Žudikui vis dėlto teks kalėti iki gyvos galvos

Ko gero, dažnas prisimena tragišką 1994-ųjų birželio pabaigos įvykį, kurio metu Šiaulių rajone, Raudėnų apylinkėse, buvo brutaliai nužudyta 22 metų moteris. Žiauri lemtis dviejų vaikų mamą ištiko susidūrus su iš Plungės rajono kilusiu Remigijumi Bružu. Metalą neva parduoti norėjęs žudikas savo auką pasmaugė virve, o jos kūną įmetė į melioracijos griovį. Maža to, jis moterį dar ir apvogė. Ši kraupi žmogžudystė sukrėtė visą šalį. Kadangi tuomet dar tebegaliojo mirties bausmė, ji ir buvo paskirta žudikui. Tiesa, nuosprendis sušaudyti vėliau buvo pakeistas į įkalinimą iki gyvos galvos.
Atsėdėjęs 25-erius metus, R. Bružas ėmė veržtis į laisvę. Tik nesėkmingai – ketvirtadienį Šiaulių apygardos teismas paskelbė nutartį, kuria 67-erių jaunos moters žudikas ir toliau paliekamas už grotų.

Skundėsi savo sveikata
Žinoma, R. Bružas tikėjosi kitokios šios bylos baigties. Juolab kad anksčiau jis buvo prašęs malonių ir jų nesulaukęs. Žudikas vylėsi, kad teismas bent šįkart atsižvelgs į tai, kad jis – neva labai pasiligojęs, išgyvenęs ne vieną širdies operaciją.
Bet gailestį turėję sukelti R. Bružo žodžiai nesujaudino nei teisėjų kolegijos, nei juo labiau nužudytosios artimųjų. Jie kategoriškai reikalavo atmesti nuteistojo prašymą sušvelninti bausmę, skiriant jam terminuotą laisvės atėmimą.
Nors praėjo ketvirtis amžiaus, artimųjų skausmas niekur nedingo. O žudikui užsimanius bent jau gyvenimo saulėlydyje vėl pasimėgauti laisvu gyvenimu, nuoskaudos vėl atgijo. Artimieji teigė, kad R. Bružas nuteistas teisinga bausme. Be to, per visą tą laiką jis nepadarė nieko, kad bent kažkiek išpirktų savo kaltę – neatlygino nei materialinės, nei moralinės žalos. Bet toliau kelia skausmą. Aiškinta, kad nužudytos moters dukros neva liktų pašiurpusios, sužinojusios, kad žiauriu būdu jų mamai gyvybę atėmęs žmogus vaikšto laisvėje.
Teismas, išnagrinėjęs Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikimą dėl bausmės sušvelninimo, atsižvelgė į šiuos argumentus. Remdamasi surinktais duomenimis, teisėjų kolegija konstatavo, kad nuteistasis nesugeba atjausti artimo žmogaus netekusių nukentėjusiųjų.
Nusikalto ne pirmąsyk
Be to, šis nusikaltimas nėra vienintelis jo biografijoje. Pirmąkart už grotų jis pakliuvo dar jaunystėje. Sėsti jam teko už apiplėšimą, kurio metu tik per plauką nepasmaugė žmogaus.
Išėjęs į laisvę, R. Bružas vedė, įsidarbino, bet noro smurtauti taip ir nepažabojo. Jis nuolat mušė savo sutuoktinę, tad netruko prarasti šeimą. Po šio likimo smūgio vyras liko kone gatvėje, todėl įsisuko į vagystes, o galiausiai atsidūrė Šiauliuose. Vietiniame laikraštyje perskaitęs skelbimą apie superkamą spalvotąjį metalą, sukurpė planą nužudyti tuo besiverčiantį vyriškį ir jį apvogti.
Apgalvojęs žiauraus nusikaltimo detales ir sukurpęs istoriją, neva sodyboje, esančioje už Šiaulių, turi vario, R. Bružas nuvyko į supirkėjo butą. Kadangi šeimininko namuose nebuvo, į žudiko nurodytą vietą išsiruošė jaunutė jo žmona.
Bet tai R. Bružo nė kiek nesutrikdė, jam nė netoptelėjo mintis atsisakyti kraupaus sumanymo. Vos tik moters automobilis pasiekė mišką, žudikas aukos kaklą apvijo virve ir pasmaugė. Moters kūną vyras įmetė į melioracijos griovį, o pats, stvėręs nužudytosios 700 JAV dolerių, paauksuotą laikrodį bei du auksinius žiedus, paslėpė nusikaltimo vieta tapusį automobilį ir spruko.
Su grobiu plungiškis trankėsi po Palangą, ten gėrė. Sužinojęs, jog yra ieškomas, bandė slapstytis, tik nesėkmingai – policija netruko jį surasti. 1995-ųjų kovo mėnesį R. Bružas išgirdo kojas jam pakirtusį Šiaulių apygardos teismo nuosprendį. Vyras buvo pripažintas kaltu ir nuteistas išimtine mirties bausme sušaudant, kuri vėliau pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos.
Plungiškio nepagailėjo, alytiškiui sušvelnino bausmę
Teismas neliko abejingas tam, kad R. Bružas atėmė gyvybę jaunai dviejų vaikų mamai. Net visko mačiusius teisėjus pašiurpino žudiko šaltakraujiškumas.
Į tai atsižvelgė ir ketvirtadienį nutartį paskelbusi teisėjų kolegija. Konstatuota, kad 25 metai, praleisti už grotų, nuteistajam plungiškiui nepadarė pakankamo poveikio, todėl teismas netenkino Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikimo dėl bausmės sušvelninimo.
Beje, tai viena pirmųjų nutarčių po to, kai Seimas priėmė įstatymo pataisą, leidžiančią nuteistiesiems iki gyvos galvos prašyti sušvelninti bausmę. Kaip jau minėta, plungiškio R. Bružo prašymas buvo nepatenkintas, o alytiškiui Rimui Bražinskui pasisekė labiau. Už žiaurų taksisto nužudymą 1990-aisiais jis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, tačiau praėjusį ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismas jam leido išeiti į laisvę po 5-erių metų.
Priimdamas šį sprendimą, teismas konstatavo, kad „nuteistasis prisipažįsta padaręs nusikaltimą, gailisi dėl jo, kritiškai vertina savo elgesį, pripažįsta, kad nusikaltimus padarė dėl jauno amžiaus ir tuometinio gyvenimo būdo. Teigia, kad pasimokė iš praeities klaidų ir daugiau jų nekartos“. Be to, jis dirba, yra atlyginęs žalą savo aukos artimiesiems.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...