Su „Olimpu“ – nuo pradžios iki pabaigos

„Olimpas“ sėkmės viršūnę pasiekė dalyvaudamas aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje

„Olimpas“ sėkmės viršūnę pasiekė dalyvaudamas aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje

Jau šį savaitgalį minėsime Plungės sportui labai svarbią sukaktį  – krepšinio klubo „Olimpas“, kuris apie dešimtmetį Plungę garsino ne tik visos šalies, bet ir tarptautiniu mastu, įkūrimo 30-mečio jubiliejų. Žmonių, galinčių papasakoti įdomių istorijų iš „Olimpo“ gyvenimo, turbūt rastume ne vieną ir ne du, bet mes nutarėme pakalbinti būtent tą, kuris su klubu buvo nuo pradžios iki pabaigos – trenerį Genadijų GLIKMANĄ. „Geri buvo „Olimpo“ laikai. Plungės krepšinis tuomet tikrai buvo Olimpo viršūnėje“, – sako jis.

Sporto klubų steigimo vajus
Kaip prisimena G. Glikmanas, 1989-aisiais, dar prieš Lietuvos nepriklausomybę, prasidėjo įvairių sporto klubų steigimo vajus. Tada įkurtas ir „Olimpas“, kurio pagrindą sudarė Plungės žemės ūkio mokyklos (ŽŪM, dabar – Plungės technologijų ir verslo mokykla) darbuotojų komanda.
„Jei teisingai pamenu, klubo steigimo iniciatorius ir pavadinimo autorius buvo tuometinis ŽŪM mokytojas Gintaras Morkis, kuris dabar dirba Briuselyje, vienoje iš Europos Sąjungos valdžios institucijų. Sumanumo tam žmogui tikrai netrūko. O ir palaikančiųjų atsirado“, – pasakojo treneris, vardydamas prie klubo gimimo prisidėjusius žmones: tuometinį ŽŪM direktorių a. a. Vitą Klimą, a. a. Kęstutį Šermukšnį, Egidijų Žilių, Rimą Dulkę, Milgerdą Skuodą, Eugenijų Timofejevą ir kitus.
Įsteigti klubą neužteko. Kad jis gyvuotų ir ne bet kaip, o pergalingai, reikėjo ir daugybės kitų dalykų. Vienas iš jų  – treneris. „ŽŪM komandoje, kuri tuomet žaidė trečiojoje lygoje, buvo daug mano auklėtinių. Kiek žinau, jie mane ir pasiūlė į „Olimpo“ trenerius. Pasiūlymas mane sudomino, nors tuo metu treniravau moterų komandą „Odininkas“, kuri žaidė aukščiausioje lygoje“, – prisiminimais dalijosi treneris.

Genadijus Glikmanas sako, kad ir „Olimpo“ laikais, ir dabar jam svarbiausi yra krepšininkai

Genadijus Glikmanas sako, kad ir „Olimpo“ laikais, ir dabar jam svarbiausi yra krepšininkai

Kopė aukštyn
Vos tik G. Glikmanas perėmė „Olimpo“ vairą, klubas tuoj iš trečiosios lygos perėjo į aukštesnę – į antrąją. Pasak trenerio, komanda nebuvo aukštumoje, tad galimybių patekti į kitą lygą kaip ir neturėjo. Tačiau jis, sužinojęs, kad antrojoje lygoje atsilaisvino vieta, nutarė parašyti prašymą. Ir tas prašymas buvo patenkintas. Taip gana netikėtai klubas pašoko vienu laipteliu aukščiau.
Beje, antroji lyga Plungės krepšininkams buvo tik tramplinas į dar didesnę sėkmę – jau 1990-aisiais „Olimpas“ žaidė pirmojoje lygoje. O 1992-aisiais, tapusi šios lygos čempione, komanda pasiekė aukščiausiąją lygą. „Tai padarėme savo – vien tik plungiškių – jėgomis, be jokių legionierių. Daug dirbome ir mums sekėsi“, – prisiminė G.  Glikmanas.
Treneris tik geru žodžiu mini tuometinį ŽŪM direktorių V.  Klimą, kuris, anot G. Glikmano, buvo protingas, toli matantis ir strateguoti sugebantis žmogus. Klubui daug davė ir jo vadovas E. Žilius.
„Šių žmonių iniciatyva „Olimpas“ turėjo dosnių rėmėjų, kurių dėka buvome aprūpinti ir sporto inventoriumi, ir apranga, ir avalyne, ir į varžybas turėjome už ką važinėti“, – sakė G. Glikmanas. Šaunūs buvo ir tuometiniai žaidėjai: E.  Timofejevas, Paulius Zakalskis, M. Skuodas, Steponas Milašius, Augustas Šlimas, Petras Lengvenis bei visas būrys jaunimo: Žydrūnas Venckus, Vytautas Mosteika, Mindaugas Pranckevičius ir kiti.
Daugybė įsimintinų akimirkų
Vienas įsimintiniausių „Olimpo“ gyvenimo epizodų – komandos išvyka į 1991 metais Vokietijoje, Mendeno mieste, vykusį tarptautinį krepšinio turnyrą. Plungiškiams tai buvo ypatinga atrakcija, pirmoji išvyka į Vakarus. Be to, ir labai sėkminga – „Olimpas“ tapo turnyro nugalėtoju.
„Ta mūsų išvyka visais aspektais tapo tikra legenda. Į Vokietiją važiavome traukiniu. O iš Diuseldorfo į Mendeną – „Mercedes“ markės autobusu. Tokiu, kokio mes net regėję nebuvom. Tikras gražuolis, iki šiol akyse tebestovi“, – smagiai pasakojo treneris. Mendene plungiškiai susirado daug draugų (su kai kuriais iš jų ryšiai iki šiol palaikomi), pamatė, kokiomis sąlygomis treniruojasi ir žaidžia sportininkai, kokią aprangą ir avalynę dėvi.
„Pirmąją žalios ir geltonos spalvos aprangą „Olimpui“ pasiuvo savo siuvyklą turėjęs plungiškis Vaclovas Buivydas. O avalynę kiekvienas įsigijo tokią, kokią išgalėjo. Tik gerokai vėliau buvome aprūpinti Jungtinėse Amerikos Valstijose siūtais sportiniais kostiumais. O sportbačių patys į Estiją vykome. Dar kiekvienam krepšininkui parūpinome po didžiulį baltą „Adidas“ sportinį krepšį. Deja, džiaugėmės jais neilgai  – Kaune buvo išplėštas mūsų autobusas ir visi krepšiai su apranga pavogti. Didelį nuostolį tada patyrėme“, – pasakojo G.  Glikmanas.
Treneris puikiai prisimena ir 1993-iuosius, kuomet aštuonios stipriausios Lietuvos komandos, tarp kurių – ir „Olimpas“, įsteigė LKL – Lietuvos krepšinio lygą. Steigiamajame susirinkime dalyvavo V. Klimas, G. Glikmanas ir į nacionalinę rinktinę tuomet pakviestas plungiškis krepšininkas Augenijus Vaškys.
Tapo LKL vicečempionais
Tais pačiais 1993 metais „Olimpas“ buvo jau LKL žaidžiantis klubas. „Tada iš Vilniaus „Statybos“ parsitempėme A. Vaškį, iš tuometinės Žemės ūkio akademijos – Dainių Miliūną. Sukūrėme ir antrąją „Olimpo“ komandą, kurioje žaidė vėliau pagrindinę komandą papildę jaunesni krepšininkai“,  – pasakojo treneris.
Pirmajam LKL sezonui klubas nusipirko ir pirmuosius legionierius – tuometinio Kūno kultūros instituto studentus Ramūną Pučinską, Gediminą Ramoną ir Vaidą Juozuitį. „Ramūnas buvo ypač geras žaidėjas, buvo tapęs komandos kapitonu. Gaila tik, kad neilgai – jis žuvo avarijoje“, – liūdnais prisiminimais dalijosi G. Glikmanas.
Pirmąjį LKL sezoną „Olimpas“ baigė laimėdamas penktąją vietą. A. Vaškys tada pelnė rezultatyviausio sezono žaidėjo vardą, M. Pranckevičius pripažintas daugiausiai kamuolių atkovojusiu žaidėju, o G. Glikmanas buvo tituluotas emocingiausiu treneriu. „Aš gavau vazą. O mano žaidėjai – televizorių ir vonios įrangą. Na, tokie tada buvo prizai. Ką iš rėmėjų gaudavo, tą ir dovanodavo. Pamenu, kiek vargom, kol tą didžiulį televizorių į automobilį „Ford Siera“ įgrūdome“, – juokėsi treneris.
Antrąjį sezoną „Olimpe“ žaidė du amerikiečiai – Timotis Bruksas ir Patrikas Jonesas. Vėliau legionierių – ir iš užsienio, ir iš kitų Lietuvos klubų – buvo dar daugiau. Beje, klubas samdė ne tik žaidėjus, bet ir trenerius.
„Aš „Olimpą“ treniravau ne nuolat, o su pertraukomis. Mane buvo pakeitę Rimantas Endrijaitis, Henrikas Giedraitis, Voldemaras Chomičius. Bet aš niekur nedingdavau – paprastai treniruodavau antrąją komandą“, – sakė G. Glikmanas. Beje, treneriu dirbant V.  Chomičiui, „Olimpas“, kuris LKL-e išsilaikė kelerius metus, pasiekė didžiausią savo pergalę – 1997 m. laimėjo vicečempionų titulą. Tačiau netrukus po to komanda, kaip sakoma, išsivaikščiojo.
„Komanda gera, salė prasta, miesto nėra“
Kone dešimtmetį gyvavęs „Olimpas“ ne tik LKL-e dalyvavo. Vienas įsimintiniausių to laikmečio sporto renginių  – 1994 metais „Olimpo“ organizuota Europos vicečempionų taurė, kurioje savo jėgas išbandė antrąsias vietas savo šalyse pelniusios Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Turkijos ir Belgijos komandos.
Šis renginys, kaip pamena G.  Glikmanas, sulaukė ypatingo dėmesio ir sporto aistruolių susižavėjimo. „Kai „Olimpas“ namuose žaisdavo LKL varžybas, „Žemaitijos suvenyro“ salė ir ūždavo, ir lūždavo. Net aplink pastatą pilna sirgalių būdavo. Jie į vidų netilpdavo, tik klausydavosi rungtynių komentatorių. Ne ką prastesnės buvo ir Europos vicečempionų taurės varžybos. Tada taip pat salė buvo pilnut pilnutėlė“, – prisiminė G.  Glikmanas.
Krepšinio aistruoliai niekada nepamirš ir Plungėje vykusių Europos čempionų taurės varžybų, kai „Olimpas“ žaidė su Maskvos „Dinamo“ ir to paties pavadinimo Tbilisio komandomis. Tuomet gruzinų treneris apie Plungę esą atsiliepė taip: „Komanda gera, salė prasta, miesto nėra.“
„Šaunūs buvo laikai, šaunus buvo ir „Olimpas“. Jei ne finansinės ir visokios kitokios problemos, ko gero, viskas galėjo susiklostyti kitaip. Bet apie tai dabar nesinori kalbėti. Dabar – šventė“, – pokalbį baigė G.  Glikmanas.
„Olimpo“ jubiliejaus proga šiandien 17 val. Plungės viešojoje bibliotekoje bus surengtas prisiminimų vakaras ir atidaryta paroda, o šeštadienį 14 val. „Žemaitijos suvenyro“ sporto salėje vyks krepšinio veteranų varžybos, kuriose „Olimpas“ kausis su Vakarų Lietuvos rinktine.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...