Sveikatos rodikliai – prastyn

Kasmet Plungės visuomenės sveikatos biuras vietos politikams pristato informaciją apie visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius. Šįkart posėdžiavusiems Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariams buvo papasakota, kaip rajono gyventojų sveikata kito per pastarąjį dešimtmetį.

Truputis demografijos
Kaip jau įprasta, pirmiausia aptarti demografiniai pokyčiai. Visuomenės sveikatos specialistė Vidmantė Barauskaitė nieko nenustebino konstatavusi, kad Plungėje gyventojų per 10 metų sumažėjo apie 16 proc., o tai viršija šalies vidurkį, kuris yra apie 11 proc.
Guodžia bent tai, kad mūsų rajone truputėlį mažesnis demografinės senatvės koeficientas. Plungės rajone pernai 100-ui vaikų iki 15 metų teko 129 pagyvenę žmonės (65 m. ir vyresni), Lietuvos vidurkis – 131.
Pernai Lietuvoje vaikai (0–14 m.) sudarė 15 proc., Plungės rajone  – 15,3 proc. gyventojų. Tačiau darbingo amžiaus gyventojų dalis Plungės r. buvo mažesnė nei šalies (atitinkamai 65 ir 65,4 proc.), o pensinio amžiaus žmonių dalis – panaši tiek Plungės r., tiek ir šalyje. Tokios tendencijos fiksuojamos ne vienerius metus.
Remiantis paskutiniais pateiktais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, gimstamumo rodiklis Plungės r. 2017 m. siekė 10,3 tūkstančiui gyventojų ir buvo didesnis už šalies bendrąjį gimstamumo rodiklį (10,1).
Drastiškai padaugėjo regos sutrikimų
Praėjusiais mokslo metais lopšelius-darželius Plungės rajone lankė 1 381 vaikas, iš jų profilaktiškai sveikatą pasitikrino ir vaiko sveikatos pažymėjimus į ugdymo įstaigas pristatė 99,1 procento.
Remiantis tų pažymų duomenimis, visiškai sveikų vaikų buvo 79,5 proc. Profilaktiškai tikrinant sveikatą dažniausiai nustatomi regos, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, skeleto ir raumenų sistemų sutrikimai.
Įdomu tai, kad tarp lopšelinukų ir darželinukų praėjusiais mokslo metais 30,6 proc. vaikų nustatytas per mažas svoris, o 1,4 proc. – per didelis.
Praėjusiais ir šiais metais rajono ugdymo įstaigas lankė 4 326 mokiniai, iš jų profilaktiškai sveikatą pasitikrino 86,6 procento. Nerimą kelia tai, jog per metus tarp mokinių net 2,5 karto padaugėjo regos sutrikimų, 1,2 karto – skeleto ir raumenų sutrikimų.
Kalbant apie suaugusiuosius, 2017 m. Plungės rajone daugiausia užregistruota susirgimų kvėpavimo sistemos ligomis, antroje vietoje – kraujotakos sistemos ligos, trečioje – jungiamojo audinio ir raumenų bei skeleto ligos.
Remiantis paskutiniais pateiktais Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, Plungės r. bendras sergamumas kraujotakos sistemos ligomis paskutinius penkerius metus buvo didesnis nei šalies rodiklis, be to, sergamumas šiomis ligomis auga. Daugėja ir sergančiųjų endokrininės sistemos ligomis (per 10-metį sergamumas padidėjo du kartus), dažniau pasitaiko psichikos ir elgesio sutrikimų.
Ragino kažką daryti
Susipažinę su šiuo pranešimu, komiteto nariai daugiausia klausimų turėjo dėl vaikų sveikatos. Ne vieną nemaloniai nustebino žinia, jog sparčiai prastėja mokinių regėjimas. Politikai Visuomenės sveikatos biuro specialisčių teiravosi, kaip ketinama su tuo kovoti.
Biuro vadovė Daiva Zablockienė atsakė, jog ir iki šiol nesėdėta sudėjus rankas. Esą yra parengtos vaizdo pamokėlės, mokančios vaikus, kaip dažnai reikia daryti pertraukėles, kaip pamankštinti akytes.
Suprasdami, kad iš tokių pamokėlių naudos bus mažai, politikai spaudė biuro specialistes pagalvoti apie apčiuopiamesnį rezultatą galbūt duosiančius veiksmus. Tadas Šetkauskis siūlė ištirti klasių apšvietimą. Niekam ne paslaptis, kad kai kurie šviestuvai mokyklose mena sovietinius laikus.
Komiteto narys Raimondas Doviltis kalbėjo, kad daug sveikatos problemų išsispręstų, jei vaikai mažiau spoksotų į telefonų ir kompiuterių ekranus. Prisiminta ir fizinio aktyvumo nauda. T. Šetkauskis sakė dar iš savo mokyklos laikų prisimenantis, kad specialiųjų poreikių turintys vaikai per kūno kultūros pamokas laiką leisdavo klasėje arba ant suoliuko, nes mokykloje nebūdavo su jais galinčio užsiimti specialisto. Politikas domėjosi, kaip yra dabar.
Nuspręsta Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus prašyti pateikti informaciją ne tik apie specialiųjų poreikių, tačiau ir sveikųjų vaikų aktyvumą per šias pamokas. Prisimintas ir kažkada itin intensyviai gvildentas sumanymas įvesti trečią savaitinę kūno kultūros pamoką visiems mokiniams.
Jei tik šie prašymai nepasimes kuriam stalčiuj, prie mokinių sveikatinimo temos bus sugrįžta dar ne kartą. O gal net nuspręsta imtis konkrečių veiksmų, kad po dešimtmečio galėtume džiaugtis ne prastėjančiais, bet gerėjančiais mūsų jaunosios kartos sveikatos rodikliais.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...