Po gaisro Paryžiaus katedroje – nerimas dėl mūsų šventovių

Stalgėniškiai susirūpino savo šventovės saugumu

Stalgėniškiai susirūpino savo šventovės saugumu

Po balandžio mėnesį visą pasaulį sukrėtusios tragedijos, kada didžiulis gaisras nuniokojo garsiąją šimtmečių senumo Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą bei joje saugotas neįkainojamas meno vertybes, sunerimta ir dėl mūsų krašto šventovių saugumo. Pirmasis galimo pavojaus signalas pasigirdo iš Stalgėnų. Jų seniūnas bei parapijos klebonas kreipėsi į rajono valdžią su prašymu skirti finansinę paramą Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios gaisrinės signalizacijos įrengimo darbams. Stalgėniškių noras pasirūpinti kaimo šventovės saugumu aptartas per pirmadienį vykusį Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį.

Stalgėnų seniūnijos gyventojai išreiškė didžiulį susirūpinimą dėl savo bažnyčios saugumo. Esą 1918-aisiais pastatyta šventovė yra medinė, bet joje iki šiol nėra įrengta gaisrinė signalizacija. Žmonės baiminasi, kad nelaimės atveju liepsnų liežuviai sunaikintų ne tik patį pastatą, bet ir joje esančias vertybes – penkios čia esančios šventųjų skulptūros yra įtrauktos į Kultūros vertybių registrą.
Užsiliepsnojus bažnyčiai, didžiulė tikimybė, kad liepsnos įsisuktų ir į šalia esančius gyvenamuosius pastatus, kurių dauguma – taip pat mediniai.
Parapija jau spėjo pasidomėti, kiek preliminariai kainuotų įsirengti minėtą signalizaciją, todėl komiteto nariams buvo įvardinta konkreti pinigų suma – 3 700 eurų. Prisidėti žada ir pati parapija, tačiau visos reikiamos sumos nesurinktų, nes paprasčiausiai yra per maža.
Stalgėnų žmonės vylėsi, kad valdžia neliks abejinga ir skirs lėšų. Bet Švietimo, kultūros ir sporto komitetas konkrečių pažadų negalėjo duoti. Pasiūlė šį prašymą aptarti kolegoms, kurie turi teisę spręsti su pinigais susijusius klausimus. Tik pridūrė, kad šiuo metu Savivaldybės biudžete nėra atliekamų lėšų. Visos esą išdalintos.
Nepaisant to, posėdžiavusieji pritarė, kad problema – išties rimta. Pasigirdo replikų, kad reikėtų pasirūpinti ir kitomis bažnyčiomis, nes esanti Stalgėnuose – ne vienintelė, kurioje nėra įrengta gaisrinė signalizacija.
Prisiminta ir balandžio mėnesį visą pasaulį sukrėtusi nelaimė, kai gaisras bandė pasiglemžti garsiąją Paryžiaus katedrą ir joje buvusias meno vertybes.
Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį taip pat būta garsiau nuskambėjusių gaisrų. Tai ir 2009-ųjų gaisras, kai sudegė medinė Labanoro bažnyčia, ir 2012-ųjų rudenį kilęs gaisras, visiškai sunaikinęs Kulautuvos bažnyčią. Tais pačiais metais degė ir Tytuvėnų vienuolyno ansamblis. Po metų ugnis įsisuko ir pasiglemžė medinę Balbieriškio bažnyčią. 2016-ųjų pavasarį visiškai sudegė medinė Švč. Mergelės Marijos bažnyčia Ignalinos rajone, Ceikinių kaime.
Gaisrų yra mačiusios ir Plungės šventovės. Tik per plauką, berods 2012-aisiais, nesupleškėjo ir ta pati šimtametė Stalgėnų bažnyčia. Medinė jos siena buvo aplieta degiu skysčiu ir padegta. Laimei, ugnis didelio bažnyčios ploto neapėmė, liepsnos nulaižė tik mažą dalį sienos.
Belieka tikėtis, kad valdžia visa tai įvertins ir pasirūpins būtiniausiomis saugumo priemonėmis mūsų krašto šventovėse.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...