Vieniems – skerdynės, kitiems – džiugi diena

Laisvei po kojomis – tai, kas liko iš šimtamečių liepų

Laisvei po kojomis – tai, kas liko iš šimtamečių liepų

Tiek dėmesio, kiek Plungė sulaukė šią savaitę, nebuvome gavę dar nuo tada, kai rajono valdžia, nepaisydama ekspertų perspėjimų, ketino ir toliau vežti vaikus pasižvalgyti po provokaciją kartą mums jau surengusį Krasnogorską (Rusija). Šįkart dėmesio centre atsidūrė Laisvės alėjos liepos, kurias dabar galima pamatyti tik nuotraukose ir feisbuką antradienį užplūdusiuose pasipiktinusių gamtos mylėtojų pasisakymuose. Babrungo slėnio ir Laisvės alėjos rekonstrukcijos projektą rengęs telšiškis architektas Algirdas Žebrauskas dar prieš metus, pasirašant rangos darbų sutartį, perspėjo, kad atsisveikinimo su medžiais momentas nebus lengvas, bet kad sukels tiek emocijų, tikriausiai nesitikėjo net ir jis.

Kova – vien tik feisbuke
„Skerdynės Plungėje. Išpjauti, išguldyti medžiai su perinčių paukščių lizdais. Kur žmonės?“ – feisbuke klausė šia istorija susidomėjusi viena ponia iš Vilniaus. Atsakant į jos klausimą galima pastebėti, kad pjauti liepas antradienį pradėję „Plungės lagūnos“ vyrai ir tą, ir kitą dieną darbavosi visiškai ramiai. Nebuvo nė vieno protestuojančiojo prieš tokį vietos valdžios sprendimą.
Tuo tarpu tikroji kova virė socialiniuose tinkluose. Vieni keikė vietos valdžią ir net siuntė jai linkėjimus susirgti pačiomis baisiausiomis ligomis, kiti nesivaržydami rašė, kad už viską atsakingas meras Audrius Klišonis ir tie, kurie išrinko jį antrajai kadencijai.
Progos į ugnį šliukštelėti žibalo nepraleido ir kai kurie vietos politikai, viešai pareiškę, kad nepritaria, jog liepos pjaunamos paukščiams dar perint. Tačiau toks pareiškimas tuoj pat sulaukė kritikos, kad jau per vėlu mojuoti protesto vėliava.
Ir išties, dabar galima tik spėlioti, kodėl anksčiau niekas nesidomėjo, kada tuos medžius ketinama pradėti pjauti, nors visi (Tarybos nariai – tai tikrai) žinojo, jog šio darbo bus imtasi šiemet. Klausimų apie tai niekam nekilo net pristatant projektą Savivaldybėje.
Vienas komentatorius taikliai pastebėjo, kad žmonės iš politikų tikisi ne piktų žinučių feisbuke, bet pastangų susodinti atsakingus asmenis prie bendro stalo ir bandyti rasti visoms pusėms priimtiniausią sprendimą. Akivaizdu, kad šįkart niekas nematė reikalo tartis, o kai užburzgė pjūklai, beliko tik pirštais vienas į kitą rodyti.

Laisvės alėja liko be liepų, o Babrungo slėnis – be 1981 m. statytos estrados

Laisvės alėja liko be liepų, o Babrungo slėnis – be 1981 m. statytos estrados

„Jų darbas – vienas, mūsų – kitas“
„Gegužės 27 d. Laisvės alėjos liepos sužymėtos kirsti su perinčiais paukščiais, inkilais, karvelių, keršulių lizdais. Kiekvieną akimirką gali pradėti pjauti. Prašome mero pristabdyti medžių pjovimą, kol paukščiai išves vaikus, bent iki liepos 1 d. Mieste yra pradėta daug darbų, kurie taip drastiškai nekenkia gamtai, ir galima juos tęsti. Prašome humaniško požiūrio į gyvybę“, – rašoma redakciją antradienio rytą pasiekusiame laiške, kurį pasirašė Plungės žalieji.
Netrukus į mūsų pašto dėžutę įkrito ir antras jų laiškas. „Meras nereagavo, liepos jau pjaunamos. Beliko tik nufotografuoti situaciją. Paukščiukai lando po šakom, ieškodami lizdelių. Pažymėti net du medžiai su drevėm, kur peri dančiasnapiai. Gal vaikus išsivedė…“
Antradienį priešpiet, nuskubėję savo akimis pamatyti, kas vyksta, patekome į patį darbų sūkurį. „Plungės lagūnos“ vyrai energingai leido žemėn vieną liepą po kitos. „Duotas nurodymas šiandien nupjauti visas“, – sakė vienas iš darbininkų.
Netrukus į alėją atskubėjo ir meras Audrius Klišonis. Pasidomėjus, ar gavo Plungės žaliųjų prašymą pristabdyti darbus, jis sakė tokio rašto kol kas nematęs. „Žinote, pas mus didelis laiškų srautas. Gali būti, kad gavome, bet kol kas jo nemačiau“, – kalbėjo rajono vadovas. O paklaustas, kaip vertina tokį žaliųjų susirūpinimą, tik gūžtelėjo pečiais: „Jų darbas – vienas, mūsų – kitas.“
Užaugo kartu su liepomis
Visa Laisvės alėja antradienį buvo aptverta ir darbininkai šūkčiojo smalsuoliams, kad šie laikytųsi atokiau. Bet norinčiųjų pamatyti, kas vyksta, buvo vos vienas kitas. Šalia stoviniavo daugiausiai vietos gyventojai.
Viena alėjoje sutikta moteriškė emocingai aiškino negalinti žiūrėti, kas vyksta, todėl einanti toliau nuo viso šio triukšmo.
„Niekas mūsų neperspėjo, kaip čia viskas bus, kada prasidės. Girdėjom, jog žada pjauti, bet nebuvo jokio susitikimo su gyventojais, nieko. Ir staiga šiandien kad užgriuvo… Aš čia, šioje alėjoje, gimiau ir užaugau. Čia gyvenu ir dabar. Kai maža buvau, buvo mažos ir šios liepos, o man jau 75-eri. Tad kaip neskaudės širdies matant tokį vaizdą“, – kalbėjo moteris.
Priešingai situaciją įvertino kitas sutiktas šios alėjos gyventojas, prisistatęs Romu. Vyras kalbėjo, kad tuos medžius seniai reikėjo pjauti, nes daugelis jų – seni ir pažeisti. „Matote – tik viena žievė sveika“, – rodė į nupjautų liepų kamienus.
Jų pjūviai išties atskleidė ne kokį vaizdelį – daugelio medžių šerdys buvo sutrešusios. Anksčiau ar vėliau šios liepos, įveiktos stipresnio vėjo, būtų virtusios žemyn ir, greičiausiai, pridariusios žalos aplinkiniams.
Romas kartu su dar vienu kaimynu kalbėjo, jog džiaugiasi dėl prasidėjusių Babrungo slėnio ir Laisvės alėjos rekonstrukcijos darbų. „Šviesu bus, gražu, kai viską sutvarkys. Atsinaujinsim“, – kalbėjo jie, o netoliese nuvirtus dar vienai liepai tarsi atsisveikindami nelinksmai atsiduso: „Ateina laikas… Nieko nepadarysi…“
Vietoj 83 senų liepų – 49 naujos
Apie tai, kad teks atsisveikinti su Laisvės alėjoje daugybę metų žaliavusiomis liepomis, kalbėta nuo tada, kai buvo nuspręsta rekonstruoti Babrungo slėnį ir Laisvės alėją. Projektuotojai rėmėsi 2017-ųjų gegužę arboristo, biologo ir ekologo Algio Devenio parengta Laisvės alėjos medžių būklės vertinimo išvada, kurioje konstatuojama, kad čia augančios 83 liepos yra „nepatenkinamos sanitarinės būklės“, „medžiai pavojingi juos supančiai aplinkai, gyventojams“.
Rekonstruota Laisvės alėja bus apsodinta naujomis taršiai miesto aplinkai pritaikytomis ir ligoms atspariomis europinėmis liepomis „Pallida“. Kad alėja būtų šviesesnė, medžių bus pasodinta mažiau – 49, išlaikant istorinį zigzago sodinimo principą.
O kam bus panaudota nupjautų liepų mediena? Kaip sakė meras A. Klišonis, laikinai ji bus sandėliuojama Varkaliuose, o vėliau išdalinta sunkiai besiverčiantiems rajono gyventojams, savo būstus šildantiems krosnimis. Dėl to jie esą gali kreiptis į seniūniją, kur jiems bus išaiškinta visa tvarka.
Ekologės komentaras
Pradėjus piktintis, kad liepos pjaunamos paukščių perėjimo metu, imta dalintis žinia, esą tą daryti draudžia net teisės aktai. Ar tai tiesa, „Žemaitis“ teiravosi Plungės rajono savivaldybės ekologės Robertos Jakumienės. Pateikiame jos komentarą:
„Paukščių direktyva numato, jog paukščių perėjimo metu negalima pjauti medžių saugomose teritorijose: nacionaliniuose parkuose, draustiniuose. Akivaizdu, kad Laisvės alėja nėra priskirta prie tokių teritorijų, tad jai šis direktyvos reikalavimas negalioja.
Paprastai leidimus, kokius medžius, augančius viešosiose erdvėse, galima pjauti ar drastiškai genėti, išduoda Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos, kurios narė esu ir aš. Bet šiuo atveju komisija klausimo, ar leisti pjauti alėjos liepas, nenagrinėjo. Leidimas pjauti medžius išduotas remiantis arboristo A. Devenio atlikto tyrimo išvadomis, kad medžiai yra seni bei ligoti ir juos rekomenduojama pjauti. Žinių, kad alėjos liepose gyventų kokie reti ir saugotini paukščiai, nesame gavę. Be to, didžioji dalis paukščių šiuo metu jau yra išperėję ir jų jaunikliai jau skraido.“

3 komentarai(-ų)

  • ar:

    visa laime, kovarniu maziau bus… lizdu maziau

  • Dangyra:

    Puikus projektas, matosi kaip Plungė tvarkosi. Seniai reikėjo tvarkyti alėją nes jokio grožio nebebuvo. Tegu neraudoja bobutės, nes nieko amžino nėra. O kai sutvarkys viską naujai, džiaugsis visi.

  • WOL:

    Visą parką išpjaukit – varnų neliks!!! Džiaugsis bobutės.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...