Plungei gresia tiesioginis valdymas

Pasak valdančiųjų, Plungės rajono meras per daug įnikęs į ūkinę veiklą, dėl to Savivaldybė vis dar neturi

Pasak valdančiųjų, Plungės rajono meras per daug įnikęs į ūkinę veiklą, dėl to Savivaldybė vis dar neturi direktoriaus

Nors jau praėjo daugiau kaip mėnuo po pirmojo naujos sudėties Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžio, Savivaldybė iki šiol neturi nei administracijos direktoriaus, nei pavaduotojo. O tai reiškia, kad vis arčiau ta data, kai Vyriausybė gali inicijuoti Savivaldybės valdymo perėmimą ir skelbti naujus Tarybos bei mero rinkimus.

Lauktų nauji rinkimai
Vietos savivaldos įstatymas numato, kad mero pavaduotojas ir administracijos direktorius turi būti paskirti per du mėnesius nuo pirmojo naujos kadencijos Tarybos posėdžio. Kadangi šis Plungėje įvyko balandžio 11-ąją, galutinis terminas tą padaryti – birželio 11-oji.
Ir nors laiko, regis, dar yra, jau pasigirsta nerimo gaidelių, kad gali būti nesuspėta paskirti administracijos vadovus. Dėl konservatorės Astos Beierle-Eigirdienės skyrimo į mero pavaduotojo postą nubalsuota jau per pirmąjį Tarybos posėdį, o kada bus balsuojama už valdančiosios daugumos pasiūlytą Mindaugo Kauno kandidatūrą į direktorius – nežinia.
„Žemaičio“ žiniomis, rajono meras Audrius Klišonis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pažymą dėl M. Kauno tinkamumo eiti šias pareigas jau gavo. O dėl pažymos, leidžiančios jam dirbti su slapta informacija, į Valstybės saugumo departamentą (VSD) kreiptasi tik praėjusį penktadienį, t. y. gegužės 10 dieną.
Pastaroji institucija yra nusimačiusi 40 darbo dienų terminą, per kurį privalo pateikti pažymą. Vadinasi, valdančiųjų siekis patvirtini direktorių jau per šį Tarybos posėdį, vyksiantį gegužės 30 dieną, gali ir neišsipildyti. Jei ši pažyma bus gauta tik prasidėjus birželiui, teks šaukti neeilinį Tarybos posėdį. O jei jos nebus sulaukta net iki birželio 11-osios?
„Tada turėsiu informuoti Vyriausybę, kad Plungės rajono savivaldybės taryba per įstatymo numatytą terminą, t. y. per du mėnesius, nesugebėjo paskirti administracijos direktoriaus. O ši (Vyriausybė – aut.) spręs, ar kreiptis į Seimą dėl tiesioginio valdymo įvedimo“, – „Žemaičiui“ sakė situaciją stebinti Vyriausybės atstovė Telšių apskrityje Loreta Bagdonavičienė.
Vis dėlto net ir tokiu atveju nebūtinai bus nuspręsta įvesti tiesioginį Savivaldybės valdymą. Esą tokios kraštutinės priemonės imamasi labai retai, nes procedūros užtrunka ilgai ir brangiai kainuoja. Įvedus tiesioginį valdymą meras bei Taryba netenka savo įgaliojimų ir skelbiami nauji rinkimai.
Panaši situacija ir Telšiuose
Mažeikių rajono savivaldybės taryba administracijos vadovą išsirinko šį pirmadienį, gegužės 13-ąją. Ja tapo SODROS Mažeikių skyriui iki tol vadovavusi Laima Nagienė. Rietavo savivaldybės taryba už buvusio direktoriaus Vytauto Dičiūno skyrimą administracijos vadovu nubalsavo tik vakar ir tik iš antro karto.
Telšiuose situacija – panaši kaip ir Plungėje, mat opozicijoje esantis meras niekaip nesutinka su valdančiosios daugumos teikiamomis kandidatūromis. Tiesa, Plungės meras nė karto viešai neišreiškė nepasitenkinimo valdančiųjų pasiūlyta kandidatūra į administracijos vadovus, tad belieka tik spėlioti, kodėl taip ilgai delsta sutvarkyti reikiamus formalumus.
O kaip kitose savivaldybėse? „Yra visokių variantų. Kai kur Tarybos nariai atsisakė savo mandatų, nes buvo teikiamos jų kandidatūros į administracijos direktorius, tačiau pritrūko balsų jiems paskirti. Tiesiog politinius viražus labai sudėtinga prognozuoti“, – kalbėjo Vyriausybės atstovė.
Sumaištis – ne vienoje savivaldybėje
Pasak jos, koją kiša ne tik politinės rietenos, bet ir šiemet sugriežtinta administracijos direktorių skyrimo procedūra. Sumaištį kelia prieštaringai vertinamas VSD savivaldybėms išplatinas dokumentas, kuriame reikalaujama sprendimą dėl direktoriaus paskyrimo priimti tik gavus šios institucijos išvadą su siūlymu išduoti/neišduoti asmeniui leidimą dirbti su įslaptinta informacija.
Esą reaguodamas į kilusią sumaištį, Vyriausybės kancleris yra parašęs raštą, prašydamas paspartinti šių VSD pažymų išdavimą (kaip jau minėta, dabar tam yra numatytas 40 darbo dienų terminas). Motyvuojama tuo, kad šis terminas kertasi su Vietos savivaldos įstatymu, reikalaujančiu administracijos direktorių paskirti per 2 mėnesius nuo pirmojo Tarybos posėdžio.
Ieškodamos išeities, kai kurios savivaldybės jau pasiskyrė administracijų vadovus nesulaukusios VSD pažymos, prie paskyrimo pridėjusios sąlygą, kad paskirtieji asmenys su įslaptinta informacija galės dirbti tik gavę VSD leidimą.
Ar tokia procedūra yra teisėta? „Kaip ir teisėta, nes minėtas naujasis reikalavimas nedraudžia skirti direktorius dirbti ne su slapta informacija“, – svarstė L. Bagdonavičienė. Vadinasi, tai būtų viena iš išeičių, kaip Plungei nelaukiant birželio 11-osios pasiskirti administracijos direktorių. Žinoma, tuo atveju, jei iki to laiko nebus gauta minėtoji VSD pažyma.
Nori pasirinkti atsakingai
Kaip ten bebūtų, akivaizdu, kad jei Plungės rajono savivaldybė užklausą dėl M. Kauno tinkamumo eiti jam pasiūlytas direktoriaus pareigas ir STT, ir VSD būtų išsiuntusi tuoj po pirmojo Tarybos posėdžio, dabar abi pažymos jau būtų gautos. Ir nebūtų kliūčių dėl jo skyrimo į postą balsuoti jau gegužės 30 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje.
Kodėl į VSD su prašymu išduoti M. Kaunui leidimą dirbti su įslaptinta informacija kreiptasi tik gegužės 10 dieną, t. y. praėjus mėnesiui po pirmojo naujos kadencijos Tarybos posėdžio, „Žemaitis“ teiravosi rajono mero A. Klišonio.
„Turėjau neigiamos patirties su buvusiu administracijos direktoriumi, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, prisipažino ėmęs kyšį. Tiesa, ši detalė STT pažymoje nebuvo paminėta. Kodėl? Tai jūs man pasakykit. Ir pastarąją, ir dabar naują kandidatūrą teikia ta pati organizacija (rinkimų komitetas „Vieninga Plungė“), tad šįkart norėjau įsitikinti, kad į direktorius siūlomas M. Kaunas yra tinkamas šioms pareigoms. Todėl pirma laukiau STT pažymos, o kai ji atėjo, kreipėmės ir į VSD. Tiesiog noriu pasirinkti atsakingai“, – sakė rajono vadovas.
O jei vis dėlto ta pažyma iki birželio 11-osios taip ir nespės ateiti? „Šitoje situacijoje ne mano galioje kažką paspartinti. Taryba padarė viską, kas nuo jos priklauso, o jei tam tikros institucijos dirba ne taip greitai, kaip norėtųsi, čia jau ne mūsų atsakomybė“, – pabrėžė A. Klišonis, paminėdamas, kad naująjį VSD reikalavimą direktorių skirti tik jam gavus leidimą dirbti su įslaptinta informacija vertina kaip perteklinį. Esą per pastaruosius 4-erius metus Savivaldybė negavo nė vieno dokumento su žyma „Slaptai“, tad nėra ko tikėtis, kad jie užplūs Savivaldybę paskyrus naująjį direktorių.
„Mūsų merui patinka direktoriauti“
Kiek kitaip šią situaciją vertina mero pavaduotoja, valdančiosios daugumos atstovė A. Beierle-Eigirdienė. Pasak jos, meras specialiai neskubėjo siųsti užklausos į VSD, kad kuo ilgiau galėtų vienas priiminėti jam ir jo bendražygiams palankius sprendimus.
Ji sakė stebinti šią situaciją ir nesanti ja patenkinta. Juolab kad kitos savivaldybės užklausas ir STT, ir VSD dėl reikalingų pažymų išsiuntė iškart po pirmojo Tarybos posėdžio ir jau spėjo pasiskirti direktorius, o Plungė vis dar stoviniuoja vietoje. Dėl to esą labai kenčia darbų kokybė ir sparta. Ką jau kalbėti apie tai, kad kai kurie svarbūs finansiniai dokumentai privalo būti tvirtinami dviem parašais, o dabar juos pasirašinėja vienintelė administracijai laikinai vadovaujanti Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė.
„Mūsų merui patinka direktoriauti. Jis yra įpratęs vadovauti skyrių vedėjams ir specialistams, kontroliuoti darbus. Matau, kad lekia žiūrėti vos ne kiekvienos atvežtos žvyro krūvos. Taip neturėtų būti. Meras neturi užsiimti ūkine veikla. Tai – administracijos direktoriaus atsakomybė. O merui reikėtų labiau rūpintis strategijomis. Turim daug problemų ir su greitąja, ir su ligonine. Netrūksta jų ir mokyklose, bet šie reikalai nustumti kažkur į šoną“, – kalbėjo A. Beierle-Eigirdienė.
Vis dėlto pats A. Klišonis tokius jam metamus kaltinimus vadina politikavimu. „Rinkiminės aistros turėtų būti jau atvėsusios, ar ne?, – retoriškai klausė jis. – Turim pasiskyrę vicemerę, sudarę komitetus. Veikla vyksta. Nėra jau taip blogai.“

10 komentarai(-ų)

 • ukininko patarejas:

  Ponas mere,

  Gal liaukitės žaisti šiuos žaidimus. Ar galite ranką pridėjęs prie širdies pasakyti, kad viską ką jus darote yra vardan Plungės miesto ir žmonių gerovės? Nė karto nepasimovėte ant asmeninių ar partinių ambicijų ir interesų? Ar galite nuoširdžiai atsakyti bent jau sau? Mums galite nieko neatsakyti, kad nereikėtų meluoti :))
  AR jus galvojate, kad didžioji dalis žmonių yra užpiltomis akimis ir nesuvokia dalykų?
  Jus mokate gražiai ir užtikrintai kalbėti ir gana įtaigiai bei solidžiai, kas kelia žmonem susižavėjimą, bet….
  Jeigu jums iš tiesų rūpėtų Plungės miesto gerovė, jus puikiai galėtumėte dirbti su įvairių partijų atstovais, bet kadangi pas jus labai daug ryškių „ranka ranką plauna“ bajerių, jums palankių įmmonių ir asmenų protegavimas – tai nieko ir nesigauna.
  Kas pakito nuo sovietmečio? – o gi mažai kas :) kažkaip mažai kam iš tiesų rūpi ne tai, kad miesto gerovė, bet visos Lietuvos. Mes užsidedame karūnas ir žaidžiame šeimininkus.
  Mieste bardakas (ir nereikia pasakoti, kaip kelius tvarkote – mes tai matome), su viešaisiais pirkimais – daug klaustukų, su kultūra irgi kažkoks sovietmetis. Pastatytas didelis pasatas, kuriame sėdi jums palankus žmogus ir toleruojate sovietčiną vadindami tai didelę kultūra?
  Kur bebesi pirštu – krūva mėšlo.
  Žodžiu, Audroni, lazda turi du galus 😀
  Tauta gal naivi, bet ne akla.

  UŽ PLIUNGĘ, UŽ LIETUVĄ, BROLIAI IR SESERYS.

  Ūkininko patarėjas Bronislovas Išdaiga

 • PETRAS KURMELIS:

  Gerbiamas UP kas gero buvo nuveikta Plungėje iki Klišonio

 • ŪP:

  Saulių Skvernelį į merus!!!!!

 • plungiskis:

  ukininko patarejas teisingai parašė,šaunuolis o mero garbintojai tyliai bukit matysim toliau

 • plunge:

  Šaunuolis ūkininko patarėjas.Spaudžiu ranką.Varyt von ta Plikšonį, užteks jam žmones iš darbų atleidinėt.Plungės caru save laiko.Šlykštu.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...