Minint Žemaitijos metus – tautinių instrumentų festivalis

Akimirka iš festivalio

Akimirka iš festivalio

Tautinės muzikos ansamblių ir orkestrų festivalis „Trimitatis“, kuriuo siekiama puoselėti kultūros tradicijas bei ugdyti meilę tautinei muzikai, gimė prieš devyniolika metų. Nuo 2001-ųjų Žemaitijos ir Klaipėdos krašte jis rengiamas kasmet, todėl drąsiai galima teigti, jog yra tapęs tradiciniu renginiu, stipriai įleidusiu savo šaknis į kultūrinį gyvenimą. Per beveik du gyvavimo dešimtmečius festivalis spėjo apsilankyti įvairiuose miestuose ir miesteliuose, o praėjusį penktadienį sudrebino ir Plungės padangę. Festivalio dalyviai rinkosi į Mykolo Oginskio meno mokyklos kiemelį.

Tiesa, mūsų mieste „Trimitatis“ viešėjo ne pirmą kartą. Tautinių instrumentų muzika, dovanota festivalio orkestrų ir ansamblių, pirmąkart Plungėje skambėjo 2007-aisiais. Jau tąkart plungiškiai įrodė esantys neabejingi  muzikavimo liaudiškais instrumentais tradicijai, mat sukvietė šimtus pastarosios puoselėtojų.
Netrūko jų ir šiemet. Į M. Oginskio meno mokyklos rengtą festivalį suplūdo bene pusė tūkstančio dalyvių: tradicinių kanklių, skudučių, birbynių, koncertinių kanklių, mišrūs tautinių instrumentų ansambliai ir orkestrai, chorai, folkloro ansambliai ir šokių kolektyvai iš Gargždų, Klaipėdos, Kretingos, Naujosios Akmenės, Neringos, Palangos, Jurbarko, Mažeikių, Šilalės, Šilutės, Tauragės, Ventos, Vėžaičių, Kuršėnų, Salantų ir, žinoma, Plungės. Sulaukta net svečių iš Viljandžio (Estija) bei Tukumo (Latvija).
Renginio metu prisiminta, kad pirmasis festivalis surengtas Gargžduose. Kasmet vis kitoje savivaldybėje viešintis „Trimitatis“ yra apsukęs ne vieną ratą po Žemaitijos miestus ir miestelius. Yra vykęs ir Rietave. Per beveik dvidešimt metų festivalis neprarado populiarumo. Atvirkščiai – jis tik auga, mat yra itin aktualus savo siekiu išsaugoti, puoselėti ir perduoti muzikavimo tautiniais instrumentais tradiciją.

Mažieji festivalio dalyviai

Mažieji festivalio dalyviai

Žinoma, tai padaryti galima tik pasitelkus profesionalius bei savo darbui atsidavusius pedagogus bei vadovus. Prie tokių neabejotinai priskiriami ir
M. Oginskio meno mokyklos darbuotojai. Jų dėka Žemaitijos metams skirtas tautinės muzikos festivalis nepaliko abejingų. Net viešojoje erdvėje dalyviai dalijosi įspūdžiais apie nepaprastą jausmą vilkėti tautinį kostiumą, groti vienu ritmu kanklėmis, lamzdeliais, birbynėmis ir kitais instrumentais kartu su visais atlikėjais, kurių būta keli šimtai.
Koncertais Plungės miesto ir rajono ugdymo įstaigose – Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinėje mokykloje, „Ryto“, Akademiko Adolfo Jucio pagrindinėse bei Senamiesčio mokyklose, „Babrungo“ progimnazijoje ir Kulių gimnazijoje – prasidėjęs festivalis stipriausiai suskambėjo po pietų, kai kolektyvai sugužėjo į Meno mokyklos kiemelį, kuriame vyko baigiamasis koncertas.
Šalia veikė „Menų mugė“, kvietusi mažuosius Plungės gyventojus lankyti Meno mokyklą ir ugdytoje čia savo meninius sugebėjimus.
Gausiai susirinkusią publiką džiugino vienas kitą keitę tautinės muzikos kolektyvai ir jų jungtiniai orkestrai. Ypač klausytojams patiko išgirsti specialiai šiam festivaliui susibūrusį regiono tautinių instrumentų mokytojų orkestrą „Trimitatis“, kurio meno vadovė – tautinės muzikos asociacijos prezidentė Algytė Merkelienė, o vyr. dirigentas – profesorius Vytautas Tetenskas.
Į po dvylikos metų į Plungę sugrįžusį renginį sugužėjo daug tautinių instrumentų mokytojų, buvusių M. Oginskio meno mokyklos auklėtinių, dabar sėkmingai dirbančių Klaipėdos ir Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklose. Juos bei visus festivalio dalyvius, organizatorius ir svečius, kaip ir dera, pasveikino meras Audrius Klišonis. Sveikinimo žodį tarė ir Seimo narys Jurgis Razma bei kiti svečiai.
Festivalio metu neužmiršta padėkoti ir jį rengusiems  mūsų miesto Meno mokyklos Tautinių instrumentų skyriaus mokytojams: Jūratei Zubienei, Irenai Urbonienei, Dainiui Griškai bei jiems talkinusiems kolegoms ir direktorei Ritai Urniežienei.
Baigiantis festivaliui, R. Urniežienė kartu su Plungės savivaldybės vicemere Asta Beierle-Eigirdiene „Trimitačio“ regalijas įteikė klaipėdiškiams. Vadinasi jubiliejinį – dvidešimtąjį – savo veiklos puslapį festivalis atvers Klaipėdoje.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...