Pagalba… iš devynių auklių glėbio

01, 02, 03, 04 – telefonų numeriai, kurie pirmiausia iškyla prieš akis, kai užgriūva bėda. Žmonėms į kraują įaugę: jeigu gaisras, reikia skambinti 01, prireikė policijos pagalbos – 02, susirgai ir kuo greičiau turi atsidurti ligoninėje, rink 03, na, o tuomet, kai troba prisipildo pagedusio kiaušinio kvapo, kuo greičiau skambink 04 ir sulauksi dujininkų pagalbos. Daug kas jau įsiminė ir dabartinį bendrosios pagalbos numerį – 112, bet… jį surinkęs kartais gali labai nustebti.Taip nutiko ir plungiškiui, norėjusiam išsikviesti greitąją medicinos pagalbą ir paskambinusiam 112. Žmogus gerokai nustebo, kai atsiliepė Plungės policija ir pažadėjo pranešti greitajai pagalbai. „Kol Plungės policija mane tardė, kam ir kodėl reikalinga greitoji pagalba, per tą laiką būčiau nuėjęs į garažą, pasiėmęs automobilį ir pats žmoną į priėmimo kambarį nuvežęs“, – sakė vyriškis.
Kai kitą dieną žmogus nutarė paeksperimentuoti ir pagalbos telefonu 112 paskambino ne iš Plungės, o iš Rietavo, atsiliepė… Telšiai. Supykęs plungiškis iškart paskambino į „Žemaitį“ ir pasiūlė patiems įsitikinti, kad realybė skiriasi nuo valdininkų įtikinėjimų, jog Lietuvoje yra tik vienas bendrosios pagalbos telefonas – 112, kuriuo paskambinęs tuoj pat sulauksi būtinos pagalbos.
Skaitytojo pasiūlytą eksperimentą nutarė pratęsti „Žemaičio“ žurnalistai. Pirmiausia surinkome 112: atsiliepė Plungės policija ir pasiteiravo, kas nutiko. Paprašius sujungti su gaisrininkais, jie tvirtino to padaryti negalį ir paprašė paaiškinti, kam mums prireikė gaisrininkų. Atsiprašėm ir padėjom ragelį. Tada surinkom 01: atsiliepė Klaipėdos bendrosios pagalbos centro skyrius Telšiuose ir pasakė, kad dabar nesvarbu kur – Telšiuose, Mažeikiuose, Plungėje ar Rietave – būtų pagalbos prašantis žmogus, centras tuoj pat išsiųs jam pagalbą.
Kai tuo suabejojom ir pasakėm, jog Plungėje, surinkus 03, atsiliepia Plungės greitoji medicinos pagalba, o skambinandamas 02 arba pagalbos telefonu 112 išgirsti Plungės policijos budinčiojo balsą, su žurnaliste kalbėjusi moteris patvirtino, jog kol kas taip yra. Ir tuoj pat pridūrė, kad rietaviškiams jau atsiliepia ne Rietavo, ne Plungės, o Klaipėdos bendrosios pagalbos centro Telšių skyriaus budintieji.
Į klausimą, kodėl žmogus taip ilgai tardomas, jam užduodama daugybė klausimų, kurie kartais atrodo visiškai nereikšmingi, budinčioji paaiškino, kad tai, kas skambinančiajam atrodo nereikšminga, gali būti labai svarbu. Kartais esą toks pokalbis grąžina žmogui savitvardą, ir jis tada aiškiau nurodo, kas nutiko ir kokia pagalba reikalinga.
Beliko išbandyti dar vieną pagalbos numerį – 04. Vos jį surinkę išgirdome: Šiaulių dujinė tarnyba. „Kuo čia dėti Šiauliai, mes skambinome Plungės dujininkams“, – bandėme dėtis nustebusiais. „Dabar visi trumpieji skambučiai iš Plungės ir Rietavo nukreipiami mums, bet tuose miestuose mes turime savo darbuotojus, kuriuos tuoj pat informuojame ir jie atskuba į pagalbą.“
Taigi plungiškis buvo teisus –
bendrasis pagalbos telefonas iki šiol nėra bendras ir kaip buvo anksčiau, taip yra ir dabar: vienos tarnybos valdomos iš vieno miesto, antros – iš kito, o trečios – iš Plungės. Įdomu, ar tik ne dėl ilgų klausinėjimų ir skambučių peradresavimo gan dažnai nukenčia tie, kurių troba dega ar mirtimi vaduojasi artimas žmogus. Juk ne be reikalo liaudies išmintis byloja: devynios auklės – vaikas be galvos.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...