Moters prašymas – pašalinti liepą

Liepos šaknys esą kilnoja plyteles, ardo kapvietę

Liepos šaknys esą kilnoja plyteles, ardo kapvietę

Į „Žemaičio“ redakciją atėjusi plungiškė Janina Klimenko pyko: „Nebėra kitos išeities, kaip tik kreiptis į redakciją. Na, nebent dar į „TV pagalba“ skambinti. Kitaip niekas manęs negirdi. O problema – liepa, kurios šaknys ir šakos visą mano sūnaus kapvietę naujosiose kapinėse baigia užgožti.“

Kaip pasakojo prieš 29 metus sūnų palaidojusi moteris, liepų alėja, esanti kapinių Jovaišiškės kaime pradžioje, visiškai neprižiūrima ir apleista. Per tą laiką esą niekas tų medžių net nenugenėjo, tad dabar jie labai išsikeroję, trukdantys rūpintis kapvietėmis.
„Šalia mano sūnaus kapo augančios liepos šakos tokios, kad greitai jau nebus įmanoma praeiti. Bet tai ne didžiausia problema. Kur kas didesnė – šaknys, kurios lipa į paviršių, kilnoja aplink kapvietę išdėtas plyteles ir visą vaizdą gadina. Čia ne parkas ir ne miškas, ne grybauti ateinu, o kapo sutvarkyti. Tad medžių turėtų būti tiek, kad jie netrukdytų ir negožtų. Laisvės alėjoje visus medžius išpjovė, senosiose kapinėse irgi visą eilę išguldė, o čia, matot, vienos liepos negali pašalinti“, – dėstė moteris.
Paklausta, ar dėl savo problemos jau kažkur kreipėsi – gal ėjo į Savivaldybę ar seniūniją, gal rašė skundą, J. Klimenko atsakė: „Ir ėjau, ir rašiau. Ir ne vieną kartą, bet į mano problemą niekas nereaguoja.“
Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija moters skundą nagrinėjo rugpjūčio 12-ąją. „Atsakė, kad liepa pakankamai jauna, sveika, todėl neatlygintinai pjaunama nebus. Tiesa, ją pašalinti galėtume, bet yra viena sąlyga – reikia susimokėti. Man – 306 eurus, gretimą kapvietę prižiūrinčiai moteriai – 426 eurus. Bet iš kur man, pensininkei, tokią sumą paimti?“ – klausė J. Klimenko.
Kažkaip keistai čia išeina: jei pinigų nėra, liepa jauna, sveika ir nešalintina, jei žmogus susimoka – ji aplinkai tampa nebereikšminga ir ją jau galima nurėžti. Ar išties taip ir yra? Ieškodami atsakymo kreipėmės į Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistę ekologę Robertą Jakumienę.
Pasak jos, plungiškės problema jai gerai žinoma. Juolab kad dėl liepų kreipiasi ne tik J. Klimenko, bet ir kitas kapvietes prižiūrintys asmenys. Visų pretenzijos ir prašymai analogiški.
R. Jakumienės teigimu, Savivaldybės administracija dėl galimybių šalinti liepų alėją yra kreipusis į specialistus – arboristus. Šie nustatė, kad medžiai dar gana jauni ir sveiki, jų gyvybinės funkcijos nepažeistos, tad šalinti nėra reikalo. O imti ir nupjauti vieną liepą reiškia sugadinti visą alėjos vaizdą. Juolab kad ir ta liepa nešalintina.
„Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos nariai, o neseniai ir aš su viena miesto seniūnijos darbuotoja lankėmės prie tos kapvietės, apžiūrėjome, bet kad liepa būtų ją pažeidusi, nenustatėme. Tiesa, šiek tiek yra pakilnotos plytelės, bet jos išklotos savavališkai šalia kapvietės. Taigi dar kartą konstatavome, kad nėra pagrindo neatlygintinai šalinti liepą. Šakas apgenėsime“, – atsakė R. Jakumienė.
O jei žmogus sutinka sumokėti? Negi tada tikrai jau galima būtų medį pjauti? „Taip, įstatymas numato tokią galimybę – jei žmogus reikalauja šalinti medį ir sutinka apmokėti gamtai padarytą žalą, tuomet uždrausti negalime. Bet šiuo atveju vis vien nerekomenduotume to daryti, nes liepa – ne viena, o visa jų alėja“, – kalbėjo ekologė.
Prie kapvietės lankėmės ir mes. Išties, neatrodo, kad tas medis labai jau gožtų kapvietę, o šaknys ją ardytų. Be to, alėja be vienos liepos atrodytų lyg… šypsena be vieno danties. Tad gal įmanoma susitaikyti su jos kaimynyste?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...