Utilizacijos įmonę tikrins ir komisija, ir aplinkosaugininkai

Rietaviškiai ir pelaitiškiai nuolat kenčia nuo netoliese esančios gamyklos skleidžiamo dvoko

Rietaviškiai ir pelaitiškiai nuolat kenčia nuo netoliese esančios gamyklos skleidžiamo dvoko

Gegužės mėnesį, Rietavo savivaldybės tarybos ir komitetų posėdžių metu, bendrovės „Rietavo komunalinis ūkis“ direktorius Alvydas Rojus skundėsi, kad UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ („Biovast“) į nuotekų valymo įrenginius leidžia pernelyg užterštas nuotekas. Dėl šios priežasties komunalininkams net sklendę teko užsukti ir pagrasinti: jei tai kartosis, vamzdis vėl bus blokuojamas ir kviečiami aplinkosaugininkai – kad nuotekos į kokius krūmynus nenutekėtų.
Praėjus maždaug mėnesiui pasidomėjome, ar situacija pasikeitė, ar komunalininkams vis dėlto teko užsukti sklendę ir kreiptis į aplinkosaugininkus? Aiškinomės ir dėl kvapų, mat posėdžių metu kalbėta, kad Rietavo ir šalia miesto esančio Pelaičių kaimo gyventojams vėl nosį riečia šios gyvūnų gaišenas perdirbančios gamyklos skleidžiami ne patys maloniausi aromatai.

Nuotekos – jau ne tokios užterštos
„Rietavo komunalinio ūkio“ vadovas A. Rojus minėjo, kad šiuo metu problemų dėl „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ kaip ir nėra. „Jie nuotekas leidžia į mūsų įrenginius, bet jos nebėra tokios užterštos, kokios buvo tuomet, kai kalbėjau apie jas per posėdžius. Tada mūsų įrenginiai net nepajėgė jų išvalyti, mat yra pritaikyti buitinėms nuotekoms, o jų – gamybinės, užterštos riebalais“, –
sakė direktorius.
A. Rojaus teigimu, prieš kurį laiką jie buvo susitikę su „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ atstovais ir jiems pasakę tą patį, apie ką kalbėjo ir posėdžių metu – jog užsuks sklendę ir kvies aplinkosaugininkus, kad šie sužiūrėtų, kur nuteka užterštos nuotekos, kurių nepriima „Rietavo komunalinis ūkis“.
Direktoriaus tikinimu, po šio susitikimo situacija pasikeitė. „Nežinau, kaip jie tvarkosi, bet kažkaip tvarkosi. Pas mus tokios užterštos nuotekos nebepakliūva. Kiek žinau, pagal technologiją jie teršalus turėtų išvežti deginti. Ar veža, neaišku“, – kalbėjo A. Rojus.
Pasak jo, prieš kurį laiką vietos medžiotojai buvo aptikę žarną, kuria nuotekos iš įmonės tekėjo tiesiog į krūmynus. Tuomet buvo pranešta aplinkosaugininkams, bendrovė esą buvo nubausta.
Tą patvirtino ir Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos Plungės aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Nerijus Ablingis. Anot jo, anksčiau įmonė ne kartą tikrinta ir ne kartą bausta už pažeidimus. Tačiau pastaruoju metu viskas lyg ir aprimę, skundų nebegaunama.
„Nepaisant to, birželio 20-ąją „Rietavo veterinarinėje sanitarijoje“ numatytas planinis visos veiklos patikrinimas. Tada ir bus aišku, ar įmonė dirba tvarkingai, ar ne“, – sakė jis.
Smarvė vėl sugrįžta
O kokia situacija dėl kvapų? Rietavo savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė minėjo, kad kuriam laikui gyventojų skundai dėl kvapų buvo liovęsi, tačiau pastaruoju metu jų vėl netrūksta.
„Šią savaitę negavau nė vieno elektroninio laiško, tačiau prieš tai pranešimų apie smarvę buvo net keletas. Visi jie – iš Pelaičių kaimo“, – pasakojo penktadienį kalbinta ekologė. V. Andrijauskienė minėjo, kad gavusi pranešimus kreipėsi į bendrovę, tačiau iš jos jokio atsakymo nesulaukė: „Kartais jie atsako, bet atsakymas visada toks pat – esą buvo gedimas, bet dabar jis jau likviduotas.“
Ekologė dėl kvapų besiskundusius gyventojus paraginusi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Šie taip ir padarę. Tad dabar jau sudaryta komisija, kuri artimiausiu metu vyks į „Biovast“ aiškintis, ar smirdi, kokio intensyvumo ta smarvė.
Analogiška komisija, į kurią įtraukiami Visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Savivaldybės ir Aplinkos apsaugos inspekcijos atstovai, pernai įmonę tikrino du kartus. Tačiau… lyg tyčia jokių nemalonių kvapų „pagauti“ nepavyko.
Anot V. Andrijauskienės, šįkart patikrinimo data dar nėra nustatyta, bet ji ir nebūtų skelbiama – jei bendrovė žinos, kada ją tikrins, tikrai susitvarkys taip, kad tądien nesmirdėtų.
Grynas oras – prabanga
Pelaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Jurgita Grikšienė patvirtino, kad pastaruoju metu bendradarbiauja su Visuomenės sveikatos centro Telšių skyriumi, kuris organizuoja komisiją.
„Nustatyti kvapą nėra taip paprasta, kaip atrodo, – sakė pirmininkė. – Pagal įstatymą komisiją į vietą galima kviestis ne tada, kai užuodžiami kvapai, o tik iš anksto nustatytą dieną ir valandą. Kadangi smirdi ne nuolat, nutaikyti labai sudėtinga – juk negali žinoti, kurią dieną dvoks. O jei komisija atvyksta ir smarvės nėra, konstatuoja, kad pranešimas nepasitvirtino.“
J. Grikšienės teigimu, „Rietavo veterinarinė sanitarija“ turi visas galimybes tuos kvapus suvaldyti, tačiau taupymo sumetimais to nedaro. „Juk mes pasikalbam su darbuotojais ir žinome, kaip ten viskas vyksta. Verslas yra verslas. Jam svarbu pinigai, o kad taupoma mūsų sąskaita, niekam nerūpi. Bendrovė tiesiog tyčiojasi iš mūsų. Pavyzdžiui, šiandien pas mus nesmirdi, o prieš kelias dienas smarvė buvo baisi. Taigi gyvename kaime, lyg ir turėtume mėgautis grynu oru, bet mums tai – prabanga“, – savo ir visų pelaitiškių rūpesčiais dalijosi bendruomenės pirmininkė.
Panašiai kalbėjo ir Pelaičių kaimo seniūnaitis Rolandas Paulauskas. Pasak jo, šiemet padėtis kiek geresnė nei pernai, tačiau nebūna savaitės, kad vieną ar keletą dienų įmonė neužsmardintų. R. Paulausko teigimu, kartais dvokia daugiau, kartais mažiau. Dažniausiai, ko gero, – vakarais.
„Pernai buvo surengtas susirinkimas, į kurį Savivaldybė kvietė gyventojus, bendrovės atstovus bei visas suinteresuotas institucijas. Po jo situacija buvo pasikeitusi į gerąją pusę. Tai įrodo, kad įmonė gali dirbti ir be smarvės. Tačiau dabar kvapai vėl grįžta“, – kalbėjo R. Paulauskas.
Norėjome išgirsti ir UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ atstovų komentarą – ir dėl užterštų nuotekų, ir dėl vėl atsiradusios smarvės. Į telefono skambutį atsiliepusi moteris pasakė, kad susisiekti su vadovais dabar neįmanoma. O į kilusius klausimus jie atsakytų nebent raštu. Taigi jų komentaras bus spausdinamas viename iš artimiausių „Žemaičio“ numerių. Žinoma, jei bendrovė atsakys.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...