Žinių ir peno sielai skaitytojai semsis istoriniame pastate

Žinių ir peno sielai skaitytojai semsis istoriniame pastateŠeštadienį, priešpiet, Plungės parkas prisipildė šurmulio. Tiek daug pasipuošusių, gerai nusiteikusių žmonių, vienu metu vaikštančių parko takais, Oginskių dvarvietė seniai nematė. Visi jie skubėjo į Plungės viešosios bibliotekos, naujai įsikūrusios buvusioje Oginskių laikrodinėje-oranžerijoje, atidarymo šventę.Gėlių naujosios bibliotekos šeimininkams sveikintojai prinešė tiek, kad jomis, matyt, bus galima papuošti visus tris bibliotekos aukštus. Neliks tuščios ir jos sienos, pasipildys lentynos, nes ne vienas atskubėjo po pažastimi nešinas mažesniu ar didesniu paveikslu, maišeliu knygų. Taip lauktą bibliotekos įsikūrimą šiose istorinėse patalpose kai kas vadino neeiliniu įvykiu, kuris dažnam nublanko net prieš kitądien vykusius Seimo rinkimus. Juk nuo šiol plungiškiai vieninteliai Lietuvoje peno sielai semtis skubės į kultūros paveldo objektą.
Oginskių laikmečio atmosferą prie naujosios bibliotekos tądien kūrė šventės vedėjai – grafienės rūbais apsitaisiusi aktorė Virginija Kochanskytė bei eilėmis prabilęs Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, grojo Mykolo Oginskio meno mokyklos jaunieji orkestrantai, vadovaujami Artūro Urniežiaus. Žiūrint į susirinkusius Savivaldybės, kultūros ir kitų įstaigų atstovus, įspūdis buvo toks, tarsi prasidėtų M. Oginskio festivalis. Renginio vedėjai pabrėžė, kad nuo šiol plungiškiams žodis renesansas siesis su atgimusiu Plungės dvaru ir pilaite, į kurią jau kviečiami skaitytojai.
Plungės rajono savivaldybės merui Albinui Klimui perkirpus baltą bibliotekos atidarymo juostelę, laikytą tautiniais rūbais apsitaisiusių jaunuolių, Plungės parapijos klebonas Julius Meškauskas pašventino pastatą ir jo patalpas. „Biblioteka – ne tik knyga, joje telpa visa istorija, visos vaikystės pasakos“, – pabrėžė dvasininkas ir jos šeimininkei Violetai Skierienei įteikė iš amžinojo miesto – Romos – atkeliavusį kryžių. Sukalbėta malda.
O jau tada visi nekantravo patekti į šviesios ir jaukios bibliotekos vidų. Deja, į salę, kurioje vyko pačios iškilmės, daug kas nė netilpo, o ten patekusių petys glaudėsi prie peties. „Jeigu kasdien tiek skaitytojų ateitų, bibliotekininkai išprotėtų“, – juokavo V. Skierienė, bandydama susodinti kuo daugiau svečių.
Renginio vedėjai V. Kochanskytė bei A. Bakanauskas priminė legendas apie anksčiau pilaite vadintos laikrodinės atsiradimą: viena byloja esą ji buvo pastatyta ankstesnio dvaro savininko Nikolajaus Zubovo žmonos malonumui, kita legenda jos atsiradimą sieja su italų architekto ir baudžiauninkės nelaimingos meilės istorija… Kaip ten bebūtų, pripažinta, jog Oginskių dvaro laikrodinė-oranžerija – Florencijoje esančių rūmų mažytė kopija. Ji pastatyta 1846 m. ir yra pats seniausias išlikęs dvaro statinys bei mūrinis pastatas Plungėje.
Naujam gyvenimui dabartinę biblioteką prikėlė generalinis rangovas UAB „Plungės Jonis“, jo partneris „Pamario restauratorius“, talkino daugybė kitų įmonių bei specialistų. Visiems jiems nuoširdžiai padėkota. Minėtų įmonių vadovai – Jonas Varkalys bei Aidas Kliukas – bibliotekos šeimininkei V. Skierienei perdavė simbolinį raktą. O pastaroji labai džiaugėsi, kad biblioteka pagaliau galės jau ne prašyti, o duoti. Ypač geru žodžiu nepailstanti V. Skierienė minėjo laikrodinės bokšto laikrodžio restauratorių Tadeušą Kvakšį. Beje, ir pati gavo linksmą dovaną – projekto vadovas Žydrūnas Gelumbickis įteikė šalmą, puoštą gėlytėmis. „Sakėte, šalmo nenešiosite, kol jis nebus su gėlytėmis“, – juokėsi jis.
Atidaryme dalyvavusi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė bei šio departamento Telšių teritorinio padalinio vedėjas A. Eičas džiaugėsi, jog į gyvenimą sugrįžo dar vienas gražus architektūrinis pastatas, o jame įsikurs knygų šventovė. „Tai – geriausias pavyzdys, kaip atgaivinti paveldo objektą ir suteikti jam funkciją“, – sakė D. Varnaitė. Pastato atidarymą, kuris įvyko anksčiau nei numatyta, ir V. Skierienės pastangas Seimo narys J. Razma, ir pats nemažai kelių numynęs dėl šios bibliotekos, vadino išskirtine kultūrine misija, o Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas sakė, kad šitaip be galo gražiai įprasminta praeitis ir nutiestas tiltas į ateitį.
Gerais žodžiais V. Skierienę apipylė ir beprotiška gerąja to žodžio prasme vadino savivaldybės, kultūros įstaigos atstovai, pilnų lentynų ir daug skaitytojų, skleisti šviesą ir šilumą linkėjo kolegos bibliotekininkai iš visos Lietuvos ir net Latvijos – Saldus bei Tukumo miestų, pavieniai sveikintojai.
Kaip sakė Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle-Eigirdienė, Oginskių laikrodinės-oranžerijos rekonstravimas atsiėjo 4 mln. litų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...