Temidės rūmai Plungėje – vieni moderniausių Lietuvoje

Temidės rūmai Plungėje – vieni moderniausių LietuvojePlungės rajono apylinkės teismo kolektyvas vis dar sukasi įkurtuvių šurmulyje. Keturiose salėse jau vyksta teismo posėdžiai, tačiau darbuotojai tebetvarko dokumentų saugyklą, kuriasi kabinetuose, pratinasi naudotis pastate esančia nauja, modernia įranga. Nuo pirmojo tuometinės teismo pirmininkės Aušros Volskytės Plungės savivaldybei pateikto pasiūlymo buvusį kino teatrą rekonstruoti į teismui pritaikytą pastatą prabėgo 8-eri metai. Šiandien 6 mln. 259 tūkst. litų kainavęs pastatas – baigtas. Naujiems baldams, kuriuos pagamino VĮ prie Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų dirbantys nuteistieji (žurnalistai šypsodamiesi spėliojo, ar ilgai tie baldai tarnaus?), išleista 317 tūkst. litų, o dokumentų saugyklai skirti stelažai kainavo 63 tūkst. litų.Teismo pirmininkas Vaidas Gasiūnas bei administracijos sekretorius Juozas Kaminskas rajono žurnalistams ne tik papasakojo, kuo dabartinis pastatas skiriasi nuo ankstesniojo, bet ir aprodė jį. O tų skirtumų – daugybė. Jeigu senajame pastate teismas buvo įsikūręs 600 kvadratinių metrų plote, dabartinis – trigubai didesnis. Pastatas ir posėdžių salės stebimi vaizdo kameromis. Ką jos rodo, gali matyti ne tik pirmajame aukšte sėdintis budėtojas, bet ir teismo pirmininkas. Anksčiau posėdžiai buvo įrašinėjami į diktofonus, o dabar įrengta bendra garso įrašymo sistema.
Svarbiausias ir pats pagrindinis skirtumas – nuo šiol teisme veiks „vieno langelio“ principas, o tai reiškia, kad visas jo gyvenimas vyks pirmajame aukšte, kur viena salė skirta ikiteisminio tyrimo teisėjų darbui, dvi – civilinių bylų, dar viena – baudžiamosioms byloms nagrinėti. Teisėjai į sales neis bendruoju koridoriumi – jiems įrengti atskiri įėjimai. Prie kiekvienos salės – kambarėliai, kuriuose per pertraukas teisėjai galės pailsėti. Pirmajame aukšte, už stiklinių durų, – advokatų kambarys. Prokurorams skirta patalpa – taip pat pirmajame aukšte. Šiame aukšte atėjusieji galės susipažinti ir su savo bylos medžiaga.
Jeigu civilinių bylų salėse įrengta po vieną vaizdo kamerą, baudžiamųjų bylų posėdžių salė stebima dviejų. Pirmoji fiksuoja viską, kas vyksta pačioje salėje, antroji – tik specialųjį narvą, kuriame sėdės tie, kuriuos į teismą atves su antrankiais. Ir narvo, ir šios salės langų stiklai – nedūžtantys. Be to, į narvą teisiamieji pateks iš rūsio – pro specialų įėjimą. Rūsyje įrengtos 3 kameros teisiamiesiems: viena skirta vyrams, kita – moterims, trečia – nepilnamečiams. Yra tualetas, turintis specialų agregatą, susmulkinantį viską (mobiliuosius telefonus, šukas, bet kokius kitus daiktus), kas tik į tualetą bus įmesta. Čia pat – ir konvojui skirtas kambarys. Rūsio koridoriuje – vaizdo kameros.
Rūsyje įrengta dokumentų saugykla. Ji panašesnė į modernų, pavyzdžiui, labai slaptą archyvą, kurį ne kartą esame matę per televiziją. Saugykla turi vakuuminę dūmus ištrauksiančią bei ugnį užgesinsinčią sistemą. Yra ir galingas generatorius. Jis įsijungs tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių pastate nebeliks elektros.
Antrasis aukštas skirtas teisėjams, jų padėjėjams, sekretorėms ir kitiems teismo darbuotojams. Į šį aukštą patekti bus galima tik su elektronine kortele – šitaip siekiama, kad atėjusieji mažiau vaikštinėtų pas teisėjus ar kitus darbuotojus. Šiame aukšte yra ir vaikų apklausos, ir darbo su slaptais dokumentais kambariai. Jame įkurta ir teismo biblioteka, jauki virtuvėlė norintiems papietauti neišeinant iš pastato.
Viena rimtesnių problemų – pastato spalva. Ji turėjo būti pilka, bet, netyčia sumaišius pigmentus, išėjo visai kitokia. Teismo pirmininkas sakė, kad darbus atlikusi UAB „Vėtrūna“, kai tik gamtos sąlygos leis, žadėjo spalvą pakeisti. Be to, ir posėdžių salėse, ir visuose kabinetuose dar trūksta žaliuzių, tačiau joms pinigų skirta nebuvo. V. Gasiūnas juokavo, kad galbūt tokios dovanos sulauks per įkurtuves. Kol šis klausimas nebus išspręstas, teismo gyvenimas vyks tarsi vitrinoje. Smalsuoliai viską galės stebėti per langus. Tačiau, nepaisant vieno ar kito trūkumo, teismo kolektyvas – laimingas. Darbuotojų savijautą taikliai apibūdino buvusi pirmininkė Aušra Volskytė: „Atrodo, jog pakeitėme ne tik darbo vietą, bet ir darbą.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...