Politikai „purtė“ TRATC-o vadovus

Neseniai Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komitetas, o paskui ir pati Taryba papildomai dėmesio skyrė „Telšių regiono atliekų tvarkymo centrui“ (TRATC). Nors bendrovė metinę ataskaitą pateikė balandžio mėnesį, šįkart norėta dar kartą išklausyti, kaip ji laikosi ir kokie ateities planai. Komiteto posėdyje TRATC-ui atstovavo direktorius Rimantas Adomaitis, Tarybos – pavaduotojas Juozas Šlepetis. Ir vienam, ir kitam politikai negailėjo nepatogių klausimų.

R. Adomaitis priminė, kad Jėrubaičių sąvartyne esančią atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo gamyklą valdo bendrovė „Veistas“, kuri visas atvežtas atliekas rūšiuoja. 44 proc. atliekų sudaro biologiškai skaidžios (jos ten pat ir apdorojamos),  40 proc. išgabenama deginti į Klaipėdą, 11 proc., netinkančių deginti, nugula į sąvartyną, likusios tinka perdirbti.
„Šie skaičiai neviršija tų, kuriuos esame nusimatę sutartyje su „Veistu“. Ypatingą dėmesį skiriame biologiškai skaidžių atliekų tvarkymui – įgyvendiname investicinį projektą, pagal kurį plungiškiams turime išdalinti 2 800 specialių konteinerių žalienoms. Jie atsiras individualiose valdose, prie daugiabučių, prie kapinių. Taigi bendrame atliekų sraute bioskaidžių atliekų turėtų būti 10 procentų mažiau. Ar bus, neaišku – analogišką projektą įgyvendinome Telšiuose, bet ten didelio efekto nebuvo“, – pasakojo R. Adomaitis.
Anot jo, kuo mažiau atliekų pateks į „Veisto“ gamyklą, tuo pigiau bus TRATC-ui, kuris už kiekvienos tonos sutvarkymą operatoriui moka daugiau nei 34 eurus.
Pasak Tarybos nario Roberto Endriko, gamykla, kurią eksploatuoja „Veistas“, buvo pastatyta tam, kad iš bendro srauto atskirtų biologiškai skaidžiais atliekas, jas apdorotų, o iš proceso metu išsiskiriančių dujų gamintų elektros energiją.
„Ar šiuo metu jėgainė dirba, ar elektra gaminama?“ – per komiteto posėdį klausė politikas. R. Adomaičio teigimu, pirmuosius metus jėgainė dirbo, o pastaruosius trejus – ne. Esą gaminti elektrą ekonomiškai neapsimoka. R. Endrikas neatlyžo: „Turint savo jėgainę, pasigaminti elektros kainuotų tik 2–3 centus už kilovatvalandę, o dabar kilovatvalandė perkama už 12 centų. Ir šios išlaidos, žinoma, įtrauktos į atliekų tvarkymo kainą.“
Tas pats klausimas buvo užduotas ir Tarybos posėdžio metu – kodėl negaminama elektros energija? J. Šlepetis atsakė: „Šis klausimas turėtų būti adresuotas ne TRATC-ui, o „Veistui“. Mat sutartyje su juo numatyta taip: jei operatoriui naudinga, jis gamina elektrą, jei nenaudinga – ne. O įpareigojimo, kad privalo gaminti, nėra.“
Politikams klausimų kilo ir dėl kitų TRATC-o išlaidų. Pavyzdžiui, kodėl bendrovė brangiai nuomojasi buldozerį tankintuvą. Ar ne pigiau būtų jį įsigyti? Anot R. Adomaičio, anksčiau į sąvartyną patenkančias atliekas stumdyti reikėjo 5 dienas per savaitę, dabar – tik 2, taigi pirkti esą neapsimoka.
„Be to, juk žinote, kad TRATC ūkinės veiklos vykdyti negali“, – atsakė direktorius. „Kažkodėl šakas smulkinti galit, o atliekų stumdyti ir tankinti – jau ne“, – stebėjosi R. Endrikas, galiausiai pareiškęs, kad kiekvienas R. Adomaičio atsakymas jam kelia vis daugiau ir daugiau klausimų. Kitaip sakant – kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių.
Tarybos narys Liudas Skierus domėjosi šiuo metu TRATC-e atliekamu auditu. Anot J. Šlepečio, auditas vyksta, tikrintojai atvyksta į TRATC-o kontorą Plungėje, važiuoja į Telšius, į sąvartyną. Tikrina visas sritis, darbuotojams pateikiama daug klausimų. O kokios bus jų išvados, kol kas neaišku.

3 komentarai(-ų)

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...