Pinigai baigėsi, bet darbų pabaigos nematyti

V. Bondauskienė paskirta naująja komiteto pirmininke

V. Bondauskienė paskirta naująja komiteto pirmininke

Praėjusią savaitę į pirmąjį posėdį rinkosi naujos sudėties Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas. Nuspręsta, kad prie komiteto vairo stos visuomeninio rinkimų komiteto „Vieninga Plungė“ atstovė pedagogė Vida Bondauskienė (jos pavaduotoju paskirtas anksčiau šiam komitetui vadovavęs Audrius Misiūnas). Naujajai pirmininkei perėmus vadžias į savo rankas, pereita prie kitų darbotvarkės klausimų. Šįkart politikų dėmesio centre atsidūrė Plungės Laisvės paminklas, šalia stovintis vadinamasis advokato namelis bei Kantaučių šventovės vargonai.

Posėdžio metu daug dėmesio sulaukė šiuo metu restauruojami Kantaučių Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo bažnyčios vargonai. Jiems sutvarkyti Savivaldybė buvo skyrusi 12 400 eurų. 2017-aisiais iš šios sumos atriekti 6 000 eurų, už kuriuos buvo sutvarkytos vienos iš trijų vargonų dumplių ir oro padavimo sistema. Darbus atliko vargonų meistras Alvydas Šeduikis.
Tais pačiais metais buvo parengta vargonų konservavimo ir restauravimo darbų programa. Pastarąją sudarė Girėnas Povilionis – VšĮ „Vargonų paveldo centras“ įkūrėjas ir vadovas. Į jį kreiptasi dėl to, kad restauruojant bijota pakenkti seniausiems ir autentiškiausiems vėlyvojo baroko vargonams Plungės rajone. Šis instrumentas 2003-iaisiais įrašytas į Kultūros paveldo registrą, dėl to jo restaura

J. Skurdauskienė džiaugėsi, kad vargonai galiausiai buvo patikėti kompetentingiems restauratoriams

J. Skurdauskienė džiaugėsi, kad vargonai galiausiai buvo patikėti kompetentingiems restauratoriams

vimas be minėtos programos tiesiog negalimas.
Likusi minėtos sumos dalis – 6 400 eurų – išleisti restauruojant pirmąjį vargonų registrą, remontuojant griežyklą, derinant instrumentą, sandarinant oro takus. Instrumentas buvo išvalytas, remontuotas jo rėmas, atkurta klaviatūra. Visus šiuos darbus atliko minėtasis „Vargonų paveldo centras“.
Suderinus beveik 200 metų senumo instrumentą, juo jau bus galima groti, nors iš vienuolikos vargonų registrų tėra sutvarkytas vienas. Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistas Gintaras Ramonas sakė teiravęsis restauratorių, kiek atsieitų likusių dešimties registrų sutvarkymas. Specialisto teigimu, jam buvo įvardinta gana solidi pinigų suma – net 25 000 eurų. Maždaug tiek reikia, kad būtų sutvarkyti likę vargonų registrai, atkurti sulūžę vamzdeliai, akustinis būgnas bei žvaigždiniai varpeliai.
Pusę reikalingos sumos tikimasi gauti iš rėmimo programos, likusią dalį turėtų padengti Savivaldybė.
Išgirdęs apie dar trūkstamas lėšas, meras Audrius Klišonis liko lengvai priblokštas. Jis priminė, kad prieš pasirašant sutartį su A. Šeduikiu buvo suskaičiuota, kad visiems registrams sutvarkyti užteks 12  000 eurų. „Kokiu būdu kaina tiek išaugo? Kodėl restauraciją
perėmus G. Povilioniui vienam registrui sutvarkyti prireikė daugiau nei pusės Savivaldybės skirtos sumos? Kaip išvis atsirado G. Povilionis?“, – klausė A. Klišonis.
G. Ramonas aiškino, kad mero įvardintas vargonų ekspertas atsirado ne šiaip sau, o dėl to, kad buvo būtina parengti vargonų restauravimo programą, pagal kurią šiuo metu ir dirbama.
Antrindamas kolegai, T. Jocys sakė, kad apskritai prisikviesti vargonų meistrus į mažus kaimelius yra sudėtinga. Juo labiau kad jų visoje Lietuvoje yra vos keli. A. Šeduikis, baigęs pirmuosius suplanuotus darbus, išvyko. Taip atsirado G. Povilionis, kuris, skirtingai nei jo kolega, rengia ir restauravimo programas. Paprastai tariant, A. Šeduikis dažniausiai imasi tvarkyti tuos objektus, kurie nėra įtraukti į kultūros paveldo registrą. Į tai atsižvelgus ir buvo pasikviestas kitas vargonų meistras.
Po to, kai šis straipsnis jau buvo parengtas spaudai, „Žemaitį“ pasiekė dėl mero skeptiško požiūrio susirūpinusios komiteto narės Jolantos Skurdauskienės laiškas. Jame istorikė ir politikė, ne vienerius metus raginusi vietos valdžią tinkamai pasirūpinti minėtaisiais vargonais ir visa Kantaučių bažnyčia, rašo: „Nesupratu kaip įvardyti, kai galvojama, kad paminklinius, bene seniausius vargonus Žemaitijoje, plačiai žinomus, aprašytus paveldosaugos specialistų bei vargonų restauratorių, kuriems reikia didelio ir esminio remonto, bus galima restauruoti už keletą tūkstančių eurų pas kažkokį neaiškų meistrą kaip paprasčiausią batų dėžę.“
Laimei, panašu, kad šis istorinis instrumentas galiausiai atsidūrė tinkamose rankose. Belieka tikėtis, jog bus rasta lėšų atnaujinimo darbams tęsti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...