Alksnėniškis spėja radęs meteoritą

Alksnėniškis spėja radęs meteoritąAlksnėnų kaime, Šateikių seniūnijoje, ūkininkaujantis Stasys Domarkas savo žemėse randa visokių keistų akmenų. Jų dabar pilna ir ūkininko kieme, ir namuose bei ūkiniuose pastatuose. Ilgą laiką vyras jais per daug nesidomėjo, kol vieną dieną per televiziją pamatė laidą apie meteoritų „medžiotoją“. Šis nežemiškos kilmės objektų ieškojo magnetu. Tada alksnėniškiui ir šovė mintis šitaip patikrinti kelis keistesnius pačio rastus akmenis. Nuojauta neapgavo – vienas, nors ir nedidelis, bet neįprastai sunkus ir keistai žėrintis akmuo ypač traukia magnetą.Alksnėnų kaime Danutė ir Stasys Domarkai apsigyveno prieš penkiolika metų. Seną namą, kuriame kažkada buvo girininkija, ir žemės netoli Augalų veislių tyrimų stoties įsigiję prūsališkiai skubėjo įsikurti: reikėjo suremontuoti apleistą trobą, įdirbti žemę, įsigyti gyvulių. Nebuvo kada dairytis po gražias, daubomis ir kalvomis banguojančias apylinkes. Ir tik vėliau, kai jau įsikūrė, vis dažniau akys užkliūdavo už neįprastų, tai vienur, tai kitur randamų, akmenų.
Per tuos metus S. Domarkas surinko nemažą kolekciją neįprastos formos ir tekstūros riedulių. Vyras pasakojo specialiai jų neieškojęs: vienus rado žemę dirbdamas, kitus iškniso pamiškėje besiganančios jo kiaulės. Rinkdavo juos dėl gražumo, kol vieną dieną per televiziją pamatė minėtąją laidą. Prisiminė, kad tarp jo rastų akmenų yra vienas ypač neįprastas – juodas, prieš saulę gražiai žėrintis. Nuojauta, kad šis akmuo gali būti nežemiškos kilmės, sustiprėjo pamačius, kaip jis traukia magnetą. Šį bandymą S. Domarkas atliko ir su keliais kitais akmenimis, bet stipriausią magnetinį lauką turi tik pastarasis.
„Dukra internete perskaitė, kad meteoritai pagal sudėtį skirstomi į akmeninius, geležies-akmeninius ir geležinius. Atskėlęs to akmens gabaliuką mirkiau druskos tirpale, tikėdamasis, kad geležies priemaišos oksiduosis, tačiau nieko – jokios reakcijos“, – apie savo bandymus pasakojo S. Domarkas.
Vyras savo radinio nuotrauką ir aprašymą nusiuntė į Molėtų observatoriją, tačiau gautas atsakymas nei patvirtino, nei paneigė jo spėjimų. „Parašė, kad gali būti meteoritas, bet gali būti ir koks akmuo, gal granitas. Nustatyti jo rūšį galima tik atliktus tyrimus,“ – kalbėjo alksnėniškis. Vyras nutarė kreiptis į žurnalistus – kad šie patartų, kaip rasti laboratoriją, kur atliekami tokie tyrimai. Pažadėjome jam padėti, nes ir patiems pasidarė smalsu – juk ne kasdien gauni pačiupinėti dangaus kūną.
Susisiekėme su Lietuvos geologijos muziejaus direktoriumi Ignu Norvaišu. Jis papasakojo, kad žmonės dažnai kreipiasi prašydami ištirti, ar jų rasti neįprasti akmenys yra žemiškos kilmės, tačiau tokie spėjimai pasiteisina labai retai. „Kartą teko važiuoti į Šateikius žiūrėti tokio akmens, deja, jį radusią moterį turėjome nuvilti. Muziejuje net turime nedidelę kolekciją akmenų, kuriuos žmonės palaikė meteoritais“, – pasakojo I. Norvaišas. Jis patarė kreiptis į Geologijos ir geografijos instituto laboratoriją. Jei alksnėniškio spėjimai ir nepasitvirtins, jis bent jau sužinos, kokios rūšies akmenį rado.
Užsukęs į Domarkų sodybą Alksėnuose gali pamatyti ir daugiau įdomių akmenų. Jos šeimininkai spėja, kad kažkada toje teritorijoje plytėjo jūra, todėl dauguma čia randamų akmenų primena vandens gyvūnus ar augalus. Ir išties, negalėjome nesistebėti tuo, ką pamatėme: keli kone identiški akmenys tiksliai atkartoja didžiulių kriauklių formas, kiti primena suakmenėjusius koralus, treti panašūs į roplius ar žuvis. S. Domarkas kvietė pačiupinėti vieną akmenį, tiksliau – likusią jo dalį (kitas dalis jis panaudojo mūrydamas šulinį), kuri nesunkiai lūžta nedideliais gabaliukais – lyg būtų suanglėjęs koks daiktas ar gyvūnas.
D. Domarkienė, iš pradžių su šypsena žiūrėjusi į tokį vyro užsidegimą, vėliau taip pat įsitraukė. Pasak jos, turi būti visai aklas, kad nepastebėtum tokių gamtos stebuklų. Kitaip, kaip tik stebuklu, nepavadinsi ir to, kad daugybę tūkstančių metų kosmose klajojęs ir gal antra tiek žemėje išgulėjęs dangaus kūnas vieną dieną pasimaišė alksnėniškiui po kojomis. Turbūt ne vienas, radęs meteoritą ar bent kažką panašaus į jį, pasijaustų tikru laimės kūdikiu.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...