Biudžeto katilą laižo… politinio pragaro liepsnos

Biudžeto katilą laižo... politinio pragaro liepsnosPlungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdis parodė, kad per Rajono tarybos posėdį mažų mažiausiai žemė su dangumi maišysis. Gali būti, jog politinių rietenų liepsnose be jokio gailesčio supleškės aritmetiškai sulipdytas šių metų rajono biudžetas, nes ne tik opozicija, bet ir valdžioje esantieji jau per svarstymus komitetuose stengiasi vienas kitam kuo skaudžiau bent užkulnius krimstelėti. Tiesą sakant, ne tik krimstelėti, bet ir įkąsti yra dėl ko. Nebeužkamšomų skylių ir skylučių tiek daug, kad tie beveik 84 šių metų biudžeto milijonai netruks jose prasmegti. Per posėdį paaiškėjo, jog net Savivaldybės darbuotojų atlyginimams pinigų trūks. Jų užteks… tik dešimčiai mėnesių.Kaip sakė Savivaldybės finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė, mokos fondo turėtų užtekti 11-ai mėnesių. Kadangi jis šiemet yra 7-iais proc. liesesnis už pernykštį, reikia viltis, jog kažkas susirgs, kažkokie etatai liks neužimti. Jeigu taip nenutiks, kiekvienam Savivaldybės darbuotojui teks išeiti 16 dienų nemokamų atostogų. Panaši padėtis buvo ir pernai, bet administracijai pavyko išsisukti. Administracijos direktorė Asta Beierle-Eigirdienė (kuriai kažkodėl ir verčiama visa atsakomybė dėl susidariusios ekonominės situacijos) įsitikinusi, jog ir šiemet pavyks to išvengti.
Išklausę ataskaitą apie šių metų biudžetą, komiteto nariai puolė piktintis, kad sportui pinigų yra, kultūrai – yra, policijai – yra, o atlyginimams – nėra ir nebus. Vieni jų siūlė tuoj pat uždaryti arba sujungti Plungės jaunimo bei Plungės specialiąją mokyklas, Vyskupo Motiejaus Valančiaus katalikiškąją pradinę mokyklą su A. Jucio pagrindine mokykla. Uždaryti mokyklas kaimuose, o ne jas atnaujinti ir kišti pinigus, keičiant katilus, pertvarkant šildymo sistemas.
Juozas Šlepetis sakė, jog pirmoji ir didžiausia politikų padaryta klaida ta, kad Rajono taryba pernelyg lengvai patvirtino kai kuriuos projektus. Išgirdęs tokius priekaištus, nebeiškentęs įsikišo meras Albinas Klimas: „Mes naujų projektų nesiėmėm. Visa tai, ką įgyvendiname, palikote jūs – ir Aleksandravo, ir Žlibinų, ir Kantaučių, ir Šateikių kultūros namai, kiti projektai. Neturėjome iš ko rinktis – privalėjome tęsti darbus, todėl nereikia mūsų kaltinti.“
Komiteto pirmininkas Robertas Endrikas sakė negalėsiąs balsuoti už tokį biudžetą, jeigu prie jo nebus dokumento, kuriame būtų aiškiai išdėstyta, kaip administracija spręs susidariusią padėtį. „Daugybė įstaigų veikia tik pačios dėl savęs, – kalbėjo jis. – Kam reikėjo Visuomenės sveikatos biuro, jeigu jo teikiamas paslaugas buvo galima nusipirkti? Kodėl laikom po dvi mokyklas, jeigu užtektų vienos? Kam reikalingas Sporto ir rekreacijos centras? Pasižiūrėkim, kaip neefektyviai valdom savo turtą. Žlibinuose trys vienas šalia kito esantys pastatai šildomi atskirai. Ar su savo turtu taip darytume? Daug kur reikia pertvarkos ir daug klausimų reikia spręsti iš esmės.“
Daugumos kalbėjusiųjų žodžiai – teisingi, tačiau kažkodėl politikai pamiršo, kad jie patys pritarė ne vienam projektui, kuris, ypač krizės metu, ėste ėda biudžeto pinigus. Keistai atrodo ir kai kurių Savivaldybės darbuotojų elgesys, kai jie piktdžiugiškai bando įgnybti dabartinei valdžiai, nors ne kas kitas, o patys rengė tuos projektus ir siūlė politikams juos patvirtinti. Ar jie tik nuo 8 iki 17 val. kabinetuose sėdinčios marionetės, ar specialistai: ekonomistai, buhalteriai, inžinieriai, architektai?
Jie pirmieji tuometinę valdžią turėjo perspėti: „Žmonės, ką darot? Juk dabar tų senų pastatų nei šildyti, nei prižiūrėti reikia, o kai atnaujinsime, iš kur gausime pinigų jiems išlaikyti?“ Arba: „Nerenovuokime tų mokyklų, nes jas netrukus reikės uždaryti.“ Ne kas kitas, o specialistai turi neleisti, kad į neperspektyvias mokyklas būtų velkamas turtas: pradedant kompiuteriais ir baigiant suvirinimo aparatais.
Apie 700 tūkst. litų teko grąžinti dėl anos kadencijos administracijos neteisingai panaudotų mokinių krepšelio lėšų, žmonės dar nepamiršo, kiek kainavo buvusio administracijos direktoriaus Alberto Krauleidžio įgeidis kuo ilgiau sėdėti Viešųjų pirkimų komisijos pirmininko kėdėje, o kur dar šimtai tūkstančių litų, išleistų Savivaldybės pralaimėtoms byloms? Visa tai iki šiol tenka dengti… iš to paties skurdaus biudžeto. O atsakyti turi tie, kurie, kaip tas arklys, kuris nori ar ne, bet privalo žingsniuoti ratu ir sukti jam prikabintą kuliamąją, kuri jau seniai nebe grūdus, o pelus barsto.
Atrodo, Tarybos posėdis bus karštas. Apie tai kalbama ne tik komitetuose, Savivaldybės kabinetuose ir koridoriuose, bet ir ne vienoje biudžetinėje įstaigoje. Kalbama, nes jų egzistencijai kyla rimta grėsmė, nes, siekiant bent šiek tiek normalizuoti finansinę padėtį, dabartinei valdžiai teks žengti ne vieną ryžtingą žingsnį. Trypčiojimo vietoje limitas išsemtas.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...