Baigiamiesiems darbams rūmuose – 1,2 milijono

Alvidas Bakanauskas aprodė patalpas, kuriose bus atlikti restauracijos darbai

Alvidas Bakanauskas aprodė patalpas, kuriose bus atlikti restauracijos darbai

Žemaičių dailės muziejaus (ŽDM) direktorių Alvidą Bakanauską pasiekė džiugi žinia, kad Centrinė projektų valdymo agentūra patvirtino įstaigos parengtą projektą, pagal kurį bus baigti restauruoti kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmai. „Pagaliau baigsime 2009 metais pradėtus darbus. Kunigaikštis Mykolas Oginskis rūmus pastatė per 6-erius, o jų restauracijai prireiks net 12 metų. Bet nieko čia nepadarysi, toks finansavimo mechanizmas. Projektas didžiulis, jį teko skaidyti į etapus, kiekvieną jų teikti paeiliui ir laukti lėšų“, – sakė direktorius.

Šis etapas – jau ketvirtasis
Muziejus ir agentūra pasirašė finansavimo sutartį, pagal kurią Europos Sąjungos fondai projektui „Plungės dvaro sodybos Mykolo Oginskio rūmų rekonstravimas ir modernizavimas, kuriant aukštesnę kultūros paslaugų kokybę“ davė 737,6 tūkst. eurų. Nemažą sumą – 491,7 tūkst. – yra įsipareigojusi skirti ir Savivaldybė. Taigi bendra projekto vertė – apie 1,229 mln. eurų.
Pasidomėjus, kas bus atlikta už gautus pinigus, A. Bakanauskas atsakė, kad įgyvendinus šį projektą rūmuose nebeliks netvarkytų patalpų. Taigi bus padaryta viskas, kas nebuvo atlikta per ankstesnius tris etapus.
„Techninį projektą parengėme dar 2006 metais. Vėliau jį teko skaidyti į etapus ir kaskart koreguoti, nes laikui bėgant daug kas keitėsi – ir kainos, ir statybose naudojamos medžiagos“, – kalbėjo įstaigos vadovas.
Priminsime, kad pirmasis etapas (2006–2009 m.) buvo orientuotas į darbus parke. Jo vertė – 2,98 mln. eurų (Savivaldybės prisidėjimas – 0,24 mln.). Nuo 2009-ųjų pradėta rūmų restauracija. 2009–2013 m. įgyvendintas 1,29 mln. vertės projektas (Savivaldybės indėlis – 0,07 mln.), 2012–2015 m. darbų atlikta už 2,67 mln. eurų (Savivaldybė skyrė 0,13 mln.). Na, o šis etapas – jau ketvirtasis.
Vienoje iš patalpų – Oginskių laikų salonas
Kalbėdamas apie šį etapą, A. Bakanauskas pirmiausia paminėjo, kad rūmai pagaliau bus pritaikyti neįgaliesiems – už projekto pinigus leidžiama įsigyti jiems reikalingą įrangą: keltuvą, kuris bus pastatytas lauke, ir liftą pastato viduje.

Remontuojant rūsį bus paliktas neseniai aptiktų autentiškų grindų fragmentas

Remontuojant rūsį bus paliktas neseniai aptiktų autentiškų grindų fragmentas

Be to, bus tvarkomas rūsys – ir rytinė, ir vakarinė dalis. Jame planuojama įrengti virtuvę. „Nuolat veikiančios kavinės čia nebus, bet turėsime virtuvę, kuria bus galima naudotis, tarkim, kai reikia pamaitinti konferencijų dalyvius. Be to, joje vyks ir edukaciniai užsiėmimai“, – pasakojo A. Bakanauskas.
Antrame aukšte, vakarinėje jo dalyje, bus įrengtos šešios salės. Vienoje iš jų pagal išlikusią ikonografinę medžiagą bus atkurta biblioteka. Kitoje bus įrengtas salonas – toks, koks buvo kunigaikščių Oginskių laikais. „Parodų salėse mes nerasime Oginskių laikų dvasios. Jos pritaikytos ekspozicijoms, modernizuotos. O salonas bus toks, koks buvo tais laikais – su atitinkama sienų apdaila, lubų gipsatūra, senoviniais baldais, užuolaidomis, sietynu“, – planais dalijosi direktorius.
Darbų numatyta ir palėpėje, kur bus įrengtos atvirų fondų ir ekspozicijų salės, edukacinių užsiėmimų klasė.
Projektą užbaigti būtina iki 2021 metų balandžio 30 dienos. Taigi darbams įgyvendinti skirti dveji metai. Po šio etapo restauruotus rūmus pagaliau bus galima pateikti Valstybinei komisijai. Pasak A. Bakanausko: „Komisija pastatą priima tik tada, kai įgyvendintas visas projektas. Kol neturime komisijos parašų, lyg ir negalėtume rūmų eksploatuoti, bet eksploatuojame, nes turime vykdyti ankstesnių projekto etapų finansuotojų reikalavimą, kad objektas turi generuoti pajamas.“
„Jokios klaidos mes nepadarėme“
Priminsime, kad šis projektas Centrinei projektų valdymo agentūrai teiktas antrą kartą. Pirmąkart finansavimą norėta gauti pagal kitą programą, tačiau tada projektas buvo atmestas. Priežastis – Žemaičių dailės muziejus laiku nepateikė vieno papildomo leidimo. Tuomet, paaiškėjus, kad ŽDM negaus finansavimo, ypač piktinosi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jis apkaltino A. Bakanauską aplaidumu ir Savivaldybės kontrolieriams pavedė atlikti patikrinimą.
„Savivaldybės kontrolieriai nustatė tą patį, ko mes ir neneigiame. Tąkart teikdami projektą mes pateikėme tą leidimą, kurį visada teikdavome. Ir jis buvo galiojantis. Tačiau paaiškėjo, kad turėjome pateikti dar vieną – papildomą. Jį taip pat pateikėme, bet jau buvo po termino. Ir tada sakiau, ir dabar pakartosiu – jokios klaidos mes nepadarėme, tai tik biurokratinis nesusipratimas. Juk leidimą mes pateikėme, tik tiek, kad tai padarėme šiek tiek pavėlavę. Tą patį konstatavo ir Savivaldybės kontrolieriai“, – aiškino direktorius.
A. Bakanausko teigimu, tai, kad projektas finansuojamas pagal šią, o ne pagal ankstesnę programą, netgi geriau. Nes ana programa už paramos lėšas leido tik restauracijos darbus, o pagal šią bus galima įsigyti ir įrengti liftą, pirkti muziejinius baldus, virtuvės įrangą, edukacinėms veikloms reikalingą aparatūrą. Taigi galimybės kur kas platesnės. Anot direktoriaus, įgyvendinant projektą pagal ankstesnę programą, Savivaldybei būtų tekę investuoti daugiau, nes be lifto objekto nebūtų priėmusi Valstybinė komisija.
Šiais metais ŽDM pradės įgyvendinti ne tik šį, bet ir kitą projektą, pagal kurį kultūros reikmėms bus pritaikomas žirgyno pastatas. Šio projekto vertė – apie 1 milijonas eurų. Pagal jį bus tvarkoma centrinė žirgyno dalis: stogas, fasadas ir didžioji salė. Šiuo metu jau rengiama paraiška ir antrajam projekto etapui įgyvendinti. Gavus finansavimą, bus baigtas dengti stogas ir tvarkoma vakarinė pastato dalis.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...