigubu apkrovimu

Praėjusį rudenį „Plungės vandenų“ kišenę paplonino avarija Plungės Lentpjūvės gatvėje, kada dėl į parko tvenkinius patekusių nuotekų ėmė gaišti žuvys. Įmonei teko susimokėti baudą (235 eurus) ir atlyginti gamtai padarytą žalą (ji įvertinta 1 439 eurais). Praėjus keliems mėnesiams žvejai vėl skambina pavojaus varpais, tik šįkart – dėl teršiamos Mažosios Sruojos ir Minijos. Dabar aplinkosaugininkų akys nukrypo į Varkaliuose esančius „Plungės vandenų“ nuotekų valymo įrenginius.

Apie užterštą Minijos vandenį papasakojo užvakar į „Žemaičio“ redakciją užsukęs plungiškis Aldevinas Petrikas. Jis sakė sekmadienį susiruošęs žvejoti Minijoje, bet taip ir neįgyvendinęs savo sumanymo – išgąsdino tamsiai pilkas ir nuotekomis smirdantis upės vanduo ties Karklėnų tilto.
Plungiškis nutarė išsiaiškinti taršos šaltinį, tad kildamas upės pakrante aukštyn atėjo iki tos vietos, kur į Miniją įteka Mažoji Sruoja. Šio upelio vanduo taip pat juodavo ir iš toli jau smirdėjo. Tapo aišku, kad į Mažąją Sruoją teršalai patenka iš nedidelio kanalo, kuris išteka iš nuotekų valymo įrenginių teritorijos.
Plungiškis apie teršiamą Mažąją Sruoją bei Miniją nedelsdamas pranešė aplinkosaugininkams.
Šie tą pačią dieną – praėjusį sekmadienį – tyrimams paėmė mėginį iš išleistuvo, kuriuo jau išvalytos nuotekos išleidžiamos į Mažąją Sruoją. Pasak aplinkosaugininko Tado Andruško, tyrimo rezultatai bus gauti tik po savaitės. Tada ir paaiškės, koks vandenėlis visą šią savaitę iš valymo įrenginių leistas į aplinką.
Beje, T. Andruška sakė apžiūrėjęs ir Mažąją Sruoją, ir Miniją, tačiau didelės bėdos nepastebėjęs. Ir jokio blogo kvapo nebuvo. Tik leistuvu tekantis vanduo esą buvo vos balkšvas.
Tiesa, aplinkosaugininkas neslėpė, kad savaitgalį tuo leistuvu galėjo tekėti ne balkšvas vandenėlis. Mat tomis dienomis, sugedus vienam valymo įrenginių rezervuarui, nevalytos nuotekos buvo pumpuojamos į kitą. O šis galėjo neišlaikyti perkrovos, tad dalis nevalytų nuotekų esą galėjo būti išleistos per tą leistuvą į upelį, o iš jo patekti į Miniją.
Tikėtina, kad būtent šios nuotekos ir išgąsdino plungiškį A. Petriką. Tiesa, trečiadienį sulaukėme dar vieno jo skambučio. Vyras sakė, jog nevalytos nuotekos dideliu srautu tebeteka į Mažąją Sruoją. Skaudžiausia esą dėl to, kad neseniai baigėsi žuvų nerštas, tad dėl taršos neabejotinai neteksime daugybės vertingųjų žuvų mailiaus. „O juk kažkada šis Minijos ruožas buvo vienas žuvingiausių“, – nelinksmai atsiduso plungiškis.

Pasak valymo įrenginių operatoriaus A. Mačėno, visa laimė, kad ši savaitė – be lietaus, antraip jau ir taip perpildytas vienintelis šiuo metu veikiantis nuotekų rezervuaras tiesiog paplūstų

Pasak valymo įrenginių operatoriaus A. Mačėno, visa laimė, kad ši savaitė – be lietaus, antraip jau ir taip perpildytas vienintelis šiuo metu veikiantis nuotekų rezervuaras tiesiog paplūstų

Žurnalistams savo akimis pamatyti A. Petriko nupasakoto vaizdo neteko, nes nepavyko rasti tos vietos, kuriame išvalytos (arba ne) nuotekos išleidžiamos į minėtąjį upelį. Bet apsilankėme valymo įrenginių teritorijoje ir čia sutikto budinčio operatoriaus Algimanto Mačėno buvome pakviesti pasižiūrėti, kaip „Plungės lagūnos“ vyrai tvarko sugedusį nuotekų rezervuarą.
A. Mačėnas sakė, jog gedimas buvo pastebėtas praėjusią savaitę. Rezervuare ant nuotekų paviršiaus pradėjo formuotis didžiulės pūslės. Paaiškėjo, jog nuotekas perdirbančioms bakterijoms trūksta deguonies. Nustatyta, jog susidėvėjo deguonį į rezervuaro dugną paduodančių vamzdžių guminės tarpinės. Neliko nieko kito, kaip rezervuarą ištuštinti ir pakeisti susidėvėjusias dalis naujomis.
„Perpumpavimo darbai vyko praėjusį šeštadienį ir sekmadienį. Gali būti, kad tomis dienomis dalis nevalytų nuotekų galėjo nutekėti per leistuvą. Įprastai dirba dvi valymo linijos, bet pastebėjus gedimą viena buvo sustabdyta, tad ta antroji, matyt, nespėjo valyt ir išleido dalį nevalytų nuotekų. Bet jų neturėjo būti daug.  Gerai bent, kad nelyja. Tada situacija būtu buvusi dar prastesnė“, – kalbėjo operatorius.
Paklaustas, ar gali būti, kad tos nevalytos nuotekos ir dabar išleidžiamos į upelį, kol teberemontuojamas vienas iš dviejų rezervuarų (meistrai sakė remontą baigsiantys tik po Velykų), A. Mačėnas tikino, kad šito negali būti. Esą ir įmonės teritoriją apžiūrėję aplinkosaugininkai konstatavo, jog situacija stabilizavosi.
Įdomu tai, kad „Plungės vandenys“ turi teisę 30 dienų per metus iš valymo įrenginių į aplinką išleisti didesnį kiekį teršalų, nei nustatyta. Tos 30 dienų numatytos tokiems valymo įrenginų gedimams, kaip šiuo atveju. Vis dėlto šiuo metu atliekami paimtų mėginių tyrimai parodys, kiek teršalų galėjo patekti į aplinką ir kokia žala gamtai buvo padaryta.

5 komentarai(-ų)

 • geda:

  30 dienų per metus leisti teršalus į upę? kas čia per nesąmonės? Juk visa Minija bus negyva… Negi nėra kito plano, paleisti per gruntą, kokį žvyro ar skaldos sluoksnį, turėti kažkokį atsarginį rezervuarą ir t.t.

 • ar:

  palaaa ar praejusiais metais ne taip pat buvo kad ismire zuvys minijoj? tik tyliai viskas praejo kazkaip? kazkaip panasu vel viskas, nes smirdejo ir tada… tik kad miegojo visi kazkodel…

  • ss:

   TAIP ir pernai tuo paciu laiku paleido nuotakas sutaupo vezti nereikia zmones mano kad smirdi is kiaulides bet viena kar supras ,kaltininkas valimai pasene irengimai neatitinka normatyvu .viesa paslaptis

 • idomu:

  Juk izuvinimas kainuoja sponsoriauja ES juk jei zuvys neisdves pinigu kranelis uzsisuks

 • ss:

  SAUNUOLIS A PETRIKAS rado slapta valymo kanala GUDRESNIS uz praejusiu metu inspektorius parodykit PLUNGES GYVETOJAMS .KAS SMARVES KALTININKAS

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...