Lenktynininkas: „Profesionalu būti verta“

B. Vanagas su gimnazistais diskutavo apie mokymąsi, lenktynių aistrą ir automobilius

B. Vanagas su gimnazistais diskutavo apie mokymąsi, lenktynių aistrą ir automobilius

Šie žodžiai ne kartą nuskambėjo iš profesionalaus lenktynininko Benedikto Vanago lūpų per pirmadienį vykusį susitikimą su Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos bendruomene. Į mūsų kraštą sportininkas atvyko neatsitiktinai – alsėdiškiams gimnazistams, itin daug dėmesio skiriantiems pilietiškumo ugdymui, laimėjus konkursą, kuris yra garsaus lenktynininko organizuoto projekto „Profesionalu būti verta“ dalis.
Tiesa, alsėdiškiai – ne vieninteliai laimingieji, kuriems nusišypsojo sėkmė pabendrauti su pačiu B.  Vanagu. Mat be šios gimnazijos minėtame projekte pasisekė dar keturiolikai šalies mokyklų. Viešėdamas jose lenktynininkas dalijasi savo patirtimi, diskutuoja jaunimui aktualiomis temomis. Ne išimtis buvo ir Alsėdžių gimnazija, kur B. Vanagas prisiminė savo karjeros pradžią, pasakojo apie automobilių sportą bei automobilius, kartu su mokiniais gvildeno pastariesiems aktualius gyvenimiškus klausimus, svarstė, ar panašus per egzaminus ir varžybas patiriamas stresas.

Pilietinę savimonę skatinanti iniciatyva
B. Vanagas yra žinomas ne tik kaip sportininkas, bet ir kaip aktyvus neatlygintinų socialinių projektų ir įvairiausių kitų veiklų organizatorius bei dalyvis. Lenktynininkas sakė, jog visa tai reikalauja daug laiko, bet, nepaisant to, įvairūs socialiniai projektai jį žavi, nes orientuoti į vienokį ar kitokį tikslą. Pavyzdžiui, inicijuodamas projektą „Profesionalu būti verta“ jis užsibrėžė tikslą prisidėti prie būsimųjų profesionalų ugdymo.
„Man svarbu, kokia Lietuva bus ateityje. Užaugę jūs valdysite Lietuvą, todėl man svarbu suprasti, kaip jūs ją matote. Galbūt mano gyvenimas, patirtis jums taps pavyzdžiu, todėl noriu  pasidalyti tuo, ką jau žinau“,  – kalbėjo B. Vanagas.
Ši jo iniciatyva, skirta 7–12 klasių mokiniams, gimė siekiant skatinti jaunosios kartos profesionalumą ir pilietinę savimonę. Norintys dalyvauti projekte moksleiviai buvo kviečiami atskleisti savo „Vyčio geną“ ir nufilmuoti originalų pakvietimą garsiam lenktynininkui. Alsėdiškiams pavyko kūrybiškai susidoroti su šia užduotimi  – kurdami pakvietimą jie puikiai perteikė savo mokyklos išskirtinumą.
Apie pradžią
Pabendrauti su daugybę titulų pelniusiu lenktynininku buvo kviečiami ne tik alsėdiškiai gimnazistai, bet ir jų tėvai bei svečiai iš aplinkinių vietovių. Tad nieko keisto, kad gimnazijos salė buvo sausakimša.
Nepaisant didžiulio noro gyvai pamatyti vieną universaliausių lenktynininkų Baltijos šalyse, kuris dažnai tituluojamas greičiausiu Dakaro ralio lietuviu, alsėdiškiai iki atvykstant svečiui jautė įtampą ir nerimą. Juk ne kasdien gimnazijoje lankosi tokio lygio žvaigždės.
Bet tiek moksleiviai, tiek pedagogai daug lengviau atsipūtė jau po pirmųjų susitikimo akimirkų. Mat žinomas ralio, žiedinių lenktynių, ralio maratonų ir bekelės varžybų lenktynininkas visus papirko savo draugiškumu, šiltu bendravimu ir paprastumu.
Sportininkas maloniai atsakinėjo į moksleivių klausimus. Gimnazistai domėjosi ne tik lenktynininko amžiumi, šeima, turimais automobiliais, jo požiūriu į lenktynes. Jiems buvo smalsu išgirsti, kaip jis tapo lenktynininku, nuo ko viskas prasidėjo.
B. Vanagas prisipažino prie vairo sėdęs labai anksti. Mašiną jis vairuodavo dar neturėdamas teisių ir, anot jo, kelyje elgėsi kaip visiškas chuliganas. „Dabar tokie vadinami kelių gaideliais, bet tada aš jaučiausi kietas. Buvau šimtu procentų tikras, kad už mane nėra geresnių, kad aš automobilį valdau daug geriau nei autosporto profesionalai. Žinoma, man tai reikėjo įrodyti. Juk aš – kiečiausias Vilniuje. Man nėra lygių.
Pamenu, kaip nusipirkau savo pirmąjį brangiausią automobilį, kuris tuo metu kainavo apie 7–8 tūkstančius eurų, ir kartu su treneriu atvažiavome į Nemuno žiedą. Po visą dieną trukusių treniruočių jis manęs paprašė kaip galima greičiau apvažiuoti ratą. Važiavau greitai, ratą įveikiau per pusantros minutės. Į automobilį sėdęs treneris tą padarė 10 sekundžių greičiau. Kas kažkiek domisi lenktynėmis, supranta, jog 10 sekundžių trasoje – didžiulis laiko tarpas. Taigi, ryte atsikėliau jausdamasis kiečiausiu, o miegoti nuėjau kaip lūzeris“, – juokavo sportininkas ir akcentavo, kad tik vėliau suprato, kiek daug dar reikia išmokti.
Atskleidė profesionalo taisyklę
Alsėdiškiai B. Vanago klausė, kas, jo nuomone, yra profesionalas ir kaip juo tapti? Svečio teigimu, profesionalas yra tas, kuris – geriausias savo srityje. Esą visiškai nesvarbu, kokia tai būtų sritis, esmė – turėti tikslą ir jo siekti, nebijant klysti, nes iš klaidų mokomasi.
Sportininkas akcentavo ir kolektyvinio darbo svarbą. Pasak jo, jei pats silpniausias komandos narys bus stiprus, tai bus stipri ir komanda. Tuo galima vadovautis ir mokykloje.
Svečio įsitikinimu, sėkmę atneša nuolatinis, nuoseklus, atkaklus darbas savo pasirinktoje srityje. Pasak jo, pirmoji profesionalumo taisyklė – 10 tūkstančių valandų darbo taisyklė.
„Kai žmogus nuoširdžiai gilinasi į tam tikrą sritį dešimt tūkstančių valandų, jis galiausiai supranta, kad jau nieko nebesupranta, bet aplinkiniai jį ima vadinti meistru, specialistu arba profesionalu“, – sakė B. Vanagas. Esą jei žmogus kasdien po 10 valandų gilintųsi į kokią nors sritį, prireiktų maždaug trejų metų, kad jis pasiektų profesionalo lygį. Bet, anot lenktynininko, tai – neįmanoma, nes per dieną sutelkti dėmesį gali daugiausiai tik porai valandų. Todėl tol, kol tampama profesionalu, užtrunka ir 15, ir 20 metų.
Apie užsispyrimą ir sėkmę
Renginio moderatoriai gimnazistai Vilius Raudys ir Klaidas Viršilas B. Vanagui buvo paruošę daugybę klausimų, padėjusių susirinkusiesiems geriau pažinti svečią. Kiti susitikimo dalyviai galėjo savo klausimus pateikti užrašę juos ant lapelių. Vienas iš tokių klausimų – ar sportininkas laikosi kelių eismo taisyklių?
Išgirdęs klausimą, lenktynininkas kiek sutriko ir tik po trumpos pauzės pasakė, jog stengiasi jų paisyti. „Kas yra kelių eismo taisyklės? Tai visų mūsų susitarimas, kaip saugiai elgtis gatvėje. Žinomas užsienio laidų vedėjas Džeremis Klarksonas yra pasakęs, kad greitis nežudo, žudo staigus sustojimas.
Tad greitis nėra blogis. Blogiausia – skirtumas tarp didelio ir mažo. Nėra gerai nei viršyti greitį, nei važiuoti daug lėčiau nei leistina“, – kalbėjo svečias ir prisipažino, kad didžiausias jo pasiektas greitis – 330 kilometrų per valandą. Tokiu greičiu lenktynininkas skrido Vokietijos greitkeliu, kur tai yra leistina.
Jaunimas smalsavo ir apie sportininko vaikystę. Šis prisiminė dar darželyje svajojęs tapti didžiausio pasaulyje sunkvežimio „Belaz“ vairuotoju. Svajonė kaip ir išsipildė, tik vairuoti tenka ne šią sunkiasvorę transporto priemonę, o lengvuosius automobilius. Nors, B. Vanagas prisipažino, kad yra tekę sėdėti ir prie minėtojo „Belaz“ vairo.
Renginio metu kalbėta ir apie sėkmę. Lenktynininko teigimu, pagrindinė sėkmės formulės dedamoji dalis – užsispyrimas. Žinoma, svarbios ir nesėkmės, kurios tampa neįkainojamomis pamokomis.
Daugybę laimėjimų pelnęs B. Vanagas tikino, kad dabar jam kur kas vertesnė antra ar trečia vietos, nes tada susimąstai, ką padarei ne taip, ką reikia patobulinti, kad atvažiuotum pirmas. Pats lenktynininkas vadovaujasi taisykle: „Kai tu nustoji keistis – tavęs nebelieka“. Ši taisyklė rodo, kad tobulėjimas, pastangos daryti kažką vis geriau yra būtina profesionalumo, sėkmės darbe sąlyga.
Egzaminas neturi kelti streso
Moksleiviams buvo įdomu sužinoti ir tai, ar per lenktynes sportininkas patiria stresą? Jie net svarstė, ar per egzaminus ir varžybas patiriamas stresas  – panašus? Mokiniai smalsavo, kaip lenktynininkui pavyksta su juo susidoroti? Anot B. Vanago, stebuklingo recepto nėra, o geriausias talismanas – pasiruošimas.
Jo nuomone, egzaminų metu parodoma tai, kas jau išmokta. Dėl to jų iš esmės nereikia bijoti. Įtampos ir streso kelia pasiruošimas jiems. Lygiai taip pat yra su lenktynėmis, varžybomis. „Karyboje yra toks posakis: „Sunku pratybose – lengva mūšyje“. Svarbiausias  pasiruošimas  – tūkstančiai ar dešimtys tūkstančių darbo valandų – vyksta prieš tai“, – kalbėjo B. Vanagas.
Jauniausiam susitikimo dalyviui Gerardui Rakickui rūpėjo sužinoti, kokių mašinų sportininkas yra turėjęs? Už drąsą pirmajam garsiai paklausti B.  Vanagas jam pažadėjo atsiųsti specialius marškinėlius. O įvardinti visus turėtus automobilius, anot sportininko, jam būtų sunku. Šiuo metu jų turi apie dvidešimt. Tarp jų – ir feraris, ir poršas.
O į Alsėdžius B. Vanagas atriedėjo BMW M3. Jį gimnazistai galėjo apžiūrėti po renginio bei fotosesijos su lenktynininku. Kai kam net nuskilo kartu su sportininku šiuo automobiliu pasivažinėti miestelio gatvėmis. Žinoma, tai moksleiviams paliko neišdildomą įspūdį. Kaip ir visas susitikimas, kuris, reikia tikėtis, daugeliui taps įkvėpimu mokytis, tobulėti ir judėti savo svajonių link.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...